همه چیز درباره نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا

گیاهان بسیاری در جهان وجود دارند که هر کدام از آن ها دارای فواید و زیبایی های بسیاری هستند. در این شماره از وبلاگ گل بازار قصد داریم به روش های تکثیر و نگهداری گیاه سانسوریا بپردازیم. گل سانسوریا یکی از گیاهان بسیار زیبا و دارای خاصیت تصفیه کنندگی هوا است. شما می توانید گیاه سانسوریا را از فروشگاه اینترنتی گل بازار تهیه کنید و از تجربه خرید اینترنتی گل آپارتمانی باکیفیت بهره ببرید. گیاه سانسوریا یکی از انواع گیاهان آپارتمانی است که می­توان آن را حتی در فضای کم نور خانه نیز قرار داد. نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا نیز بسیار ساده است زیرا این گیاه به مراقبت چندان زیادی احتیاج ندارد و حتی برای افراد پر مشغله نیز می ­تواند بهترین انتخاب باشد. شکل ظاهری گیاه سانسوریا طیف متنوعی دارد و می تواند سلیقه­ های متنوعی را تحت پوشش قرار دهد.

کاکتوس

 فروشگاه آنلاین گل بازار نیز باتوجه به علاقه کاربران به این گیاه چند گونه این گیاه را برای انتخاب علاقمندان به گل و گیاه فراهم کرده است. گلدان سانسوریا مخملی برای افرادی که به دنبال گیاهان خاص و اندازه متوسط برای رومیز هستند گزینه جذابی است. گلدان گل سانسوریا سبز و گل سانسوریا نیز می تواند انتخابی مناسب برای ادارات، منازل، راه­ پله و حتی فضای سرویس بهداشتی باشد. پژوهش­های اخیر روانشناسان تاثیر مثبت گیاهان بر روی روحیه و عملکرد کارمندان را تایید کرده­ است. در ادامه با شیوه نگهداری و هم چنین تکثیر گیاه سانسوریا بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط نگهداری گیاه سانسوریا

اگر به تازگی اقدام به نگهداری گیاهان آپارتمانی در منزل خود کرده اید گیاه سانسوریا می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای شما باشد. این گیاه با مقاوم بودن نسبت به کم آبی و حتی نور کم می تواند بهترین انتخاب گلدان آپارتمانی برای نگهداری در خانه باشد. این گیاه، برگ های سبز رنگ و شمشیر مانندی دارد که حتی در سایه نیز به خوبی رشد می کند. در ادامه بیشتر با شرایط نگهداری گیاه سانسوریا آشنا خواهیم شد.

نور لازم برای نگهداری گیاه سانسوریا

به طور کلی گیاه سانسوریا یک گیاه سازگار به نور است و حتی در محیط کم نور نیز به رشد خود ادامه می دهد. حدود دو متر فاصله از پشت پنجره ای که به آن نور خورشید می خورد، بهترین مکان برای قرار دادن گیاه سانسوریا است. گیاه سانسوریا را می توان در سایه نیز قرار داد و در آن جا نیز می تواند به خوبی به رشد خود ادامه دهد.

کاکتوس

نکته مهم در نگهداری گیاه سانسوریا این است که قرار دادن گیاه سانسوریا در نور مستقیم خورشید باعث سوخته شدن برگ های آن و در نهایت از بین رفتن گیاه می شود. پس نور زیاد و مستقیم آفتاب اثر معکوسی را بر روی رشد گیاه خواهد داشت. یکی دیگر از نکات مهم در خصوص گیاه سانسوریا در مورد گونه ای از آن به نام ابلق است که این نوع از گونه گیاه سانسوریا به دریافت نور بیشتری نیاز خواهد داشت.

دمای مناسب برای نگهداری گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا را می توان در دمای محیط به راحتی نگهداری کرد و این گیاه سازگاری مناسبی با دمای محیط دارد. دمای مناسب برای نکهداری گیاه سانسوریا در فصل تابستان حدود 24 درجه سانتیگراد و در فصل زمستان حدود 16 درجه سانتیگراد می باشد.  توجه به این نکته ضروری است که گیاه سانسوریا را نمی توان در محیطی قرار داد که به آن مکان باران زیادی می خورد. در صورتی که گیاه سانسوریا را در بالکن قرار داده اید و این امکان وجود دارد که به گیاه سانسوریا باران یا برف بخورد باید مکان آن را عوض کرد و آن را به داخل خانه منتقل کرد.

آبیاری مورد نیاز برای گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا بطور کلی به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و باید میزان آبیاری آن بسیار کم باشد. همچنین نکته بسیار مهم این است که نباید بر روی ساقه های گیاه سانسوریا و یا حتی برگ های آن آب پاشی را انجام داد زیرا سبب خراب شدن آن می شود.

هم چنین در ماه های گرم سال بهترین آبیاری برای گیاه سانسوریا هر شش الی هشت روز یک بار است و در ماه های سرد سال هر دو هفته یک بار آبیاری برای گیاه سانسوریا کافی است.

کود مناسب برای نگهداری گیاه سانسوریا

برای کود دادن به گیاه سانسوریا باید نکاتی را در خصوص زمان کوددهی و هم چنین مقدار آن در نظر گرفت. مقدار کودی که گیاه سانسوریا در حدود اسفندماه تا آبان ماه نیاز دارد درحدود 3 گرم در لیتر است و هر هفته یکبار مصرف می شود. از کود زمانی استفاده می شود که برگ های گیاه سانسوریا رنگشان کم شود و رشد کافی و مناسب خود را نداشته باشند. نکته مهم این است که کوددهی را با توجه به دستور العمل های ذکر شده بر روی بسته بندی و با مشورت با کارشناسان گل و گیاه اضافه کنید، در غیر این صورت برگ های گیاه سانسوریا بافت مستحکم خود را از دست می دهند و در نهایت از بین خواهند رفت.

کاکتوس

خاک مناسب برای نگهداری گیاه سانسوریا

بهترین خاک برای نگهداری گیاه سانسوریا خاکی است که دارای مقدار بیش تری رس باشد یا به عبارت دیگر خاکی که سنگین می باشد. هم چنین برای ایجاد بهترین و مناسب ترین خاک برای گیاه سانسوریا باید به خاک گلدان مقادیر کافی شن و ماسه را نیز اضافه کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. اضافه کردن کود حیوانی که پوسیده شده باشد و یا شاخه و برگی که پوسیده است نیز در رشد گیاه سانسوریا بسیار موثر خواهد بود. بهتر است خاک گیاه سانسوریا اندکی قلیایی باشد.

کاکتوس

تکثیر گیاه سانسوریا

به طور کلی تکثیر گیاه سانسوریا از دو طریق انجام می شود که یکی از این روش ها پاجوش و ریزوم است و دیگری قلمه زدن. تکثیر گیاه سانسوریا از طریق روش پاجوش بسیار راحت تر انجام می شود. بهترین فصلی که در آن می توان تکثیر گیاه سانسوریا را انجام داد فصل بهار است و در این فصل بهترین نتیجه را در صورت تکثیر گیاه سانسوریا خواهید گرفت.

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق پاجوش

یکی از روش های تکثیر گیاه سانسوریا، تکثیر آن به وسیله پاجوش و ریزوم است. این روش، راحت ترین و بهترین روش برای تکثیر گیاه سانسوریا است.

کاکتوس

در این روش باید پاجوش را به همراه ریشه از گیاه اصلی قطع کنیم. بعد از قطع کردن باید پاجوش را در یک گلدان جدید قرار دهید. البته بهترین روش این است که ابتدا بگذارید گیاه پاجوش به اندازه کافی و مناسب رشد کند و سپس اقدام به جدا کردن آن بکنید.

کاکتوس

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق قلمه زدن

یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه سانسوریا، تکثیر از طریق قلمه زدن است. قلمه گیاه سانسوریا از طریق برگ های آن صورت می گیرد. در این روش باید مراحل گوناگونی را انجام دهیم که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید از یک وسیله تیز مانند قیچی یا کاتر تمیز استفاده کنید و سپس باید به اندازه یک یا دو برگ را از گیاه سانسوریا جدا کرد. همان طور که اشاره شد مناسب ترین زمان برای تکثیر گیاه سانسوریا در فصل بهار است. برای جدا کردن برگ از گیاه سانسوریا باید زاویه­ای در حدود 40 تا 50 برای برش درنظر داشت و در این زاویه اقدام به بریدن گیاه از قسمت انتهایی کرد و حدود 2 الی 3 سانتی متر بالاتر از سطح خاک برگ ها را برش داد.

کاکتوس

بعد از آن که برگ ها بریده شد، باید آنها را بر روی یک سطح صاف بگذارید و سپس برگ های گیاه سانسوریا را در ابعاد 7 الی 9 سانتیمتر برش بزنید و از همان سمتی که برش زده شده است درون خاک قرار دهید. البته قبل از گذاشتن برگ های برش زده گیاه سانسوریا درون خاک، ابتدا باید آنها را در محیطی گرم بگذارید تا خشک شوند و سپس آن ها را در درون خاک بگذارید.

بعد از گذاشتن برگ های خشک شده گیاه سانسوریا در خاک، آبیاری آن را انجام دهید به طوری که حدود دو الی سه سانتی متر از خاک مرطوب شود.

گلدهی گیاه سانسوریا

به طور کلی گیاه سانسوریا بعد از آن که مراحل رشد خود را طی  کرد و به بلوغ رسید، شروع به گلدهی می کند. رنگ گل های گیاه سانسوریا با توجه به نوع و گونه های آن متفاوت است ولی می تواند به رنگ های سبز و یا سفید باشد. این گل ها بسیار خوشبو هستند ولی عمر کوتاهی دارند و مدت زمان زیادی بر روی گیاه سانسوریا نخواهند ماند.

زمان عوض کردن گلدان گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا گلدانی را که کوچکتر باشد بیشتر دوست دارد تا گلدانی را که فضای آن بیشتر است. مناسب ترین زمان برای عوض کردن گلدان گیاه سانسوریا حدود هر دو الی سه سال یکبار است. پس از آن که گلدان گیاه سانسوریا را عوض کردید با پشت یک قاشق، خاک گلدان را فشار دهید تا تراکم خاک بیشتر شود و گیاه بتواند در خاک استوار باقی بماند.

بیماری های گیاه سانسوریا

از بیماری هایی که گیاه سانسوریا به آن دچار می شود می توان به پوسیدگی ریشه و ایجاد لک های قهوه ای رنگ بر روی سطح برگ نام برد. علت پوسیدگی ریشه در گیاه سانسوریا دو مورد است که این موارد شامل آبیاری افراطی و هم چنین قرار دادن گیاه در نور مستقیم آفتاب هست. برای از بین بردن مشکل پوسیدگی ریشه تنها راه حل موجود از بین بردن آن بخشی از گیاه است که دچار پوسیدگی شده است.

همان طور که اشاره شد یکی دیگر از بیماری هایی که گیاه سانسوریا ممکن است به آن مبتلا شود لک های قهوه ای رنگ است که بر روی برگ ها به وجود می آید. علت ایجاد این لک ها می توانند عوامل متعددی باشد که از جمله این موارد می توان به حشراتی که از برگ­های گیاه سانسوریا تغدیه می کنند را نام برد.

یکی دیگر از عواملی سبب ایجاد این لک ها می شود نوعی از قارچ­ها هستند که این قارچ­ها باعث ایجاد لکه های قرمز شده و با بهم پیوستن این لکه ها در نهایت برگ از بین می رود.

جمع بندی

در این مقاله راهکارهایی برای پرورش و رشد و نگهداری گیاه سانسوریا گفته شد. بطور کلی نگهداری گیاه سانسوریا اصلا کار سخت و پیچیده ای نیست و حتی برای افرادی که دائم در سفر هستند نیز بسیار گزینه مناسبی است زیرا هم به آبیاری بسیار کمی احتیاج دارد و هم محیطی که در آن قرار می گیرد می تواند کم نور و یا یک محیط سایه باشد. قرار دادن این گیاه در اتاق خواب هم یکی دیگر از پیشنهادهای موجود است، زیرا رایحه بسیار خوشایندی را در فضا پخش خواهد کرد و چون از گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز نیز هست می تواند فواید بسیار ارزشمندی را برایتان به ارمغان بیاورد. در مورد تکثیر گیاه سانسوریا نیز ساده ترین و بهترین روش استفاده از شیوه پاجوش است و این شیوه نیز به راحتی انجام خواهد گرفت. پس از کاشت گیاه نیز پس از طی مراحل رشد و به بلوغ رسیدن گیاه، گلدهی گیاه سانسوریا آغاز خواهد شد که می تواند حس طراوت و تازگی را برایتان به همراه داشته باشد.