همه آنچه که باید درباره روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم بدانید

روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم
۱۸ اکتبر ۲۰۲۲

همه آنچه که باید درباره روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم بدانید

این گیاه در آمریکا معمولا خارج از منزل رشد می کند و در بقیه مکان ها اصولا یک گیاه آپارتمانی محسوب می شود. خرید گل آپارتمانی اسپانی فیلوم پرطرفدار است زیرا برگ هایی خوش رنگ و جذاب دارد که در همه ی وقت سال سبز هستند. این گیاه از جمله گل ها آپارتمانی تصفیه کننده هوا است که گلهای سفید آن نماد پاکی و معصومیت است که می توانید با خرید گلدان اسپاتی فیلوم یک هدیه عالی برای تصفیه هوا و دکوراسیون منزل عزیزان تان به آن ها تقدیم کنید. زادگاه اسپاتی مناطق گرمسیری است و همانگونه که ذکر شد در لیست گیاهان آپارتمانی همیشه گلدار قرار میگیرد. گیاه اسپاتی فیلوم زیبا از انواع گل های آپارتمانی سایه دوست است که تنها نیازی که دارد، رطوبت بالاست.

معرفی گل اسپاتی فیلوم

گیاه اسپانی فیلوم گیاهی چند ساله از خانواده شیپوریان است که با نام گیاه صلح   (peace lily)و نام علمی (Spathiphyllum wallisii)  ، بومی جنگل های مرکزی و جنوب آمریکا محسوب می شود. اسپاتی فیلوم در حدود 40 گونه دارد که به دلیل نیاز نوری کم و شرایط نگهداری آسان، برای هدیه دادن به افراد شاغل و نگهداری در بانک و شرکت ها بسیار مناسب است. قیمت گل اسپاتی فیلوم یک ویژگی مثبت آن است، چرا که با وجود این همه زیبایی و خواص مفید، برای خرید آن هزینه پایینی را باید پرداخت کنید اسپاتی فیلوم دارای برگ های همیشه سبز، نوک تیز و براق است که در صورت نداشتن گل نیز، برگ ها زیبایی گیاه را همچنان حفظ خواهند کرد. روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم بسیار راحت و آسان است و با رسیدگی کم هم شما خواهید توانست گیاهی زیبا و سالم را داشته باشید.

تصفیه کنندگی هوا

نکته ی جالب درباره ی این گیاه این است که از جمله گیاهان تصفیه کننده ی هوا است. این گیاهان دی اکسید فضا را می گیرند و اکسیژن را به محیط هدیه می دهند. به همین علت از گل اسپاتی فیلوم علاوه بر آپارتمان ها در ادارات و بانک ها نیز استفاده می شود.

سمی بودن اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم را دور از دسترس کودکان قرار دهید. برگ های این گیاه برای انسان ها و حیوانات سمی هستند. در نتیجه باعث مسمومیت می شوند. در هنگام هرس کردن و چیدن گل ها، مواظب باشید شیره ی تراوش شده از ساقه ی گیاه با پوست تماس نداشته باشد. زیرا ممکن است ایجاد حساسیت کند.

زمان گلدهی اسپاتی فیلوم

گل های اسپاتی فیلوم بسیار قشنگ، زیبا و دلربا هستند از این رو بیشتر کسانی که از این گیاه نگهداری می کنند می خواهند بدانند که اسپاتی فیلوم کی گل می دهد و یا اینکه چه عواملی باعث می شود که اسپاتی فیلوم گل نمی دهد. این گیاه در سال دو دوره گلدهی می کند. با اینکه گل های خاص و زیبایی دارد اما در فصل هایی که گل ندارد برگ های زیبا و براق آن جذابیت گیاه را حفظ می کند. گل های کوچک این گیاه بر روی سنبله سفید استوانه ای شکل به طول ۳ سانتی متر قرار دارد. این سنبله توسط براکته سفید رنگ که به شکل یک قاشق است پوشیده شده است. این گل ها نهایتا برای مدت یک ماه بر روی گیاه هستند و سپس خود به خود از بین خواهند رفت. اسپاتی فیلوم تا زمان رسیدن به بلوغ کامل، شکوفه نخواهد داد. در نتیجه اگر گیاه شما در حال سپری کردن نخستین سال زندگی است، نباید انتظار گل از آن داشته باشید. بهترین روش برای ترغیب گیاه به گلدهی، فراهم کردن شرایط محیطی مناسب است. روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم اگر درست انجام شود منجر به گلدهی گیاه خواهد شد. این گیاه به خاک غنی با زهکشی عالی نیاز دارد. بر حسب نیاز، هر هفته گیاه را آبیاری کنید. بهتر است گیاه را با آب مقطر سیراب کنید، زیرا به املاح موجود در آب لوله کشی حساس است. کود مناسب را فراموش نکنید.

گلدهی اسپاتی فیلوم

بهتر است گیاه را در مکانی با نور کم و دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید؛ میزان نور خورشید ورودی باید به اندازه ای باشد که بتوانید در آن کتاب بخوانید. اگر اتاق خیلی تاریک است، به مرور آن را به مکانی روشن تر ببرید. این افزایش تدریجی میزان نور، می تواند اسپاتی فیلوم های فاقد گل را نیز به سمت گلدهی سوق دهد. گلدهی این گیاه در بهار یا اوایل تابستان رخ میدهد.

روش نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

در ادامه مقاله شما را با نکات ریز و مهم در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم آشنا خواهیم کرد. شما با رعایت این نکات قادر خواهید بود یک گیاه زیبا و سالم داشته باشید. برخی از نکات مهم از این قرارند:

نور مناسب اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم به نور غیر مستقیم و نیمه سایه نیاز دارد. نیاز نوری این گیاه کم است و نور غیر مستقیم و نیم سایه برای اسپاتی فیلوم مناسب است. این گیاه با اینکه نیمه سایه را می پسندد، اما در تاریکی و نور کم، زیبایی خود را از دست می دهد و برگ های آن افتاده می شوند. در صورتی که مشاهده کردید برگ ها بی حال شده اند و از آبیاری خود مطمئن بودید، گلدان را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید. اما از تابش مستقیم آفتاب بپرهیزید. به یاد داشته باشید که اسپاتی را در محیط خیلی تاریک قرار ندهید، چرا که باعث بی حالی برگ های گیاه خواهد شد.

نور مناسب اسپاتی فیلوم

آبیاری اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم در فصول گرم و پر نور به آب بیشتری نیاز دارد. اما در فصول سرد گیاه آب کمتری برای رشد خود می خواهد. این گیاه رطوبت را دوست دارد. برای هر گلدانی آبیاری متفاوت است. زیرا معمول جنس خاک و زهکش گلدان ها با هم متفاوت است. بهترین روش برای فهمیدن زمان مناسب آبیاری مشاهده ی سطح خاک است. برای اکثر گیاهان سطح خاک باید خشک شود. یک روز قبل از خشک شدن سطح خاک برای آبیاری مجدد گیاه اقدام کنید. برگ های این گیاه به محض احساس تشنگی به سمت پایین خم می شوند و با این کار نشان می دهند که زمان آبیاری است. بعد از آبیاری برگ ها دوباره سرحال شده و به حالت طبیعی خود برمی گردند. در آب دادن زیاده روی نکنید چرا که باعث بی حال و سیاه شدن برگ ها خواهد شد. آبیاری صحیح و به موقع یکی از نکات مهم در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم می باشد.

رطوبت مناسب اسپاتی فیلوم

رطوبت از جمله علاقه مندی های این گیاه است. برای تامین رطوبت کافی می توانی ظرف آب کنار گلدان قرار دهید تا ذره ذره مولکول های آب در هوا پخش شوند. راه دوم این است که زیر گلدانی را از شن درشت پر کنید و آن را تا نیمه آب کنید. با قرار گرفتن گلدان روی سنگ ها و بخار شدن تدریجی آب، رطوبت گیاه تامین می شود. دقت کنید که گلدان با آب زیر گلدانی در تماس نباشد زیرا آب زیاد باعث از بین رفت گیاه می شود. آب زیر گلدانی فقط جهت تبخیر شدن و مرطوب کردن هوا می باشد.

دمای مناسب اسپاتی فیلوم

بهترین دما برای نگهداری این گیاه ۱۹الی ۲۳ درجه سانتی گراد است، حداقل دمایی که اسپاتی فیلوم می تواند تحمل کند ۱۳ درجه و حداکثر دمای مناسب ۳۲ درجه سانتی گراد است، هرچقدر دما بالا رود باید میزان آبیاری و رطوبت محیط هم افزایش پیدا کند تا گیاه دچار مشکلات نشود. دمای بیش از اندازه محیط از جمله دلیل پیچش و سوختگی برگ های اسپاتی فیلوم است.

خاک مناسب اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم به خاکی با زهکشی مناسب نیاز دارد و ترکیب پیت ماس و خاک برگ و پرلیت انتخاب خوبی برای آن است. علت پژمرده شدن برگ های این گیاه عدم مواد مغذی خاک است که با کود دهی تامین می شود. خاک مناسب و مغذی یکی از نکات مهم در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم است. به عناصر موجود در خاک توجه ویژهای داشته باشید. چرا که در صورت کافی نبودن عناصر مورد نیاز گیاه، رشد برگ ها و گل ها به تعویق خواهد افتاد.

خاک مناسب اسپاتی فیلوم

کوددهی اسپاتی فیلوم

در فصل رشد که همان بهار و تابستان است بهتر است به گیاه کود داده شود. کود کامل و حاوی آهن، منیزیم برای رشد گیاه خوب است. در صورتی که گیاه به خوبی تقویت نشود ممکن است حاشیه برگ هایش زرد شود.

هرس کردن گل اسپاتی فیلوم

شما می توانید با هرس کردن ظاهر و زیبایی گیاه رو حفظ کنید. یکی از اولین اقدامات برای هرس کردن چیدن گل های گیاه است، گل های این گیاه مستقیما به ساقه وصل است که بعد از گلدهی کل انرژی گیاه را به خودش جذب می کند، در این مدت باید با کودهای دارای پتاس بالا تغذیه کنید و یا گل را از ساقه جدا کنید. کندن گل ها، یکی از این روش ها است. اسپاتی فیلوم گل های خود را بر روی ساقه هایی ایجاد می کند که مستقیما از بدنه اصلی گیاه منشاء می گیرند. اگر یک ساقه گل داد، دیگر نمی تواند گل دیگری ایجاد کند. پس از محو شدن گل، ساقه نیز در نهایت قهوه ای شده و از بین خواهد رفت. به همین علت هرس کردن این گیاه باید از پایه صورت بگیرد. ساقه را از پایین ترین بخش ممکن جدا کنید. این کار فضای کافی برای ظهور ساقه های جدید را فراهم می کند. هرس کردن اسپاتی فیلوم فقط محدود به ساقه های گلدار نیست. گاهی اوقات برگ ها زرد و یا قهوه ای می شوند. هر زمان که شاهد تغییر رنگ برگ ها بودید، باید دست به کار شوید و آنها را از پایه جدا کنید.

تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

هر چند این گیاه نیاز به گلدان خیلی بزرگ ندارد و ریشه هایش بهتر است محدود باشد اما گاهی نیاز هست تا گلدان را عوض کنید. زمانی که ریشه های گیاه تان از ته گلدان بیرون زد زمان آن فرا رسیده است تا این کار را انجام دهید. این کار را در فصل بهار انجام دهید. هر بار گلدانی بزرگتر در نظر بگیرید. وقتی قطر گلدان به ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر رسید هر سال سطح بالایی خاک را با ترکیب گلدانی تازه جایگرین نمایید. پس از مدت زیادی ریشه ها زیاد شده و بسیار فشرده می شوند. با احتیاط گل را از گلدان خارج کنید و سریعا به گلدان جدید منتقل کنید. مواظب باشید هنگام تعویض گلدان ریشه گیاه مدت طولانی در مجاورت هوا قرار نگیرد و سرما به آن نخورد.

تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم در زمستان و تابستان

با توجه به حساسیت این گیاه به نور و گرما همانطور که در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم گفته شد، این سوال پیش می آید که در زمستان و تابستان چگونه باید از این گیاه نگهداری کرد. برای نگهداری اسپاتی فیلوم در زمستان به یاد داشته باشید که سرمای هوا عامل سیاه شدن برگ های آن می شود. بنابراین در فصل زمستان و در سرما گیاه را در منزل نگهداری کنید و دمای مناسب را برای آن فراهم آورید. اگر اسپاتی فیلوم خود را در باغچه کاشتید می توانید دور گیاه را با پوشش پلاستیکی بپوشانید و با اینکار یک عایق گرمایی برای آن فراهم آورید. به خاطر داشته باشید که بهترین شرایط برای رشد اسپاتی فیلوم، نگهداری گیاه در محیط داخل خانه است.

برای نگهداری اسپاتی فیلوم در تابستان هم باید به این مسئله دقت کنید که گرما و دمای بال گیاه را بی حال می کند. در فصل تابستان و گرما باید به آبیاری گیاه دقت کرده و فواصل آبیاری را زیاد کنید. از قرار دادن اسپاتی فیلوم در تابستان و درمقابل نور مستقیم خورشید اکیدا پرهیز کنید چون این کار باعث سوختن برگ های گیاه می شود.

اسپاتی فیلوم از دستگاههای سرمایشی و جریان قوی باد سرد و هم چنین دستگاه های گرمایشی متنفرند. قرار دادن آنها در راهرو، ایوان یا بالکن سرد سریعا سبب زرد شدن برگها خواهد شد و تحمل دمای زیر 7 درجه برای اسپاتی فیلوم ممکن نیست. هرگز اسپاتی فیلوم را در مجاورت دستگاهای سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید.

روش های تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم

پس از دانستن نکات کلیدی و مهم در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم دانستن نحوه تکثیر و ازدیاد این گل هم خالی از لطف نیست. این گل به دو روش تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر پیدا می کند. برای تکثیر از طریق کاشت بذر اطمینان حاصل کنید که بذر مرغوب و خوبی خریداری کرده اید.

کاشت بذر :

خاک را با بیلچه کوچک کمی زیر و رو کنید تا خاک نرم تر شود و مقدمات کاشت بذر فراهم شود. حال بذرها را در عمق ۳ تا ۵ سانتی متری خاک بکارید. روی آن را با خاک پر کنید. حال وقت آن است که خاک را مرطوب کنید. هر بذری دارای پوسته است. برای اینکه گیاه رشد کند باید پوسته شکافته شود. برای اینکه پوسته راحت تر شکسته شود خاک را مرطوب نگه دارید . این نکته را در نظر بگیرید که بذر به در این دوران به نور زیاد نیاز دارد. پس از اینکه جوانه های گیاه را مشاهده کردید گلدان را از نور به نیمه سایه منتقل کنید. شما طی ۱۰ الی ۱۵ روز شاهد جوانه ها خواهید بود.

تقسیم بوته:

اسپاتی فیلوم را در فصل بهار و تابستان می توان از طریق پاجوش تکثیر نمود و گیاهان جدیدی به دست آورد. برای این کار ابتدا گیاه را آبیاری نمایید تا خاک گلدان نرم شود و گیاه را از گلدان خارج کنید. سپس به دنبال پا جوش هایی باشید که در کنار گیاه مادر بوده و ۳ یا ۴ برگ دارند. آنها را به آرامی و با کمترین آسیب به ریشه جدا کنید. پاجوش هایی را انتخاب کنید که ریشه های بهتر و قوی تری دارند و ریزوم ها را با چاقویی تیز و تمیز جدا نمایید. حال پاجوش ها را درگلدانی جداگانه بکارید. می توانید گیاه کاشته شده را با کیسه پلاستیکی برای مدت یک هفته بپوشانید، بدین ترتیب شرایط گلخانه ای را برایشان فراهم نموده اید. زمانی که گیاه شروع به رشد کرد آن را بردارید و در مقابل نور کافی قرار دهید. گاهی اوقات گیاه را غبارپاشی نمایید.

تکثیر اسپاتی فیلوم

آفات، بیماری ها و مشکلات اسپاتی فیلوم

یک نکته در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم این است که اگر از آن به خوبی نگهداری شود این گیاه، حشرات را به سوی خود جذب نمی کند. اگر آن را سالم و سرحال نگه دارید، خودش از پس حشرات و آفات بر می آید. در ادامه با برخی از مشکلات و بیماری هایی که ممکن است برای گیاه اسپاتی فیلوم پیش بیاید، آشنا می کنیم.

لکه های قهوه ای بر روی برگ ها و لوله شدن برگ ها به سمت بالا :

کود دهی زیاد به گیاه باعث بروز این مشکل می شود. کوددهی را کاهش دهید و برای شستشوی رسوبات ته نشین شده بر روی ریشه خاک را آبیاری کنید به صورتی که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

زرد شدن برگ های گل اسپاتی فیلوم :

دلیل این مشکل آبیاری زیاد می باشد. آب اضافه اگر از گلدان خارج نشود باعث بی حال و زرد شدن برگها می شود. این مشکل در صورت سرد شدن هوا و یا خشک شدن خاک هم قابل مشاهده است. در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم میزان آبیاری مناسب برای این گیاه با ذکر جزییات توضیح داده شد، با رعایت این نکات شما قادر خواهید بود از بروز این مشکل پیشگیری نمایید.

زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

سیاه شدن برگ های گل اسپاتی فیلوم :

آبیاری بیش از حد و سرمای هوا عامل سیاه شدن برگ ها است. البته بیماریهای قارچی نیز می توانند باعث بروز این مشکل شود. سمپاشی گیاه می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

دلیل گل ندادن اسپاتی فیلوم :

نداشتن نور مناسب و تغذیه نشدن گیاه باعث می شود تمایلی به گل دادن نداشته باشد. اسپاتی فیلوم زمانی که بالغ می شود اگر چند سال تقسیم نشود گلدهی آن نیز متوقف می شود، در فصل بهار گیاه را تقسیم کنید زیرا باعث بهتر گل دادن آن می شود.

گل اسپاتی فیلوم

علت چروک و خشک شدن برگ های گل اسپاتی فیلوم :

کم بودن رطوبت محیط اطراف اسپاتی فیلوم باعث خشک شدن برگ هایش می شود. در صورتی که رطوبت هوای اطراف کم بود و برگهای گیاه شما دچار این مشکل شد روزی دو مرتبه برگهای آن را با آب اسپری کنید.

دلیل قهوهای شدن برگهای گل اسپاتی فیلوم :

آبیاری بیش از حد، کم بودن رطوبت، نور مستقیم آفتاب باعث سوخت برگ های این گیاه می شود. اگر رطوبت هوا کم باشد کنه قرمز به قسمت پایینی برگهای این گیاه حمله می کند اسپری آب حداقل هفته ای یکبار ضروری است.

شل شدن برگ های اسپاتی فیلوم:

گرمای بیش از حد محیط، آبیاری کم و عدم رطوبت کافی باعث شل شدن برگ های اسپاتی فیلوم می شود. با آبیاری به موقع و مرطوب نگه داشت گیاه از طریق غبار پاشی می توانید از بی حالی و شل شدن برگ های گیاه جلوگیری کنید.

 امیدواریم که این متن به شما در روش نگهداری گل اسپاتی فیلوم کمک کرده باشد. همانگونه که توضیح داده شد گیاه اسپاتی فیلوم به نور غیر مستقیم و نیم سایه احتیاج دارد. نور مستقیم باعث سوختگی گیاه می شود. آبیاری مناسب این گیاه زمانی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. فرو کردن انگشت به اندازه ۲ سانت در خاک به شما می فهماند که آیا خاک خشک شده و گیاه نیاز به آبیاری دارد. خاک مناسب و مغذی شده از مواد آلی هم برای رشد گیاه مناسب است. در هنگام خرید گیاه اسپاتی فیلوم از مرغوب بودن خاک گلدان مطمئن شوید. در غیر این صورت با کوددهی مناسب می توانید باعث تقویت گیاه شوید. گل بازار با تجربه فراوان در زمینه خرید گیاهان آپارتمانی به شما کمک می کند تا گیاهی سالم را تهیه کنید. فروش گیاه اسپاتی فیلوم تخصص ماست. پس از تهیه یک گیاه سالم و رعایت نکات ذکر شده شما می توانید سال های سال یک گلدان اسپاتی فیلوم در اختیار داشته باشید و از زیبایی آن بهره ببرید.

Tags were not found