راهنمای روش نگهداری از گل دیفن باخیا در منزل

معرفی و روش نگهداری از گل دیفن باخیا
۱۰ اوت ۲۰۲۲

راهنمای روش نگهداری از گل دیفن باخیا در منزل

گیاه دیفن باخیا با برگ های پهن و زیبایش یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین گیاهان در خرید گل های آپارتمانی است که توانایی بالایی در تصفیه هوای محیط اطراف دارد. دیفن باخیا با برگ های همیشه سبز بلند و طرحدارش زیبایی قابل توجهی را به دکوراسیون منزل و یا محیط کار شما خواهد داد. علاوه بر زیبایی توصیف ناپذیر، نگهداری آسان و قدرت اکسیژن سازی و تصفیه هوا از جمله ویژگی هایی است که باعث جذب طرفداران بیشمار این گیاه شده است. اگر شما هم از طرفداران این گیاه هستید در این مقاله با ما همراه شوید تا شما را با نحوه نگهداری گل دیفن باخیا و تکثیر و قلمه زدن آن و همچنین آفات و بیماری های گیاه دیفن باخیا بیشتر آشنا کنیم.

معرفی گل دیفن باخیا

دیفن باخیا با نام انگلیسی (Cane Dumb) گیاه بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی، برزیل، مکزیک و هند است. این گیاه دارای برگ های پهن، ابلق و طرح دار با نوک تیز و بیضی شکل است که طول آنها در محیط باز می تواند به ۵۰ سانتی متر هم برسد. این گیاه دارای ساقه ای آبکی و نرم است و برگ های طرح دار آن به رنگ سبز همراه با لکه های سفید، کرم و زرد کمرنگ هستند که در دو طرف برگ ها دیده می شوند. ساقه ها اغلب بدون انشعاب بوده و برگ های بالایی همواره در حال رشد هستند. در صورتی که این بهترین شرایط رشد را در محیط خود داشته باشد گل های سفید رنگ اسپات مانندی در فصل بهار و تابستان در این گیاه شکوفا می شود. این گل ها که بسیار شبیه گل های اسپاتی فیلوم هستند عمر طولانی نداشته و بیشتر جنبه زینتی دارند. نام این گیاه از فردی به نام جوزف دیفن باخ که یک سرباغبان گیاه شناس در وین بوده، گرفته شده است. این گیاه جزء گیاهان تصفیه کننده هوا است که می تواند به پاکسازی و تلطیف هوای منزل و محل کار کمک کند.

روش نگهداری دیفن باخیا

سمی بودن دیفن باخیا

این گیاه به خاطر سمی بودن برگ هایش به گیاه عصای بی عقلی هم شهرت دارد چون اگر خورده شود به علت شیره سمی داخل آن فرد قدرت تکلم خود را از دست می دهد. در صورت خوردن شدن برگ های این گیاه، دهان و زبان ملتهب و قرمز شده و شروع به سوختن می کند که در مواردی میتواند بسیار دردناک شده و باعث سختی در قورت دادن آب دهان شود. اما اثر کشندگی دیفن باخیا بسیار کم است و در بیشتر موارد برای چند روز باعث ایجاد ناراحتی در افراد می شود. در صورتی که قصد نگهداری و خرید گل دیفن باخیا در منزل را دارید بهتر است مراقب باشید البته با تماس دست به این گیاه هیچ اتفاقی برای شما نخواهد افتاد اما بهتر است دست های خود را بشویید و این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

روش نگهداری گل دیفن باخیا

نور مناسب:

گیاه آپارتمانی دیفن باخیا در سایه و با نور ملایم و غیر مستقیم رشد سریع خوبی خواهد داشت. نور فیلتر شده یعنی نور از پشت شیشه مات و یا پرده برای این گیاه بسیار مناسب است. این گیاه ۶ تا ۸ ساعت در روز نیاز مبرم به نور برای رشد دارد و اگر نور کافی به آن نتابد برگ هایش به مرور زمان کمرنگ و پژمرده خواهند شد. اگر محیط شما دارای نور کمی است نگران نباشید زیرا دیفن باخیا با نور رشد یا همان فلورسنت هم سازگار است و در صورت نبودن نور کافی میتوان از لامپ های مخصوص رشد گیاه استفاده کرد. این گیاه به سمت نور خم میشود بنابراین برای داشتن برگ های یک دست مرتبا گلدان را بچرخانید تا نور به تمامی سطح برگ ها به صورت یکنواخت بتابد و از خم شدن برگ ها به یک سمت جلوگیری شود.نور مناسب دیفن باخیادمای مناسب:

دمای مناسب برای رشد دیفن باخیا بین ۱۵ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است و گیاه در این دما رشد بسیار خوبی خواهد داشت، ولی در زمستان دمای محیط کمتر از ۱۰ درجه نباید باشد زیرا گیاه نمی تواند این دما را تحمل کند و برگ های زیرین آن دچار ریزش خواهند شد. اگر دمای محیط از ۲۳ درجه بیشتر بود غبار پاشی و ساخت جزیره را فراموش نکنید. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید گیاه را در نزدیکی بالکن و پنجره قرار ندهید.

آبیاری مناسب:

دیفن باخیا در برابر آبیاری بیش از حد حساس است بنابراین مطمئن شوید که سطح رویی خاک به اندازه ۲ سانتیمتر خشک شده باشد، سپس شروع به آبیاری کنید. رطوبت بیش از حد برای این گیاه مشکل ساز خواهد شد. البته کم آبی نیز باعث پژمردگی و بیحالی گیاه می شود بنابراین حد تعادل را رعایت کنید. در فصول گرم و تابستان دفعات آبیاری باید بیشتر از فصول سرد و زمستان باشد. در کل خشک شدن سطح خاک بهترین نشانه برای زمان آبیاری دیفن باخیا است.

آبیاری دیفن باخیا

رطوبت مناسب:

دیفن باخیا گیاهی رطوبت دوست است و شما می توانید با غبار پاشی و استفاده از سنگریزه و ایجاد جزیره در زیر گلدانی رطوبت مورد نیاز دیفن را تامین کنید. دیفن باخیا رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد را دوست دارد پس اگر می توانید دستگاه مه پاش برای گلدان تان تهیه کنید چون در این صورت گلدانی با برگ های پهن، زیبا و با رشدی عالی خواهید داشت.

رطوبت دیفن باخیا

خاک مناسب:

این گیاه به قدری مقاوم است که می تواند هم در خاک سبک هم سنگین و یا حتی در آب به رشد خود ادامه دهد ولی اگر گیاهی با رشد خوب می خواهید خاکی با زهکشی بالا برای دیفن باخیای خود تهیه کنید؛ خاک هایی با مواد آلی و غنی مانند خاک های موجود در بازار که دارای کوکوپیت و پیت ماس باشند. بهترین خاک برای دیفن باخیا مخلوطی از خاک کوکوپیت+ پرلیت+ پیت ماس+کمی خاک باغچه است. زمانی که گلدان را از خاک پر می کنید تعدادی سنگریزه کف گلدان بریزید و سپس آنرا از خاک پر کنید.

کود مناسب:

استفاده از کود در فصول رشد برای این گیاه بسیار مناسب است. در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار از کود ۲۰-۲۰-۲۰ می توانید استفاده کنید. کودها را طبق دستورالعمل آن مصرف کنید و کوددهی گیاه را در فصل زمستان متوقف کنید.

تعویض گلدان دیفن باخیا:

توصیه میشود هر ۱ یا ۲ سال یکبار در فصل بهار نسبت به تعویض خاک و گلدان دیفن باخیا اقدام نمایید. بهتر است در هر نوبت گلدانی با ۲۰ درصد بزرگتر از زمان قبلی آن انتخاب کنید. اگر امکان تعویض گلدان را ندارید هر چند وقت یکبار خاک سطحی را با خاک جدید تعویض کنید.

عوض کردن گلدان دیفن باخیا

تمیزکردن برگ های دیفن باخیا:

به یاد داشته باشید که گیاهان از سطح برگ های خود نفس می کشند و در صورتی که روزنه های روی برگ ها توسط گرد و غبار پوشیده شده باشد گیاه به راحتی نمی تواند نفس بکشد و به مرور زمان از بین می رود. هرگاه سطح گیاه غبارآلود شد یک دستمال نمدار یا یک اسفنج نمدار می تواند مشکل گشا باشد. مواظب باشید که گیاه را خراش ندهید و در مورد دیفن حتما از دستکش استفاده کنید.

تمیز کردن برگ دیفن باخیا

روش تکثیر دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا بسیار ساده است و به دو روش تکثیر از طریق ریشه دار کردن قلمه و تکثیر از طریق جداکردن پاجوش انجام می شود.

روش تکثیر با قلمه زدن

تکثیر از طریق ریشه دار کردن قلمه دیفن باخیا در آب و خاک انجام می شود. برای اینکار میتوانید از قلمه های ۵ سانتی استفاده کنید. هر قلمه ی ۵ سانتی باید حداقل یک جوانه داشته باشد. قلمه را به مدت ۲ الی ۳ روز در محیط اتاق قرار دهید تا خشک شود و سپس به صورت افقی روی خاک قرار دهید تا شروع به ریشه دادن کند. وقتی قلمه ریشه داد می توانید آنرا در خاک گلدان بکارید. ریشه دهی قلمه ممکن است تا دو ماه یا بیشتر هم طول بکشد.

تکثیر دیفن باخیا با قلمه زدن

روش تکثیر پاجوش

بر روی ساقه اصلی گیاه دیفن باخیا پاجوش هایی وجود دارد که دارای ریشه هستند. با جدا کردن پاجوش دیفن باخیا از گیاه مادر, آن را در خاک قرار دهید. این روش برای تکثیر دیفن باخیا مناسب است البته پاجوش ها باید به قدر کافی رشد کرده باشند تا بتوان آن ها را جدا کرد و کاشت.

تکثیر دیفن باخیا با پاجوش

روش تکثیر در آب

 در این روش قلمه های تهیه شده از دیفن باخیا را در آب قرار می دهیم تا ریشه دهند و سپس بعد از ریشه دهی به گلدان منتقل می شوند.

تکثیر دیفن باخیا در آب

مشکلات، آفات و بیماری های دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا در کل گیاهی بدون درد سر است ولی اگر شرایط درست و تهویه مناسب را برایش فراهم نکنید، گیاه دچار بیماری و آفات می شود. در ادامه به بعضی از مشکلات و بیماری های دیفن باخیا که می تواند باعث پوسیدگی دیفن باخیا شود اشاره خواهیم کرد.

زرد شدن و قهوه ای شدن برگ ها:

به طور کلی علت اصلی زرد شدن برگ های دیفن باخیا و ایجاد لکه های قهوه ای روی برگه ها، آبیاری بیش از حد است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه دیفن باخیا شده و این امر باعث می شود آب کافی به برگ ها نرسیده و شروع به زرد شدن کنند. بنابراین قبل از آبیاری خاک گلدان را چک کنید و از خشک بودن خاک اطمینان حاصل کنید. جمع شدن آب زیر گلدان هم باعث پوسیدگی ریشه و در نتیجه زرد شدن برگ ها خواهد شد.

دمای نامناسب هم می تواند عاملی برای زرد رنگ شدن برگ ها باشد. دمای ۱۵ تا ۲۳ درجه برای این گیاه بسیار مناسب بوده و شرایط مطلوبی برای رشد آن را فراهم می آورد.

زرد شدن برگ دیفن باخیا

رنگ پریدگی برگ های دیفن باخیا:

علت این موضوع می تواند دو دلیل عمده باشد یکی نور زیاد و دیگری نیاز به کوددهی. نور زیاد باعث می شود رنگ برگ گیاه متمایل به سفیدی بزند و گیاه به اصطلاح رنگ پریده شود. نور دریافتی دیفن باخیا باید متعادل باشد یعنی نه کم و نه زیاد. یکی از دلایل رنگ پریدگی برگ ها می تواند نیاز گیاه به کوددهی نیز باشد.

دلیل وجود سفیده های پنبه ای روی برگ ها

علت این امر وجود آفات و حشرات است. شما میتوانید از حشره کش و یا سم کش های نفوذی هر ۱۴ روز یکبار استفاده کنید تا مشکل رفع شود.

علت ریزش برگ های دیفن باخیا

نور نامناسب می تواند دلیل اصلی این مشکل باشد. دیفن باخیا نور فیلتر شده یعنی نور پشت پرده یا نور از پشت شیشه مات را دوست دارد. اگر گیاه شما ریزش برگ دارد می تواند به خاطر نور زیاد و مستقیم باشد. در مقابل نور کم هم می تواند باعث بیحالی و پژمردگی گیاه شود. گیاه را به مکانی منتقل کنید که دارای نور مناسب و دمای معتدل باشد. به خصوص در زمستان گیاه را در مقابل برابر شیشه قرار ندهید.

علت خشک شدن برگ های دیفن باخیا

در هوای گرم و خشک، این گیاه نیاز به رطوبت کافی دارد، یعنی با افزایش دما شما باید میزان رطوبت دهی به گیاه را بیشتر کنید. البته نور مستقیم باعث سوختگی و خشکی برگ ها نیز خواهد شد.

پوسیدگی برگ و ریشه دیفن باخیا

عامل پوسیدگی برگ و یا ریشه دیفن می تواند از رشد قارچی به نام بوتری تیس باشد که علت وجود آن هوای سرد و مرطوب است. غبار پاشی را کمتر کنید و گیاه را در دمای مناسب قرار داده و اقدام به سم پاشی کنید.

علت کوچک شدن برگ گل دیفن باخیا:

دلیل این امر نبود نور کافی و مناسب یا حتی عدم وجود مواد مغذی در خاک است. برای برطرف کردن این مشکل کافی است شرایط موجود را در محیط را بررسی کنید و در صورت لزوم گیاه را به محیط پر نورتر با نور غیر مستقیم، مانند نزدیک پنجره منتقل کنید و یا با موادی که در این مقاله گفته شد اقدام به کوددهی نمایید.  

دلیل پژمردگی و بی حال شدن برگ های دیفن باخیا

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث بی حالی این گیاه می شود، نبود مواد مغذی کافی درون خاک دیفن باخیا است.  از آن جایی که مواد مغذی درون خاک ممکن است دیگر کافی نباشد، بهتر است با استفاده از کود های مناسب نیاز گیاه را برطرف کنید تا از هر گونه بی حالی و شل شدن گیاه و حتی رشد نکردن آن جلوگیری کنید.

بی حال شدن دیفن باخیا

ما در این بلاگ سعی کردیم شما را با روش نگهداری دیفن باخیا، روش تکثیر، قلمه زدن و بیماری های آن تا حد امکان آشنا کنیم. امیدواریم توانسته باشیم شما را اندکی در داشتن یک دیفن باخیای سرحال و شاداب کمک کرده باشیم تا با داشتن این گل زیبا بتوانید لذت بیشماری را تجربه کنید. گل بازار بهترین مشاوره در زمینه فروش گل آپارتمانی دیفن باخیا و نگهداری از آن است . گل فروشی آنلاین گل بازار با سال ها تجربه و با به کارگیری نیروی مجرب در زمینه نگهداری گل و گیاه آپارتمانی به شما کمک می کند تا شما خرید دیفن باخیا را به بهترین و راحت ترین شیوه ممکن انجام داده و شما را تا انتهای مسیر یاری میرساند.

 

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tina Razian
۱۱ اوت ۲۰۲۲
besyar amozande va mofid bod. man gole difen bakhiya ro kheyli dost daram. mamnon az nokate amozande
Tags were not found