نحوه نگهداری و تکثیر گیاه آگلونما

نحوه نگهداری و تکثیر گیاه آگلونما
۷ ژانویهٔ ۲۰۲۱

نحوه نگهداری و تکثیر گیاه آگلونما

همه چیز درباره تکثیر و نگهداری آگلونما

یکی از گیاهان بسیار زیبای آپارتمانی گل بازار که طرفداران زیادی هم دارد، گیاه آگلونما است. این گیاه بسیار زیبا به دلیل زیبایی ظاهری که دارد برای هدیه نیز مناسب است. اگر قصد خرید گیاه آپارتمانی را دارید، می توانید روی سفارش آنلاین گل آگلونما حساب ویژه ای باز کنید. فروشگاه اینترنتی گل بازار سلیقه مخاطبان را در نظر گرفته و شما با سفارش اینترنتی گل آگلنوما می توانید این گل زیبا را داشته باشید. در این قسمت از وبلاگ گل بازار در نظر داریم به روش های تکثیر و نگهداری گل آگلونما بپردازیم.

سفارش اینترنتی گلدان آگلونما

آگلونما در جنگل های بارانی نیمه گرمسیری تایلند، اندونزی و مالزی رشد می کند، جایی که این گیاه در زیر تاج برگ درختان بزرگتر و بوته ها است و این گیاهان بزرگتر تضمین می کنند که خورشید به سختی به آگلونما می رسد. آگلونماهای بومی نیز دارای برگهای متنوع است و به طور کلی اندازه آنها کوچک باقی می ماند. در کنار شاخ و برگ فوق العاده آگلونما، بزرگترین قدرت این گیاه این است که نگهداری از آن در مقایسه با گیاهان شاخ و برگ بسیار آسان است. آگلونما بسیار مناسب کسانی است که می خواهند به تازگی نگهداری از گیاهان را شروع کنند چرا که اگر آبیاری را فراموش کردید ناامیدتان نمی کند و آن را تحمل می کند.

همان طور که آگلونما به عنوان یک گیاهی که دارای شاخ و برگ جذابی است، هوا را نیز تصفیه می کند و آب و هوای سالم تری را در خانه ایجاد می کند. یکی از مناسب ترین گزینه ها برای نگهداری در خانه و دفاتر کارتان به شمار می رود. اگر علاقمند هستید گیاه تصفیه کننده هوا داشته باشید آگلونما انتخاب مناسبی است. این گیاه می تواند در شب اکسیژن تولید کند و می تواند سموم موجود در هوا را جذب کند. آگلونما، گیاه "همیشه سبز چینی" نامیده می شود. برگ های این گیاه مخلوطی از قرمز، صورتی، نقره ای، سبز، زرد یا کرم می باشد که می تواند رنگ و زندگی را به خانه شما بیاورد. می توانید آگلونما را در قسمت های سایه دار باغ نیز بکارید، به شرط آنکه در یک آب و هوای گرم و بدون یخبندان زندگی کنید. گیاه آگلونما برای یک اتاق نشیمن و یا یک دفتر مدرن بسیار مناسب است. گیاه آگلونما به دلیل تحمل بالا به شرایط محیطی می تواند گیاهی ایده آل برای افرادی باشد که به تازگی به نگهداری از گیاهان آپارتمانی می پردازند.

شرایط نگهداری آگلونما

نور موردنیاز آگلونما

آگلونما را به دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید. اگر گیاهتان در داخل خانه است نور غیرمستقیم کافی داشته باشد و یا نزدیک پنجره گذاشته شود. اگر آگلونما در فضای باز است باید در مکانی باشد که به دور از نور مستقیم خورشید باشد.  

خرید اینترنتی آگلونما

آبیاری موردنیاز آگلونما

در تابستان نیاز است که تعداد دفعات آبیاری بیشتر باشد و آگلونما نیاز به رطوبت بیشتری دارد. آگلونما در در زمستان به آبیاری کمتری احتیاج دارد. آگلونما خاک مرطوب را ترجیح می دهد. آگلونما باید در محیط گرم و مرطوب و روشن باشد تا رشد آن آسان باشد.

گلدان آگلونما

خاک موردنیاز آگلونما

برای آگلونما خاک می بایست دارای زهکشی مناسبی باشد. (زهکشی خاک یعنی شرایطی که آب اضافی در درون خاک باقی نماند. این زهکشی باعث می شود که آب اضافه سریعتر از زیر گلدان خارج شود.)

 

دما موردنیاز آگلونما

هوای سرد عاملی است که به گیاه آگلونما آسیب می رساند. برای گیاه آگلونما، مکان های گرم گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. به نقل از ویکی پدیا، درجه حرارت مناسب برای گیاه آگلونما بین 13-15 درجه سانتیگراد می باشد.

 

تکثیر گیاه آگلونما

تکثیر گل آگلونما با قلمه زدن

تکثیر از  طریق قلمه زدن یک روش بسیار محبوب در تکثیر گیاه آگلونما به شمار می رود. روش قلمه زدن، ساده ترین راه برای تکثیر گیاه آگلونما به حساب می آید. بنابراین اگر تجربه کمی در زمینه تکثیر گیاهان آپارتمانی دارید، روش قلمه زدن برای گیاه آگلونما بسیار مناسب است.

برای تکثیر گیاه آگلونما از طریق قلمه زدن، اگر از شاخه های جدید آگلونما استفاده می کنید بهتر است شاخه های جدید با حداقل پنج برگ را انتخاب کنید. البته می توانید از شاخه های قدیمی تر آگلونما هم استفاده می کنید. در نظر داشته باشید هر قلمه ای که برای آگلونما انتخاب می کنید، از سلامت گیاه اطمینان حاصل کرده و قلمه های جداشده آگلونما را ضدعفونی کنید.

پس از جمع آوری قلمه های آگلونما، آنها را در خاک با زهکشی مناسب بکارید. مطمئن شوید که قلمه ها در نور کافی و دمای متوسط اتاق قرار دارند. در صورت سرد بودن اتاق قلمه های جدید خوب عمل نخواهند کرد. شما می توانید انتظار داشته باشید که شاخه های جدید در حدود 25 تا 45 روز از قلمه ها بیرون بیایند.

گیاه آگلونما

تکثیر آگلونما در آب

تمامی مراحل گفته شده در بالا را تکرار نمایید با این تفاوت که ریشه ها را در آب نگه دارید اما زیاد این روش توصیه نمی شود چرا که باعث تضعیف ریشه آگلونما می شود.

کاشت بذر آگلونما

برای تکثیر گیاه آگلونما از طریق کاشت بذر، باید بذر تازه تهیه کنید. در روش کاشت بذر ، بذرها را در خاک با زهکش مناسب قرار دهید و روی بذرها را با خاک بپوشانید. حتما گلدان را در نور غیرمستقیم و در دمای متوسط اتاق قرار دهید. جوانه زدن بذرها ممکن است بین 45 تا 60 روز طول بکشد. حتی ممکن است روند جوانه زدن بذرها در آگلونما زمان بیشتری نیز طول بکشد.

تکثیر آگلونما از طریق تقسیم ریشه

بهترین زمان برای تقسیم ریشه زمانی است که شما قصد تعویض گلدان دارید یا گیاهی جوان خریداری کرده اید و قصد دارید با این روش تکثیر، تعداد آگلونماها را افزایش دهید.

در روش تکثیر گیاه آگلونما از طریق تقسیم ریشه، گیاه آگلونما را به آرامی و با احتیاط از گلدان خارج کنید. وضعیت ریشه ها را بررسی کنید تا پوسیده و یا معیوب نباشند. تا جاییکه ممکن است خاک را از ریشه ها جدا کرده و به آرامی ریشه ها را از هم جدا کنید. هر بخش از گیاه آگلونما را که جدا کرده اید، در گلدان با خاک زهکش مناسب بگذارید. نهایتا گلدان را در مکانی که نور غیرمستقیم کافی دریافت می کند قرار دهید و گیاه را مرتب آبیاری کنید تا خاک مرطوب باشد.

تکثیر گیاه آگلونما

نحوه رشد گل آگلونما در یک باغچه

مکانی گرم در باغچه را برای گیاهتان انتخاب نمایید که نور کافی داشته باشد و به دور از نور مستقیم خورشید باشد و همچنین دارای خاک خوبی باشد. سپس گیاهتان را از ظرف خارج نمایید و ریشه ها را به آرامی درون خاک بگذارید و روی آن را بپوشانید و آن را آبیاری نمایید و آب را از برگ های آگلونما دور نگه دارید.

درنظر داشته باشید که هنگام تماس با گیاه آگلونما، از دستکش استفاده نمایید. همچنین گیاه آگلونما را از حیوانات خانگی نیز دور نگه دارید زیرا باعث ایجاد حساسیت هایی برای آنها می شود.

رشد گل آگلونما چگونه است؟

همانطور که قبلا گفته شد سرعت رشد گیاه آگلونما کند است اما اگر آگلونما را در نور کم نگهداری کنید سرعت رشد آگلونما آهسته تر خواهد شد.

گل دهی آگلونما

در صورتی که تمام شرایط آگلونما مهیا باشد شما می توانید شاهد گلدهی این گیاه زیبا و دوست داشتنی باشید. گل این گیاه سفید است شبیه به گل اسپاتی فیلوم خواهد بود. فقط مراقب باشید که این گل را از گیاه جدا نمایید چرا که باعث می شود که سرعت رشد این گیاه گرفته شود.

تعویض گلدان آگلونما

با توجه به رشد کم آگلونما نیازی به تعویض در هر سال ندارد زیرا گیاه آگلونما رشد بسیار کمی دارند. بهتر است سالی یک نوبت گلدان گل آگلونما را عوض کنید.

زاموفیلیا

بیماری های آگلونما

زرد شدن برگ آگلونما :

این مشکل احتمالا به دلیل جا به جا شدن این گیاه پیش آمده است. برگ های زرد را جدا کنید و به گل فرصت دهید تا خود را با شرایط جدید وفق دهد. اگر گل را جا به جا نکرده باشید باید مطمئن شوید تا مطابق دستور العمل گفته شده از گل مراقبت کرده اید. برگ های کاملا زرد و قهوه ای دلیلی است اینکه مطابق دستور العمل آن را آبیاری نکرده اید و گیاه دچار کم آبی است.

پژمرده شدن آگلونما:

اگر گیاه را مقابل نور مستقیم بگذارید این مشکل پیش خواهد آمد. البته اگر در نور کم آن را قرار دهید گیاه شروع به ضعیف شدن می کند.

زرد شدن و قهوه ای شدن ساقه های گیاه آگلونما

اگر گیاهتان دچار رطوبت زیاد باشد این مشکل برای گیاهتان پیش می آید. توصیه ما این است که گیاه را تا مدتی آب ندهید و ساقه های پوسیده شده را از بین ببرید و زمانی که خاک کاملا خشک شد آن را آبیاری نمایید .

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم نحوه تکثیر و نگهداری گل آگلونما را مورد بررسی قرار دهیم.  و در ادامه نوردهی و دما و آبیاری را بحث کردیم. در نهایت مشکلاتی که ممکن است با آن رو به رو شوید را مورد بررسی قرار دادیم.

اگر شما هم تجربه ای در استفاده از گل آگلونما دارید، خوشحال می شویم تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

Comments
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found