روش های نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا

روش های نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا
۷ ژانویهٔ ۲۰۲۱

روش های نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا

شرایط نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا

گلدان گل زاموفیلیا یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب است که خیلی سریع جای خود را در خانه و اداره ها باز کرد. اگر شما نیز از طرفداران خرید گل آپارتمانی هستید و می خواهید طراوت و شادابی گلدان زاموفیلیا را داشته باشید با این مقاله از وبلاگ گل بازار همراه باشید و با روش های تکثیر زاموفیلیا و نگهداری از این گیاه بسیار زیبا بیشتر آشنا شوید.

گلدان گل زاموفیلیا

براساس ویکی پدیا ، زاموفیلیا با نام علمی zamioculcas zamifolia ، گیاهی چندساله و بومی آفریقا است. این گیاه به دلیل شرایط نگهداری آسان معروف است، بخصوص برای کسانی که تجربه نگهداری از گیاهان را تجربه نکرده اند. البته زاموفیلیا به دلیل ظاهری شیک و زیبا نظر بسیاری از افراد که به دنبال زیباتر کردن خانه شان هستند را جلب کرده است. زاموفیلیا همچنین با نام zz نیز معروف است که از خانوادهAraceae  می باشد. این گیاه برای قرن ها در آفریقا وجود داشته است. درسال 1996 زاموفیلیا در سراسر جهان با استقبال گسترده ای روبرو شد و از این زمان بود که این گیاه، در دفاتر و خانه های سراسر جهان راه پیدا کرد. فروشگاه اینترنتی گل بازار به دلیل استقبال گسترده از این گیاه، امکان خرید آنلاین گلدان گل زاموفیلیا را فراهم کرده است و شما می توانید با استفاده از خدمات فروشگاه گل بازار ، سفارش اینترنتی گلدان گل زاموفیلیا را داشته باشید و هدیه ای توام با سلامتی برای عزیزان خود داشته باشید.

محبوبیت جهانی گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا از گیاهانی است که به راحتی می توان از آن در خانه و دفاتر نگهداری کرد. زاموفیلیا دارای  برگ هایی سبز تیره، جذاب و عریض می باشد. اگر فراموش کردید که این گیاه را آبیاری کنید اشکالی ندارد چرا که این گیاه بسیار به خشکی مقاوم است. این گیاه به آرامی رشد می کند و مانند دیگر گل ها نیست که سریعا منتظر رشد سریع آن باشید. همچنین گیاه زاموفیلیا یک تصفیه کننده هوا است  و طبق پژوهش محققان، زاموفیلیا به طور ویژه در حذف مقدار زیادی از سموم در هوا بسیار موثر است و جزو گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می رود.

 

آیا فکر می کنید که زاموفیلیا یک گیاهی سمی است؟

مساله بسیار مهم در گیاه زاموفیلیا این است که تمام قسمت های این گیاه سمی هستند. در سال 2010 شایعات نادرستی مبنی برسمی بودن گیاه زاموفیلیا به وجود آمده که این گیاه عامل سرطان می باشد و به قدری خطرناک است که افراد هنگام دست زدن به آن دستکش می پوشیدند.

و اما واقعیت چیست؟

 این گیاه سمی است اما سرطانی نیست. آن را نخورید، آن را از حیوانات اهلی خانگی و بچه هایی که کنجکاو هستند دور نگه دارید و همیشه پس از دست زدن به آن دستان خود را بشویید چرا که این کار باعث می شود که از تحریک پوست جلوگیری شود.

شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا

نگهداری از زاموفیلیا بسیارساده است و بسیار مناسب افرادی است که به تازگی قصد دارند نگهداری از گیاهان را شروع کنند. اگر می خواهید گیاهی را در دفتر محل کارتان داشته باشید گیاه زاموفیلیا گزینه ای مناسب برایتان خواهد بود.

نور مناسب برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا در زیر نور کم و غیر مستقیم رشد خواهد کرد و در صورت خشک شدن آن را به صورت کامل آب دهید. (این گیاه را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید) این گیاه بسیارمناسب آپارتمان هایی است که نور کافی در آن جا وجود ندارد و می توانید بدون هیچ دغدغه ای از آن نگهداری کنید.

زاموفیلیا

دمای مناسب برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

دمای بین 18 الی 26 درجه دمایی که برای این گیاه مناسب است. از قرار دادن این گیاه زیر 8 درجه سانتی گراد خودداری نمایید چرا که این گیاه یک گیاه گرمسیری است.

آبیاری مناسب برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

آبیاری برای هر گیاهی بسیار مهم است. این گیاه نیاز به آبیاری کمی دارد و باید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود. اگر شما آبیاری این گیاه را فراموش کردید نگران نباشید این گیاه بازهم برای شما شکوفا خواهد بود. گیاه زاموفیلیا از ریزوم های بزرگ و ضخیمی که بسیار شبیه سیب زمینی هستند تشکیل شده است. این ریزوم ها آب را ذخیره می کنند، به همین دلیل زمانی که آبیاری به تعویق می افتد می تواند عملکرد خوبی را از خود نشان دهد.

کود مناسب برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

خاک گلدان خوب زهکشی شده برای این گیاه مناسب است. کوددهی برای گیاه زاموفیلیا فقط ماهی یکبار است آن هم  زمانی که شما می خواهید گیاه را آبیاری نمایید. دلیل این که این گیاه نیاز به خاک زهکشی دارد این است که آب اضافی از گلدان خارج شود و ریشه دیگر غرقابی نمی شود. ترکیب خاک باید از خاک معمولی + خاک برگ(کوکوپیت) + پرلایت (منظور همان شن است) باشد.

سرعت رشد گیاه زاموفیلیا

سرعت رشد این گیاه کند است اما رشد آن بستگی به این دارد که گیاه را چقدر در معرض نور خورشید بوده است. بدین صورت شما اگر آن را در معرض آفتاب کافی بگذارید رشد ساقه ها عالی خواهد بود در صورتی که نور کافی به آن نرسد ساقه های آن بسیار باریک خواهد بود.

تعویض گلدان زاموفیلیا

اگر تمایل داشتید که گلدان را به هر دلیلی عوض نمایید باید گلدان اندازه ریشه گیاه باشد به معنی که زیاد بزرگ و کوچک نباشد چرا که اگر گلدان بسیار بزرگ تر از گیاه باشد گیاه سعی دارد تا ریشه را در گلدان پراکنده کند و رشد گیاه تا زمانی متوقف خواهد شد.

خرید گلدان گل زاموفیلیا

تکثیر زاموفیلیا در منزل

همان طور که قبلا اشاره شد این گیاه دارای ریزوم هایی است (به ساقه های زیر زمینی گیاه ریزوم می گویند).

 1) تکثیر زاموفیلیا به سادگی جدا کردن این ریزوم ها و کاشت مجدد آن است. در هنگام جدا کردن بسیار مواظب باشید که به این ریزوم آسیبی وارد نشود. این گیاه زمانی که ریزوم های بیشتری در کنار هم هستند بسیار سریعتر رشد می کند.

تکثیر گیاه زاموفیلیا

2) روش دوم تکثیر زاموفیلیا که شما می توانید از آن استفاده کنید، قلمه زدن زاموفیلیا همراه با دو برگ و مقدار کمی ساقه است.

در این روش شما باید بسیار صبور باشید تا ساقه ها ریشه کند. در این روش شما می توانید ساقه ها را از گیاه اصلی جدا نمایید و می بایست این ساقه ها بلند باشند سپس برگ های قسمت بالایی آن را جدا نمایید تا ساقه ها سعی کنند انرژی خود را صرف ریشه کردن کنند. سپس آن ها را در آب بگذارید و هر دو هقته یکبار آب آن را عوض نمایید . بعد از گذشت 6 الی 9 ماه می توانید منتظر ریشه کردن این گیاه و تکثیر زاموفیلیا باشید و بعد از دیدن ریزوم های زیبای آن (بعد از آن که ریشه های این ریزوم ها به طول 7 سانتی متر رسید ) می توانید آن را در گلدانی جداگانه بکارید.

3) روش سوم تکثیر زاموفیلیا که می توانید زاموفیلیا را با آن تکثیر نمایید از طریق برگ است این روش هم مانند روش قبلی صبر شما را می طلبد چرا که تا 1 سال باید منتظر ریشه کردن آن بمانید. در تکثیر زاموفیلیا با این روش صبور باشید. برگ را از ساقه جدا نمایید و آن را در هوای آزاد بگذارید تا محل بریدگی خشک شود. سپس آن را در ترکیبی از خاک مرطوب قرار دهید، سپس در خاک زهکشی شده قرار دهید. سپس روی آن را با پلاستیک شفاف بپوشانید ضمنا فراموش نکنید که روی آن را چند سوراخ بگذارید تا هوا به گیاه برسد. پس از 6 الی 7 ماه (ممکن است تا یک سال ریشه کردن را ادامه دهد) شما ساختار غده ای در قسمت پایینی برگ مشاهده خواهید کرد. سپس می توانید آن را در گلدانی بگذارید و از این گیاه تازه متولد شده لذت ببرید .

گلدهی زاموفیلیا

در صورت مهیا بودن شرایط برای این گیاه معمولا این گیاه در تابستان گل می دهد اما گل های آن بسیار کوچک هستند و از جذابیت بالایی برخوردار نیستند. گل های این گیاه به رنگ سفید خواهد بود به همین دلایل است زاموفیلیا عمدتا یک گیاه همراه با شاخ و برگ شناخته می شود.

انواع مختلف زاموفیلیا

زاموفیلیا بلک ( زاموفیلیا مشکی )

در انگلیسی به زاموفیلیا کلاغ سیاه معروف است این نوع از زاموفیلیا دارای برگ های بنفش و مایل به سیاه است. برگ های جدید سبز هستند و بعد از مدتی تبدیل به رنگ سیاه می شوند و این زیبایی این گیاه را دو چندان می کند.

سفارش آنلاین گلدان زاموفیلیا

زاموفیلیا سبز

زاموفیلیا سبز قدیمی ترین نوع است و یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد این نوع زاموفیلیا در اقصی نقاط جهان موجود است.

زاموفیلیا

زاموفیلیا ابلق

دارای برگ های کرم و سبز می باشد و این گیاه برای فضای داخلی خانه بسیار زیبا است.

زاموفیلیا

 زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله)

اندازه کوچک تری نسبت به بقیه زاموفیلیا دارد و دارای برگ هایی نازک است و برای افرادی که علاقمندند که گیاهشان کمترین فضا را اشغال کند گزینه ای بسیار مناسب خواهد بود.

زاموفیلیا

بیماری های زاموفیلیا

مهمترین مساله ای که ممکن است زاموفیلیا با آن درگیر شود، آبیاری زیاد است که منجر به پوسیدگی ریشه زاموفیلیا می شود.

زرد شدن برگهای پایین: اگر مقدار کمی از  برگ های گیاه زاموفیلیا زرد شود کاملاً طبیعی است.

اگر بسیاری از برگها زرد می شوند: بررسی کنید که زاموفیلیا را زیاد آبیاری نکرده باشید.

نوک برگها قهوه ای می شوند: علت این است که هوای خشک و رطوبت کم است.

برگها قهوه ای می شوند: آبیاری بیش از حد عامل این آسیب است، به خصوص اگر برگ چه کمی رطوبت باشد و خشک نشود.

زاموفیلیا در برابر بیماری ها و حشرات بسیار مقاوم است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم نحوه تکثیر و نگهداری زاموفیلیا را مورد بررسی قرار دهیم و در ادامه شرایط نور، دما، آبیاری و نحوه پرورش گیاه زاموفیلیا را در منزل بحث کردیم. در نهایت بیماری های آن را مورد بررسی قرار دادیم.

اگر شما هم تجربه ای در استفاده از زاموفیلیا دارید، خوشحال می شویم این تجربه را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

Comments
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found