صفر تا صد روش نگهداری از گل فیتونیا در گلدان

روش نگهداری از گل فیتونیا
۲۵ اکتبر ۲۰۲۲

صفر تا صد روش نگهداری از گل فیتونیا در گلدان

اگر قصد خرید گیاه آپارتمانی ظریف و زیبا را دارید می توانید گل فیتونیا را انتخاب کنید. گیاه آپارتمانی فیتونیا معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی در گلدان رشد می کند و گیاهی همیشه سبز، پراکنده و چند ساله با رگبرگ های ظریف و برگ های سبز تیره است. اگرچه محبوب ترین رنگ آن با رگه های نقره ای سفید است، اما می توانید به راحتی نوع های دیگری از این گیاه را با رگه هایی به رنگهای قرمز، صورتی، سفید و سبز را نیز پیدا کنید. روش نگهداری گل فیتونیا در آپارتمان سختی و آسانی را توامان به همراه دارد، به این معنی که برای داشتن گیاهی زیبا نکاتی لازم است که باید رعایت شود وگرنه این گیاه با شما قهر کرده و پژمرده می شود.

معرفی گل فیتونیا

 گل آپارتمانی فیتونیا یکی از گیاهان خانواده آکانتاسه است. این گل که بومی کشور پرو است برگ هایی با رگه های زیبا و صورتی، سفید، ارغوانی، زرد و قرمز دارد که باعث می شود شادابی بسیاری به محیط ببخشد. به دلیل شکل برگ های این گیاه، به برگ نعنایی یا برگ موزائیکی نیز معروف است. گلدان فیتونیا دارای ساقه هایی مخملی شکل و نازک است. برگ های آن نیز کوچک است و در آینده نیز چندان بزرگ نمی شود به طوری که ارتفاع این گیاه به ۱۵ الی ۳۰ سانتی متر می رسد.

گل فیتونیا

گل فیتونیا در تراریوم

گل فیتونیا در شیشه هم قابل نگهداری است. در چند دهه اخیر این گل ها را بیشتر در گلدان های شیشه ای یا تراریوم دیده اید. علاقه این گل به رطوبت باعث شده است یکی از گل های مورد استفاده در ساخت تراریوم باشد. اگر قصد خرید تراریوم را دارید، باید بدانید شرایط و روش نگهداری گل فیتونیا در تراریوم و شیشه با نگهداری از آن در آپارتمان یا باغچه های آپارتمانی به طور کامل متفاوت است. همانطور که گفته شد فیتونیا یکی از گل هایی است که بسیار حساس است و بیشتر حساسیت آن نیز مربوط به میزان دریافت آب و رطوبت است. اما نگران نباشید چرا که این گل مغرور نیست و به راحتی با شما آشتی می کند. ماندگاری گل فیتونیا بستگی به رعایت نکات مهم در زمینه نور و مخصوصا آبیاری است. اگر گیاه شما پژمرده شد می توانید با آبیاری صحیح احیای گل فیتونیا را انجام داده و به این گیاه زیبا حیاتی دوباره ببخشید. ساقه فیتونیا کرک مانند و پوشیده از مو است و در شرایط ویژه گل های سفید رنگ تولید می کند که استفاده ی زینتی ندارد و بهتر است برای پرپشت شدن گیاه، آنها را حذف کنید. بنابراین گلدهی فیتونیا امری مهم در پرورش این گیاه به حساب نمی آید.

برای داشتن یک گیاه سالم و قبراق، همانند روش نگهداری گل های آپارتمانی دیگر دانستن نکاتی خاص در روش نگهداری گل فیتونیا و رعایت آن در پرورش گیاه بسیار موثر است. با ما در این مقاله همراه شوید تا شما را با این نکات آشنا کنیم.

روش نگهداری از گیاه فیتونیا

نور مناسب فیتونیا

گیاه آپارتمانی فیتونیا به نور متوسط و غیر مستقیم و فیلتر شده نیاز دارد. بر خلاف اطلاعات غلطی که بعضی از فروشندگان به اشتباه در اختیار شما قرار می دهند و به شما میگویند که فیتونیا گیاهی مقاوم در برابر کم نوری است، باید به شما بگوییم که نور کم باعث رشد ضعیف گیاه می شود. بهترین مکان برای این نگهداری از این گیاه پشت پنجره های شمالی، شرقی و جنوبی است که با یک پرده یا مات کن فیلتر شده باشد. البته لازم به ذکر است که نور زیاد و مستقیم باعث سوختگی برگهای گیاه خواهد شد. بنابراین اگر در آپارتمان زندگی می کنید و نور کافی ندارید یا باید سمت این گیاه نروید و از گیاهان مقاوم به نور کم استفاده کنید و یا با استفاده از نور مصنوعی، نور مناسب را برای گیاه فراهم کنید.

نور فیتونیا

آبیاری مناسب فیتونیا

آبیاری یکی از مهم ترین آیتم ها در روش نگهداری گل فیتونیا است. این گیاه ظریف به خشکی خاک حساس است و در صورت خشکی کشیدن، برگهای آن چروکیده و نازک می شود و اگر این خشکی ادامه پیدا کند سبب ریزش برگ ها و مرگ آن می شود. البته باید بدانید که پر آبی نیز برای این گیاه ضرر دارد و سبب پوسیده شدن ریشه و ساقه می شود. بنابراین می توانید با یک آبیاری منظم زمانی که خاک آن کمی مرطوب است، گیاهی سالم و شاداب داشته باشید. بهتر است از آب بدون املاح برای آبیاری و غبار پاشی استفاده کنید. به طور کلی باید همیشه خاک گیاه را چک کنید. به این روش که یک بند انگشت تان را در خاک فرو کنید و اگر دیدید خاک خشک بود مجددا به آن آب بدهید. زمان آبیاری در روزهای گرم تابستان به دوبار در هفته می رسد.

دمای مناسب فیتونیا

همانگونه که گفته شد زادگاه فیتونیا منطقه ای مرطوب و گرمسیری است و همین نشان دهنده این مسئله است که فیتونیا چه نوع آب و هوایی را دوست دارد، پس لازم است که این گیاه را از سرمای زمستان در امان نگهدارید.

روش نگهداری فیتونیا

گیاه فیتونیا نسب به سرما حساس است و باد و هوای سرد می تواند به آن آسیب جدی وارد کند، بهتر است این گیاه را در دمای بین ۱۷ تا ۲۴ درجه سانتی گراد نگهداری کنید، بنابراین این گل برای کاشت در باغچه مناسب نیست. بیشترین دمایی که فیتونیا در آن زنده می ماند ۳۰ درجه و کمترین دما ۱۵ درجه است، به همین دلیل اگر دمای هوا سردتر و یا گرمتر از این درجه شد گیاه بیمار شده و از بین می رود.

خاک مناسب فیتونیا

این گیاه در خاک کمی اسیدی میتواند رشد فوق العاده ای داشته باشد. خاکی که زهکشی بالایی داشته باشد تا ریشه گیاه در رطوبت زیاد قرار نگیرد برای این گیاه مناسب است، ولی در کنار این موارد باید خاک کامل غنی باشد تا گیاه شما بتواند رشد خوبی داشته باشد. شما می توانید از خاک های آماده برای نگهداری فیتونیا استفاده کنید ولی اگر دوست دارید خودتان در خانه خاک را ترکیب کنید بهتر است مقداری خاک برگ را با کمی خاک باغچه و مقداری پرلیت ترکیب کنید، البته میتونید از پیت ماس و کوکوپیت هم برای ترکیب خاک فیتونیا استفاده کنید.

کوددهی گیاه فیتونیا

فیتونیا در فصول رشد ( بهار و تابستان ) به کود های شیمیایی محلول در آب گیاه، هر ۲ هفته یکبار نیازمند است. اگر می خواهید از کودهای موجود در بازار استفاده کنید کودهای ۱۰-۱۰-۱۰ و همچنین کودهای سه بیست برای این گیاه مناسب است. استفاده از کود میکرو هر دو ماه یکبار در شادابی و استحکام و زیبایی آنها نیز می تواند مؤثر باشد. می توانید از کودهای NPK حاوی عناصر میکرو و ریزمغذی نیز استفاده کنید. این گیاه خاک نسبتا اسیدی را می پسندد بنابراین اگر هر سه ماه یکبار با کود هیومیک اسید آبیاری شود مناسب است.

رطوبت مناسب فیتونیا

همانگونه که قبل گفته شد فیتونیا گیاهی رطوبت دوست است و به همین خاطر است که در تراریوم از آن استفاده می شود وخشک بودن هوا باعث خشک شدن برگ ها و ریزش آن ها می شود. بنابراین در روش نگهداری گل فیتونیا شما باید محیط مرطوبی را برای آن فراهم کنید. در کنار نیاز اساسی این گل به آب، رطوبت نیز یکی از چیزهایی است که فیتونیا به آن علاقه بسیار دارد. به همین دلیل نیز طرز و طریقه صحیح نگهداری و مراقبت از گل و گیاه فیتونیا این است که محیط ساختمان را برای آن مرطوب نگه دارید. می توانید برای تامین رطوبت مناسب این گیاه از دستگاه بخور نیز استفاده کنید، یا می توانید در زیر گلدانی آن سنگ ریزه بریزید و با مرطوب کردن سنگ ها، اجازه دهید رطوبت مورد نیازش را از طریق خاک جذب کند. همچنین می توانید در تابستان هر روز برگ ها را غبار پاشی کنید.

روش نگهداری گل فیتونیا در زمستان

فیتونیا نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی در فصل های سرد مانند زمستان به خواب می رود. بنابراین در روش نگهداری گل فیتونیا در زمستان باید این نکته را در نظر بگیریم و اجازه دهیم در این فصل به خوبی استراحت کند. به این صورت که در این فصل باید به میزان کمتری به گیاه آب بدهیم و کوددهی را قطع کنیم. همچنین اقدام به تکثیر این گیاه در این فصول جایز نیست. اما در مقابل لازم است گلدان را در فصل زمستان کمی به پنجره نزدیک کنیم تا نور بهتری دریافت کند.

تعویض گلدان

گیاه فیتونیا ریشه های سطحی و کم عمقی دارد و زمان زیادی طول میکشد تا ریشه ها گلدان را پر کنند. بنابراین نیازی به تعویض سالیانه گلدان ندارد. اما توجه کنید که حتما زهکش گلدان را هر از گاهی بازدید کنید و مطمئن شوید که بسته نشده باشد.

تعویض گلدان فیبتونیا

 تمیز نمودن برگ ها

شما می توانید به راحتی با چند روش ساده برگ های گیاهان خود را برق بیاندازید و فیتونیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته با غبار پاشی نیز می توانید به راحتی برگ های فتونیا را تمیز کنید. هرگز از مواد براق کننده شیمیایی برای پاک کردن برگها استفاده نکنید، چرا که روزنه ی تنفس آنها را مسدود خواهد کرد. تمیز کردن برگ ها نقش مهمی در روش نگهداری گل فیتونیا است، زیرا عدم تمیز کردن سطح برگ ها مانع تنفس گیاه از طریق روزنه های موجود در سطح برگ ها می شود. بنابراین سطح برگ ها را تمیز نگه دارید تا گیاه براحتی نفس بکشد.

هرس کردن گل فیتونیا

اگر روش نگهداری گل فیتونیا درست انجام شود این گیاه می تواند به سرعت رشد کند و وقتی ساقه ها بلند شوند، چیدن سر آنها رشد گیاه را بیشتر تحریک می کند و منجر به پر پشت شدن بوته گیاه می شود. از آنجا که گلها زیبایی چندانی ندارند و انرژی گیاه را مصرف می کنند و مانع رشد برگ ها می شوند، در صورت تمایل می توانید گل ها را نیز حذف کنید.

هرس فیتونیا

تکثیر گل فیتونیا

یکی از روش هایی که برای تکثیر این گیاه مناسب است، قلمه گیری از آن است. هنگام نگهداری از گل فیتونیا و در فصل بهار می توانید از این روش برای پرورش و تکثیر این گیاه استفاده کنید. مراحل انجام این کار نیز به شرح زیر می باشد. ساقه ای به قطر ۷ تا ۱۰ سامتی متر و حداقل سه گره از این گیاه را جدا کنید. برگ های اضافی را جدا کنید و اجازه دهید تنها دو برگ روی ساقه باقی بماند. مقداری کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس با هم مخلوط کنید و قلمه ها را در آن بکارید دمای مناسب برای نگهداری از قلمه ها 18 تا 24 و با رطوبت 50 درصد است. در این مدت نباید خاک گیاه خشک شود و لازم است با خشک شدن سطح خاک به آن آب بدهید. دو تا سه هفته طول می کشد که قلمه ها ریشه دار شوند. در طول این مدت می توانید روی قلمه را با پلاستیکی که چند سوراخ روی آن ایجاد شده است بپوشانید. پس از ریشه دار شدن می توانید پلاستیک را بردارید و گیاه را به بستر اصلی منتقل کنید.

تکثیر گل فیتونیا از طریق تقسیم ریشه

ریشه های وسیع این گیاه باعث شده است هنگام نگهداری از گل فیتونیا بتوانید از روش تقسیم ریشه برای تکثیر آن استفاده کنیم. اما بهتر است این کار را همزمان با تعویض گلدان انجام دهید تا کمتر ریشه را از خاک درآورده باشید. مراحل پرورش فیتونیا با روش تقسیم ریشه نیز به شرح زیر می باشد. ابتدا گلدان را آب بدهید تا خاک مرطوب شود و به راحتی از ریشه جدا شود. ریشه را به طور کامل از گلدان در بیاورید و خاک اطراف ریشه را به آرامی کنار بزنید. به آرامی قسمتی از ساقه ها و برگ هایی که ریشه دارند را از سایر ریشه ها جدا کنید. برای این کار می توانید از یک قیچی ضد عفونی شده نیز استفاده کنید سپس هر قسمت را به صورت جداگانه در گلدانی با دهانه یا 9 تا 11 سانتی متر بکارید. بهترین خاک برای آن نیز ترکیب پیت و کمپوست گلدانی است. لازم است روی آن را با یک پلستیک بپوشانید تا رطوبت کافی به آن برسد و آن را در محیطی دور از نور مستقیم خورشید و با هوای گرم نگه دارید. پس از اینکه گل جوانه زد می توانید پلاستیک را از سر آن برداشته و آن را به گلدان اصلی منتقل کنید.

تکثیر فیتونیا

آفات، بیماری و مشکلات گل فیتونیا

پس از یادگیری نکات مهم و اساسی در روش نگهداری گل فیتونیا لازم است که با برخی از مشکلات و بیماری های این گیاه نیز آشنا شویم. در ادامه به پاره ای از مشکلات و بیماری ها خواهیم پرداخت. کنه، تارعنکبوتی، شته، شپشک کنه تارعنکبوتی، شته گل فیتونیا، شپشک آردآلود و مگس سفید ممکن است به فیتونیا شما حمله کنند و باعث آسیب به گیاه شما شوند. برای مقابله با این آفات بهتر است قسمت هایی از گیاه که آسیب جدی دیده اند را جدا کرده، آفات و آثار آن ها را پنبه الکلی یا آب و صابون پاک کرده و در نهایت گیاه را با آفت کش سمپاشی کنید.

 پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه مهم ترین بیماری قارچی است که گیاه شما را تهدید می کند و در اثر آبیاری بیش از حد، خاک نامناسب و باتلاقی و عدم زهکشی خاک ایجاد می شود. برای مقابله با این مشکل ساقه و برگ هایی که آسیب جدی دیده را جدا کرده، آبیاری را متوقف کنید و گیاه را با قارچ کش مخصوص سمپاشی کنید.

خراب شدن فیتونیا

علت چروکیده شدن

خشکی هوا علت اصلی چروکیده شدن برگ های فیتونیا هستند و باید رطوبت هوا را بالا ببرید. در روش نگهداری گل فیتونیا قبل به اهمیت مسئله رطوبت در نگهداری از این گیاه اشاره کرده ایم.

علت لکه های سوخته روی برگ

استفاده از براق کننده های شیمیایی علت اصلی ایجاد لکه های سوخته روی برگ های فیتونیا هستند. برای تمیز کردن سطح برگ ها از آب استفاده کنید. عامل دیگر ایجاد لکه های سوخته روی برگ می تواند آبیاری در ساعات گرم روز و در زیر تابش مستقیم نور خورشید باشد. اگر به گیاه زیر نور مستقیم آفتاب و در ساعات گرم روز آب دهید، قطره های آب مانند ذره بین عمل می کنند و باعث سوختگی برگ های گیاه می شود.

علت ریزش برگ های فیتونیا

سردی هوا و کم آبی از علت های اصلی ریزش ناگهانی برگ های فیتونیا هستند. گیاه خود را به محیطی با دمای مناسب منتقل کنید و نسبت به فواصل زمانی آبیاری گیاه دقت بیشتری به خرج دهید. از خشک بودن سطح خاک اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

علت کم برگ شدن

کمبود نور علت زیاد شدن فاصله برگ های فیتونیا و کم پشت شدن آن است. نور کم باعث می شود گیاه به خوبی رشد نکند. عامل دیگر این موضوع وجود خاک بدون مواد آلی و مغذی برای گیاه است. گیاه خود را با خاک مغذی شده با کود و مواد آلی تقویت کنید.

 علت زرد شدن برگ ها

زرد شدن تدریجی برگ های مسن و ریزش آن ها امری طبیعی است، اما اگر برگ های جوان خصوصا برگ های زیرین یکباره زرد شوند علت اصلی آن باتلاقی شدن خاک گلدان است. احتمالا شما به گیاه زیاد آب داده اید.

زرد شدن برگ فیتونیا

 علت سوختن برگ ها

قرار گرفت در معرض نور آفتاب و غبارپاشی زیر تابش آفتاب علت اصلی سوختن برگ های فیتونیا هستند.

 امیدواریم که خواندن این متن به شما در نگهداری از این گیاه زیبا کمک کرده باشد. به طور کلی گیاه فیتونیا گیاهی رطوبت دوست است. این گیاه نیاز به مراقبت خوب دارد چون گیاه حساسی هست و با فراهم نکردن شرایط خوب خیلی زود از بین می رود. همانگونه که گفته شد این گیاه یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در ترایوم به حساب می آید، مخصوصا ترایوم های بسته چون رطوبت مورد نیاز را می تواند به راحتی دریافت کند. گیاه آپارتمانی فیتونیا آبیاری را دوست دارد ولی نباید میزان آبیاری خیلی زیاد باشد زیرا آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می شود. دمای معتدل بهترین دما برای نگهداری از این گیاه است. کود دهی در فصول رشد باعث تقویت گیاه می شود. اگر قصد خرید گل فیتونیا را دارید به یاد داشته باشید که خاک اسیدی با زهکشی بالا برای این گیاه مناسب است. این گیاه می تواند با بیماری ها و مشکلاتی روبرو شود که یکی از نکات مهم برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که از ابتدا گیاهی سالم را خریداری کنید. گیاهی که دچار آفت، شپشک و بیماری نباشد. گلفروشی آنلاین گل بازار با سال ها تجربه در زمینه خرید و فروش گیاهان آپارتمانی با ارائه مطالب مفید به شما کمک می کند تا گیاهی سالم و پر برگ را در منزل خود پرورش دهید.

Tags were not found