مشکلات، بیماری ها و آفات نخل لیندا یا گل پافیلی

مشکلات گل لیندا
۵ سپتامبر ۲۰۲۳
مشکلات، بیماری ها و آفات نخل لیندا یا گل پافیلی

گل لیندا، یک گیاه کم توقع و مقاوم است که نگهداری آسانی دارد و به عنوان یک گیاه آپارتمانی ایده ‌آل شناخته شده است. با این حال، در برخی موارد، لیندای شما ممکن است به بیماری یا آفت مبتلا شده و زیبایی خود را از دست دهد. با دانستن علت بیماری ‌ها و مشکلات لیندا، می‌توانید به راحتی از آن ها پیشگیری کنید و گیاه خود را درمان کنید. در این مقاله، شما را با مشکلات و بیماری‌ های گل لیندا آشنا می کنیم. اگر شما هم می ‌خواهید همیشه گیاهی سالم داشته باشید، با ما در این مقاله گلفروشی اینترنتی گل بازار همراه شوید.

 


فهرست مطالب:

مشکلات گل لیندا
دلیل رشد نکردن لیندا
دلیل شکستن ساقه لیندا
علت شکستگی برگ های گل لیندا
علت نرم شدن پیاز گل لیندا
درمان نرم شدن پیاز گل لیندا
علت جمع شدن پیاز گل لیندا
بیماری‌ های گل لیندا
دلیل خشک شدن برگ های لیندا
دلیل سیاه شدن برگ های لیندا
علت افتادگی و پژمردگی برگ های گل لیندا
علت زرد شدن نوک برگ گل لیندا
درمان پوسیدگی ریشه گل لیندا
آفات گل لیندا
نحوه احیای گل لیندا


 

مشکلات گل لیندا

حالا به مرحله ‌ای اساسی در مراقبت از گیاه لیندا، یعنی شایع ترین بیماری‌ های گل لیندا می ‌پردازیم. این بیماری ها شامل سیاه شدن برگ های لیندا، زرد شدن نوک برگ های آن، چروک شدن پیاز لیندا و ... می باشند. همچنین گل لیندا دچار مشکلاتی از جمله رشد نکردن و خشک شدن می شود که در ادامه به بررسی جزئیات این مشکلات و بیماری‌ های گل لیندا خواهیم پرداخت.

دلیل رشد نکردن لیندا

اگر برای شما هم سوال پیش آمده که چرا گل لیندا رشد نمی کند؟ در این بخش با ما باشید تا به این سوال پاسخ دهیم:

نبود نور کافی برای رشد گیاه باعث توقف رشد آن می شود. گیاه لیندا نیازمند نور برای رشد و نمو است، بنابراین آن را به یک محل با نور بیشتر منتقل کنید. همچنین، کمبود مواد مغذی در خاک گلدان نیز می ‌تواند باعث توقف رشد آن شود. در صورتی که مدتی است که به گیاه مواد مغذی نداده‌ اید، حتما این کار را انجام دهید. می‌توانید از کود آهن و یا دیگر کود های مورد نیاز، برای تغذیه گیاه استفاده کنید. با این اقدامات، می‌توانید به بهبود و رونق گیاه خود کمک کنید و آن را به حالتی زیباتر و سالم ‌تر بازگردانید. برای اطلاعات بیشتر درباره کود مورد نیاز لیندا می توانید به مقاله نگهداری نخل لیندا مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: روش های نگهداری از گل کروتون در منزل و بررسی مشکلات و بیماری های آن

رشد نکردن گل لیندا

دلیل شکستن ساقه لیندا

یکی از مشکلات دیگری که ممکن است در گیاه لیندا رخ دهد، شکستگی ساقه ها است. که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در زیر چند دلیل عمده برای شکستن ساقه لیندا آورده شده است:

نور ناکافی: کمبود نور می‌ تواند عامل اصلی بروز این مشکل باشد. همچنین، عدم تغذیه مناسب گیاه و کمبود مواد مغذی می ‌تواند باعث ضعیف و شکننده شدن ساقه ها شود. بهتر است گیاه خود را به یک مکان با نور بیشتر منتقل کنید. همچنین، در طول روز، بهتر است گیاه حداقل نیم ساعت نور مستقیم دریافت کند. با این اقدامات، می‌توانید از شکسته شدن ساقه ها جلوگیری کنید و گیاه تان را به حالتی سالم ‌تر و زیباتر بازگردانید.

آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه: نخل های دم اسبی یا لیندا با شرایط خشک سازگار هستند و تنه ای پیازی دارند که آب را ذخیره می کند. آبیاری بیش از حد می تواند منجر به پوسیدگی ریشه، ضعیف شدن ساختار گیاه و نرم شدن تنه و در نهایت شکستن آن شود. مهم است که بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس به آبیاری آن بپردازید.

اندازه گلدان: اگر گلدان نسبت به اندازه گیاه خیلی کوچک باشد، می تواند سنگین شود و منجر به بی ثباتی گیاه گردد. انتقال گیاه لیندا به گلدان بزرگتر می تواند به ایجاد تعادل بهتر و جلوگیری از سقوط گیاه و شکستن آن کمک کند. به علاوه رشد بیش از حد ریشه نیز منجرو به ناپاایداری گیاه و افتادن آن شود. توصیه می شود در این شرایط گیاه را به گلدان بزرگ تر منتقل کنید و یا از طریق هرس کردن آن را سبک کنید.

آسیب فیزیکی: ضربه های تصادفی، ضربه ها یا بادهای شدید می تواند باعث آسیب به شاخ و برگ یا تنه گل لیندا شود و در نتیجه شکسته شدن آن شود. باید احتیاط کرد تا از برخورد خشن یا قرار دادن آن در مناطقی که باعث آسیب به گیاه شود، اجتناب کرد.

تکیه گاه ناکافی: اگر گل لیندا یا پافیلی شما بیش از حد بزرگ یا سنگین شده باشد، ممکن است نیاز به تکیه گاه اضافی داشته باشد تا از خم شدن یا شکستن تنه در زیر وزن آن جلوگیری شود. قرار دادن قیم یا تکیه گاه مناسب می تواند به حفظ پایداری گیاه و جلوگیری از آسیب به آن کمک کند.

آفات یا بیماری ها: اگرچه نخل پافیلی معمولاً در برابر آفات و بیماری ها مقاوم هستند، اما حشرات ها  و یا بیماری، می توانند گیاه را ضعیف کرده و آن را در برابر شکستن آسیب پذیرتر کنند. به طور منظم گیاه را از نظر علائم آفات یا بیماری ها بررسی کنید و هر مشکلی را به سرعت برطرف کنید.

 

مطلب پیشنهادی: درمان بیماری ها، مشکلات و آفات گل شفلرا

شکستن و کج شدن ساقه لیندا

علت شکستگی برگ های گل لیندا

برگ های گیاه لیندا ممکن است بشکند اما چرا؟ در این بخش به علت شکسته شدن برگ های گل لیندا می پردازیم.

شکنندگی برگ‌ ها یکی از نشانه ‌های ضعف خاک و کمبود مواد مغذی است. برای درمان این مشکل، می‌توانید چند سانتی‌ متری از روی خاک گلدان را تعویض کنید و یا از کود های شیمیایی استفاده کنید. همچنین نور نامناسب باعث ضعیف و شکننده شدن برگ ها می شود که بهتر است گلدان لیندا را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. به علاوه عوامل دیگری همچون آسیب های فیزیکی، کنجکاوی حیوانات خانگی و کودکان، حمله حشرات و آفات، بیماری های قارچی یا باکتریایی، آبیاری بیش از حد و همچنین افزایش سن برگ، نیز می تواند از دلایل شکستی برگ های باشد.

علت نرم شدن پیاز گل لیندا

یکی از مشکلات دیگری که ناشی از آبیاری زیاد در گیاه لیندا به وجود می‌ آید، نرم شدن پیاز آن است. برای درمان این مشکل، بهتر است آبیاری را کمتر کنید و حتما صبر کنید تا خاک کاملا خشک شود و سپس آبیاری کنید. همچنین، زهکشی خاک را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که آب به خوبی از گلدان خارج می ‌شود. در واقع پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری و رطوبت بیش از حد عامل اصلی نرم شدن پیاز گل لیندا است.

 

 

 به علاوه آفات مانند شپشک آرد آلود و یا حشرات فلس دار با حمله به گیاه و مکیدن شیره آن می توانند به پیاز گیاه لیندا آسیب وارد کنند. استرس محیطی و یا کوچک شدن گلدان و رشد بیش از اندازه ریشه نیز در نرم شدن پیاز لیندا موثر است. و در نهایت افزایش سن گیاه نیز باعث نرم شدن پیاز به صورت تدریجی می شود اما بروز این مشکل به صورت ناگهانی می تواند به دلیل عوامل دیگری باشد که در بالا به آن اشاره کردیم.

برای درمان نرم شدن پیاز گل لیندا

 می توانید در ابتدا گیاه را از گلدان خارج کنید و در صورت نیاز اجازه دهید ریشه های گیاه چند روز بیرون از خاک بماند تا کاملا خشک شود. سپس گیاه را به گلدان با خاک خشک منتقل کنید و آبیاری را مطابق با برنامه درست انجام دهید. در نهایت به طور کامل گیاه خود را بررسی کنید . اگر خوشه ها و یا توده های پنبه ای، سفید و ریزی مشاهده کردید و یا برآمدگی های کوچک و سخت را دیدید، گیاه شما به آفت های نام برده شده دچار شده است و بهتر است هرچه سریعتر اقدامات لازم برای از بین بردن آن ها را انجام دهید. به علاوه تعویض گلدان و فراهم کردن شرایط محیطی مانند نور مناسب و آبیاری و همچنین جلوگیری از تغییرات ناگهانی دما در حفظ سلامت پیاز گیاه موثر باشد.

برای مطالعه: بیماری های و مشکلات نخل مرداب به همراه روش نگهداری

نرم شدن پیاز نخل لیندا

علت چروک شدن پیاز گل لیندا

چروک شدن پیاز لیندا ممکن است ناشی از کمبود آب و رطوبت باشد. برای درمان این مشکل، نیاز است تا آبیاری را به صورت منظم و متعادل انجام دهید و رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهید. در ابتدا، برای بازگرداندن گیاه به حالت اولیه، می ‌توانید گلدان را درون یک ظرف پر از آب قرار دهید تا گیاه به اندازه کافی آب جذب کند و تشنگی آن رفع شود. در مواردی حتی آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه نیز از عوامل چروکیده شدن پیاز باشد. کمبود مواد مغذی و یا زیاد شدن ریشه و عدم توانایی در جذب مواد مغذی از دلایل دیگر این مشکل گیاه لیندا است.

علت جمع شدن پیاز گل لیندا

جمع شدن پیاز گل لیندا ممکن است به دلیل عوامل مختلفی اتفاق بیافتد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • پیازهای گل لیندا با گذر زمان می‌ توانند بزرگ‌ تر شوند و فضای بیشتری برای رشد لازم دارند. اگر پیازها جمع شده ‌اند، باید فضای گیاه خود را بیشتر کنید.
 • اگر گیاه لیندا در شرایط نور، آبیاری، خاک، یا دمای نامناسبی قرار داشته باشد، ممکن است پیازها جمع شوند چون گیاه توانایی رشد و تولید پیازهای جدید را ندارد.
 • برخی عوامل زیستی ممکن است باعث جمع شدن پیازها شوند. مثلا آفت ‌ها و بیماری‌ هایی که به گیاه لیندا حمله کنند می ‌توانند روی رشد پیازها تاثیر بگذارند.

 

مطلب پیشنهادی: آشنایی با بیماری ها و آفت های بونسای رتوزا با نحوه نگهداری از آن

چروک و جمع شدن پیاز گیاه لیندا

بیماری‌ های گل لیندا

لیندا، یک گیاه فوق‌العاده زیبا و منحصربه‌ فرد است که کم ‌توقع بودن آن، به همراه زیبایی که دارد، آن را به یک گیاه محبوب آپارتمانی تبدیل کرده است. اما ممکن است به برخی بیماری‌ ها دچار شود. در ادامه، به تعدادی از شایع‌ ترین بیماری‌ های گل لیندا می پردازیم.

دلیل خشک شدن برگ های لیندا

یکی از بیماری‌ های گل لیندا، خشک شدن برگ های آن است که ناشی از محیط گرم و خشکی است که در آن نگه‌ داری می ‌شود. برای درمان آن، می‌توانید گلدان را به یک محیط خنک‌ تر و مرطوب ‌تر منتقل کنید، همچنین با پاشیدن آب به آرامی بر روی برگ‌ ها و پیاز گیاه، رطوبت مورد نیاز آن را فراهم کنید و خشکی هوا را کاهش دهید.

دلیل سیاه شدن برگ های لیندا

سیاه شدن برگ های لیندا یکی دیگر از بیماری های گل لیندا است. این مشکل ممکن است به دلیل رطوبت پایین وبالا بودن سن گیاه باشد. برای حل این مشکل، می ‌توانید محیطی با رطوبت بیشتر برای لیندا فراهم کنید و آن را غبار پاشی کنید. مراقب آبیاری باشید که حتما خاک کامل خشک باشد و سپس آبیاری کنید.

علت افتادگی و پژمردگی برگ های گل لیندا

پژمردگی برگ ها، یکی دیگر از بیماری های گل لیندا است. علت اصلی این بیماری اغلب به رطوبت بسیار زیاد محیط و آبیاری بیش از حد برمی ‌گردد. همانطور که اشاره کردیم، پیاز گیاه لیندا درون خود آب زیادی ذخیره می کند. با این حال، پیاز به رطوبت زیاد و ماندن در محیطی با آب بسیار، حساس است و ممکن است به راحتی پوسیده شود. در این صورت، ضروری است خاک را به خوبی زهکشی کرده و میزان آبیاری را به دقت کنترل کنید.

علت زرد شدن نوک برگ گل لیندا

یکی از بیماری های گل لیندا، زرد شدن نوک برگ‌ ها است. این مشکل معمولا پس از تعویض گلدان رخ می ‌دهد و به طور عمومی طبیعی است، زیرا گیاه پس از جابجایی و تغییر محیط کمی شوکه می‌ شود. با این حال، دلیل اصلی زرد شدن نوک برگ‌ ها در گل لیندا معمولا آبیاری بیش از حد است. اگر خاک را بیش از حد آبیاری کنید و فاصله زمانی بین خشک شدن خاک را رعایت نکنید، باعث زرد شدن نوک برگ ‌ها می‌شود. برای درمان آن، آبیاری را کنترل کنید و مطمئن شوید که خاک آن کاملا خشک شود، سپس به گیاه خود آب دهید، همچنین خاک آن باید دارای زهکشی خوبی باشد.

 

بیشتر بدانید: نحوه نگهداری از بونسای جنسینگ در گلدان

زرد شدن نوک برگ لیندا پافیلی

درمان پوسیدگی ریشه گل لیندا

یکی از بیماری های گل لیندا، پوسیدگی ریشه ‌های آن است. این مشکل معمولا به دلیل آبیاری بیش از حد گیاه رخ می ‌دهد. غرقابی نمودن گلدان باعث پوسیدگی و توقف در رشد ریشه ‌های گیاه می‌ شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ ها، می‌توانید این راهکار‌ها را انجام دهید:

 1. بررسی خاک قبل از آبیاری: قبل از هر آبیاری، خاک گیاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل خشک شده است. اگر خاک هنوز مرطوب است، تا زمانی که خشک شود، آبیاری نکنید.
 2. بررسی زهکشی گلدان: اطمینان حاصل کنید که زهکشی گلدان و خاک به خوبی عمل می ‌کنند. اجازه دهید آب اضافی به خوبی از گلدان خارج شود تا ریشه ‌ها را پوسیده نشوند.
 3. کنترل آبیاری: آبیاری را به مقدار مناسب و با زمان‌ بندی صحیح انجام دهید. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید و به خاک اجازه دهید به طور کامل خشک.

آفات گل لیندا

از جمله بیماری های گل لیندا، حمله آفات به این گیاه است. در ادامه به برخی از آفات این گیاه اشاره می کنیم.

شپشک آردآلود

 شپشک آردآلود نیز به عنوان یک آفت رایج در گیاهان لیندا شناخته می ‌شود. شکل آن به صورت بیضی است و می‌ تواند باعث آسیب در گیاه لیندا شود. برای کنترل و نابودی این آفت، نیازی به استفاده از الکل نیست و می‌توان با استفاده از آب آن ها را از بین ببرید. کاهش رطوبت محیط نیز برای از بین بردن شپشک ها مفید است، زیرا شپشک ‌های آردآلود در محیط مرطوب به راحتی پرورش می‌ یابند.

آفات گیاه لیندا

کنه قرمز

 یکی دیگر از آفات و بیماری های گل لیندا، کنه قرمز است. برای مبارزه با این آفت، می‌ توانید از سمومی مانند مالاتیون یا دیازینون استفاده کنید.

حشرات پولکی یا فلس دار

 یکی از بیماری ‌های رایج در گیاه لیندا، حشرات پولکی و یا حشرات زره دار هستند. این حشرات باعث ایجاد ترشحات غیرطبیعی از برگ ‌های گیاه می ‌شوند و می ‌توانند به رشد و عملکرد گیاه آسیب برسانند. می توانید با استفاده از سموم  مناسب این حشرات را از بین ببرید.

نحوه احیای گل لیندا

اگر گل لیندا شما به نظر می ‌رسد که در وضعیت نامناسبی قرار دارد و یا دچار مشکلات و بیماری شده، می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا گیاه را احیا کنید. در ادامه، به مراحل احیای گل لیندا می پردازیم.

 1. بررسی وضعیت گیاه: ابتدا گیاه لیندا خود را دقیقا بررسی کنید تا مشکلات و نقاط ضعف را تشخیص دهید. برای مثال، ببینید آیا ریشه‌ های گیاه سالم هستند و دچار پوسیدگی نیست.
 2. بررسی خاک: اگر خاک گیاه کمی خشک یا بی‌ خاصیت شده است، خاک را با یک مخلوط خاک باغچه با تهویه خوب تعویض کنید. همچنین، می‌توانید مقداری کود آلی به خاک اضافه کنید. به علاوه بوی نامطلوب مانند کپک نیز می تواند یکی دیگر از علائم ناسالم بودن خاک باشد و بهتر است آن را تعویض کنید.
 3. آبیاری مناسب: آبیاری منظم گیاه لیندا را انجام دهید. در فاصله زمانی مناسب و زمانی که خاک آن کاملا خشک شد به گیاه خود آب دهید. به یاد داشته باشید میزان آبیاری لیندا به دلیل ذخیر آب در پیاز باید کمتر از دیگر گیاهان باشد.
 4. نور مناسب: اطمینان حاصل کنید که گیاه در مکانی با نور مناسب قرار دارد و از نور مستقیم خورشید در تابستان محافظت شود.
 5. تغذیه مناسب: در فصل رشد، از کود های مناسب آن استفاده کنید.
 6. هرس برگ های خشک و مرده: برگ های خشک و مرده را برش دهید تا به رشد برگ‌ های جدید کمک کنید.

تاکید می ‌شود که صبر و پیگیری در اقدامات مراقبتی، در مدت زمان طولانی می ‌تواند به احیای گیاه لیندا کمک کند.

نحوه احیای گل لیندا

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به مشکلات و بیماری های گل لیندا و روش درمان آن ها اشاره کنیم تا شما عزیزان گیاهی سالم و زیبا داشته باشید و از آن برای تزیین محیط زندگی خود و خواص آن بهره ببرید. از آنجایی که این گیاه بسیار زیبا، جذاب و همانند یک درخت است، نگهداری از آن در خانه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. اما آنچه مهم است مراقبت صحیح و جلوگیری از آسیب های احتمالی است. در صورت مشاهده هر گونه از علائمی که در بالا گفته شد، می توانید به درمان آن بپردازید. اگر به تنهایی توانایی درمان گل لیندای خود را ندارید، می توانید با کمک گرفتن از یک متخصص به احیای نخل لیندای خود بپردازید.

 

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found