روش نگهداری از گیاه گل دار حسن یوسف

روش نگهداری از گیاه گل دار حسن یوسف
۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹

روش نگهداری از گیاه گل دار حسن یوسف

آیا قصد خرید گل و گلدان خانگی دارید؟ قبل از انتخاب گیاه مورد نظر ابتدا شرایط محیطی خود و زیست بوم گیاه را در نظر بگیرید! در این مقاله ما راجع به زیست بوم مناسب برای نگهداری یک گیاه آپارتمانی زیبا به نام حسن یوسف صحبت و المان‌های مهم و کلیدی در رابطه با رشد بهتر آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر زمان را به عقب برگردانید و یا عکس های قدیمی خانه پدربزرگ و مادربزرگ را دوباره مرور کنید می بینید که همیشه یک گلدان حسن یوسف زینت بخش محیط خانه بوده است. این گیاه زیبا دارای تنوع رنگی بیشمار و رنگبندی مختلف است که دارای برگ های جذاب و دوست داشتنی است و سال های سال است که زینت بخش خانه های ایرانی است. اگر در خانه‌ی خود از این گیاه زیبا نگهداری می‌کنید و یا قصد خرید حسن یوسف را دارید، خواندن مقاله‌ی زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نگهداری حسن یوسف

معرفی گل حسن یوسف

گل حسن یوسف با نام علمی(Blumei Coleus ) یک گیاه گرمسیری و زینتی از خانواده نعناع و بومی مناطق استوایی آفریقا، استرالیا، شرق هند، فیلیپین و منطقه جاوا است. این گیاه از دیرباز و سال های بسیار دور در ایران وجود داشته است و دارای بیش از ۱۵۰ نوع با رنگ آمیزی مختلف است. حسن یوسف دارای واریته مختلفی از رنگ های قرمز، سبز، سفید، زرد و قهوه ای است. این گیاه به دلیل شرایط آسان در نگهداری و پرورش گزینه مناسبی برای افراد مبتدی و تازه کار در زمینه گل و گیاه است. گیاه حسن یوسف رشد نسبتا سریعی دارد و با روش آسان تکثیر آن باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. طول برگ های حسن یوسف از 2.5 تا ۱۴ سانتی متر متغیر است و در اندازه ها و طرح های مختلفی وجود دارد. ساقه این گیاه منحصر به فرد و نیمه آبدار است و ارتفاع آن چه در آپارتمان و چه در فضای باز می تواند به ۵۰ سانتی متر هم برسد. گل حسن یوسف دارای یک ریشه عمودی بلند و ضخیم است که توسط ریشه های کوچکتر احاطه شده و رگبرگ هایی شبکه مانند روی برگ هایش دارد.

آیا حسن یوسف گیاهی گلدار است؟

حسن یوسف در دسته‌ی گیاهان گلدار با نگهداری ساده قرار می گیرد که در هر فصلی از سال گل می دهد، البته احتمال رویش گل حسن یوسف در بهار و تابستان بیشتر می‌باشد. اما جذابیت این گیاه آپارتمانی پرطرفدار، نه به خاطر گل‌های زیبا و متفاوت آن که بیشتر به دلیل ترکیب رنگ خیره کننده و جذاب برگ‌های آن می‌باشد؛ به همین دلیل زمانی که ساقه‌های گل حسن یوسف شکل گرفتند به همراه شاخ و برگ های اضافه‌ی آن هرس می شوند تا طول عمر و قدرت رشد این گیاه خانگی را افزایش دهند.

گلدهی حسن یوسف

آیا حسن یوسف گیاهی سمی است؟

گیاه حسن یوسف سمی نیست و نگهداری آن در کنار حیوانات خانگی و کودکان هیچ منعی ندارد اما گاهی اوقات ممکن است افراد به دلیل تماس دست با شیره این گیاه دچار بعضی التهابات پوستی شوند. خوردن برگ های این گیاه توسط انسان یا حیوان می تواند مشکلت گوارشی از قبیل اسهال و یا استفراغ را به دنبال داشته باشد اما به طور کلی گل حسن یوسف گیاهی سمی و کشنده برای انسان و حیوانات خانگی محسوب نمی شود.

روش نگهداری گل حسن یوسف

همانطور که قبلا ذکر شد گیاه حسن یوسف یک گیاه گرمسیری و بومی مناطق همجوار با خط استوا می باشد، اگر بخواهیم نیازهای این گیاه را به صورت خلاصه بگوییم خاک متوسط( نه سبک، نه سنگین) ولی غنی از مواد آلی، دمای معمول اتاق و کوددهی در فصل رشد از نیاز های این گیاه برای داشتن رشدی ایده آل است. در ادامه به بررسی شرایط نگهداری گیاه می پردازیم.

دمای مناسب:

این گل به دمای معتدل در محیط نیاز دارد و مناسب ترین دما برای نگهداری از آن، دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. این گیاه نسبت به هوای سرد بسیار حساس است و هوای سرد باعث سرمازدگی آن می شود. گرمای بیش از اندازه هم موجب سیاهی ساقه و ایجاد قارچ در گیاه می گردد. توجه داشته باشید که گلدان حسن یوسف خود را حتما در محلی قرار دهید که دارای تهویه مناسب باشد. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید و یا در صورتی که از حسن یوسف در خارج از خانه و یا در بالکن استفاده می کنید، بهتر است در زمستان قبل از اینکه گیاه در اثر سرما آسیب ببیند آن را به داخل خانه آورده و در کنار پنجره و نور کافی قرار دهید.

نور مناسب:

حسن یوسف به نور زیاد ولی فیلتر شده برای رشد و داشتن برگ های زیبا و پررنگ نیاز دارد و برگ های آن با بالا رفتن درصد دریافت نور تیره تر و زیباتر خواهند شد. اما این گیاه به نور مستقیم حساس است و باید از تابش مستقیم نور خورشید دور بماند. بهترین مکان برای نگهداری حسن یوسف پشت پنجره های رو به جنوب با نور فیلتر شده ( از پشت شیشه مات و یا پرده) است. نور کم باعث رشد علفی گیاه، زرد شدن و کم رنگ شدن برگ ها می گردد. اگر نور کافی در منزل ندارید اقدام به خریدحسن یوسف نکنید و یا از نور رشد مخصوص گیاهان و یا لامپ فلورسنت استفاده کنید. از آبیاری گیاه در هنگام ظهر که هوا بسیار گرم است خودداری کنید زیرا قطرات آب روی برگ ها مانند ذره بین عمل کرده و باعث ایجاد لکه و سوختگی برگ های گیاه می شود.

نور مناسب حسن یوسف

آبیاری مناسب:

حسن یوسف به آبیاری نسبتا زیادی احتیاج دارد و باید خاک آن مرطوب باشد ولی خاک باتلاقی برای این گیاه مناسب نیست، پس همیشه زهکشی گلدان را چک کنید تا آب زیر گلدان جمع نشود و پس از آبیاری حتما آب اضافی زیر گلدان را خالی کنید.

بهترین موقع برای آبیاری حسن یوسف زمانی است که سطح خاک آن خشک شده باشد. در تابستان و در گرما فواصل آبیاری را کوتاه تر کنید زیرا کم آبی باعث بی حالی برگ های آن می شود. آبیاری بیش از حد سبب سیاه شدن ساقه ها و ایجاد قارچ می شود.

خاک مناسب برای حسن یوسف

خاک مناسب برای پرورش حسن یوسف خاکی یکنواخت، حاصلخیز، مرطوب و با زهکشی مناسب است. حسن یوسف به خاطر زیست بوم خود با گچ، خشت، لومین، رس، لومی، ماسه لومی، ذغال سنگ نارس، خاک رس ماسه ای و لوم رس ماسه ای سازگار است. گیاه حسن یوسف به خاک غنی و PH کمی اسیدی نیاز دارد. در کل خاک مناسب برای رشد حسن یوسف ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ، خاک ماسه و کود پوسیده دامی است.

رطوبت مناسب:

این گیاه به رطوبت متوسط احتیاج دارد و برای تامین آن می توان گاهی برگ ها را غبار پاشی کرد. در صورت خشک بودن هوای اطراف می توان رطوبت مورد نیاز گیاه را از طریق دستگاه بخور و یا ساخت جزیره تامین کرد.

کوددهی مناسب:

اگر بتوانید از خاک غنی که دارای کمپوست هست استفاده کنید برای مدتی نیاز به تغذیه و کوددهی ندارید اما در غیر اینصورت در فصل رشد یعنی در فصل بهار و تابستان هر ۲ الی ۳ هفته یکبار گیاه را با کودهای ۲۰-۲۰-۲۰ تغذیه کنید. کودهای مخصوص NPK نیز برای تقویت حسن یوسف مناسب می باشد.

تمیز کردن برگ های حسن یوسف:

حسن یوسف از آن دسته گیاهانی است که به دلیل داشت برگ های زیبا و متنوع در رنگ و اندازه مختلف معروف است. گرد و غبار موجود در هوا و آلودگی هوا باعث کدر شدن برگ های حسن یوسف می شود و از زیبایی آن می کاهد. همانطور که می دانید گیاهان از طریق روزنه های موجود در روی سطح برگ ها تنفس می کنند. اگر این منافذ بر اثر آلودگی هوا و کرد و غبار بسته شوند رشد خود را از دست می دهند بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار سطح برگ ها را با یک پارچه نمدار و با محلول رقیق شیر و آب تمیز کنید. هرگز از اسپری های براق کننده و شیمیایی برای تمیزی برگ ها استفاده نکنید.

هرس حسن یوسف:

حسن یوسف دارای رشد بسیار سریعی است و ساقه های آن بیش از حد بلند می شود پس بهتر است زود به زود آن را هرس کنید. اگر حسن یوسف را به موقع هرس نکنید شاخه های بلند، زیبایی حسن یوسف شما را از بین می برند. برای رشد گیاه به شکل فشرده و بوته ای، ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از ساقه های مرکزی گیاه را نگه داشته و بقیه را قطع کنید تا گیاه به صورت جانبی و بوته ای شروع به رشد کردن کند. حتی می توان شاخه را از نزدیکی خاک قطع کرد. همچنین با جدا کردن برگ های زرد و پژمرده مانع از هدر رفت انرژی گیاه خواهید شد.

هرس حسن یوسف

تعویض گلدان حسن یوسف:

تعویض گلدان حسن یوسف اصولا هر ۲ سال یکبار انجام می شود اما به طور کلی هر وقت رشد ریشه کامل شود و گلدان مملو از ریشه باشد هنگام تعویض گلدان است. عدم تعویض گلدان رشد گیاه را متوقف می کند. همیشه گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد تا توقف رشد گیاه بخاطر افزایش ریشه در گلدان جدید خیلی طولانی نباشد. حتما در کف گلدان چند سوراخ ایجاد کرده و کف آن را با سنگریزه پر کنید. این کار زهکشی خاک را بال می برد. برای تعویض گلدان ابتدا گیاه را آبیاری کرده سپس اطراف گلدان را با دست فشار دهید و گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و به گلدان جدید منتقل کنید. در هنگام جابجایی گیاه مراقب باشید تا ریشه گیاه آسیب نبیند. گیاه را به گلدان جدید منتقل کرده و اطراف آن را با خاک مناسب پر کنید و سپس آن را آبیاری کرده و در مقابل نور فیلتر شده قرار دهید.

تکثیر و قلمه زدن حسن یوسف

تکثیر حسن یوسف نیز بسیار ساده است، شما با داشتن یک حسن یوسف بالغ می‌توانید، دریایی از رنگ و زیبایی را میهمان خانه‌هایتان کنید برای اطلاعات بیشتر روش‌های تکثیر گیاه حسن یوسف را مطالعه کنید.

تکثیر حسن یوسف از طریق قلمه زدن:

از نیمه های تابستان تا آخر پاییز ، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه 5 تا 8 سانتیمتر ، آرام جدا نمایید و از فشار دادن ساقه های نازک و گوشتی قلمه بپرهیزید. آنگاه قلمه ها را در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی بکارید و درنور مناسب و دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگهداری کنید و مراقب باشید خاک گلدان مرطوب بماند. بعد از 10 تا 14 روز دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. هنگامی که قلمه ها ریشه زدند آنها را بیرون آورید و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید، هنگام کاشت دقت کنید ریشه ها شکسته یا کنده نشود.

 تمثر حسن یوسف

تکثیر حسن یوسف از طریق کاشت بذر:

راه دیگر تکثیر گل حسن یوسف کاشت بذر گیاه است. ابتدا بذرهای این گیاه را در خاکی سبک بکارید و سپس نهال های جوان را به خاکی مغذی تر که حاوی خاک مرغوب باغچه است انتقال دهید. کاشت بذر، گیاهانی قوی تر با برگ های درشت و رنگ های متنوع به وجود می آورد.

مشکلات، آفات و بیماری های حسن یوسف:

شپشک آردآلو یکی از رایج ترین آفت های حسن یوسف است که اکثر شما هم با این موجود سرو کار داشتید، شپشک به هر محلی که بتواند حمله می کند و از شیره ی گیاهی در محل اتصال برگ با ساقه تغذیه می کند، لذا همیشه شپشک های سر سخت را در اطراف محل اتصال برگ ها به ساقه ها در گیاهان زینتی مشاهده می کنید. در ضمن این آفت پنبه ای شکل، ضمن تغذیه از شیره گیاه با ترشحاتی سفید رنگ، خودش را در برابر سموم محافظت می کند. توصیه کارشناسان گیاه شناسی عدم استفاده از سم علی الخصوص برای گیاهان زینتی داخل منازل است. چراکه سموم علاوه بر آلودگی، آفات را مقاوم تر و سر سخت تر از قبل می کنند بنابراین هم اکنون دست به کار شوید و با یک گوش پاک کن آغشته به محلول آب و صابون محلهای سفید رنگ را پاک کنید.

میتوانید با یک اسپری آب پاش و مخلوط آب و روغن ولک این کار را انجام دهید. مطمئن باشید اگر آفت در مراحل اولیه خودش باشد شما بخوبی آن را کنترل نموده اید. اما اگر آفت به کلیه ساقه ها و برگها سرایت کرده باشد تنها راه قطع ساقه های آلوده و قلمه زنی از بخشهای سالم است.

علت زرد و قهوه ای شدن برگ حسن یوسف چیست؟

عوامل فیزیکی مثل مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزون ها، پروانه ها و سوسک ها و... میتوانند از عوامل سوزاخ شدن و قهوه ای شدن برگ ها و ریزش آنها باشد. زرد شدن برگها علل متعددی می تواند داشته باشد. آبیاری بیش از حد، نامناسب بودن وضعیت زهکش و جمع شدن آب در زیر گلدانی، وضعیت نامناسب خاک و عدم تغذیه گیاه، آبیاری با آب حاوی کلر و فلوراید، وجود افت و... شما باید علت را بیابید. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. در هر نوبت آبدهی گیاه را سیراب کنید. مقداری به گیاه آب بدهید که تمام خاک را در بر بگیرد و فقط مقدار اندکی از سوراخ های انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید.)

زرد شدن برگ حسن یوسف

علت سوختگی برگ حسن یوسف چیست؟

سوخته شدن نوک برگها معمول در اثر کمبود رطوبت هوا، کمبود آبیاری، نور و گرمای زیاد و گاهاً وجود آفت و بیماری اتفاق می افتد. اگر حاشیه های برگ حسن یوسف زرد و قهوه ای رنگ شده اند عوامل زیادی مانند افراط و تفریط در آبیاری، زیاد و یا کم بودن نور از عوامل آن هستند. به هیچ وجه گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید و با بالا رفت دما میزان آبیاری و رطوبت هوا را افزایش دهید.

خشک شدن برگ حسن یوسف

علت پوسیدگی ساقه و ریشه حسن یوسف چست؟

این مشکل نشان می دهد که گلدان شما زهکشی خوبی نداشته و یا میزان آبیاری زیاد بوده که باید تعداد دفعات آبیاری را کاهش بدهید. برای رفع مشکل هم اگر میزان پوسیدگی ریشه کم هست گیاه را با قارچ کش آبیاری کنید و بعد از آن خاک رو چک کنید که تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک باشد و بعد اقدام به آبیاری مجدد کنید. اگر میزان آسیب خیلی زیاد است و ساقه گیاه را هم درگیر کرده از گیاه قلمه بزنید، به این نحو که بالا تر از قسمت پوسیده را برش بزنید و با استفاده از قارچ کش ساقه را سم پاشی کنید و همانند آنچه در بخش قلمه زدن گفتیم گیاه را تکثیر کنید.

دلیل سیاه شدن ساقه حسن یوسف چیست؟

این مشکل نشان می دهد که میزان آبیاری زیاد بوده و ریشه گیاه شما در حال پوسیدن است و باید سریعا از گیاه قلمه تهیه کنید.

سیاه شدن برگ حسن یوسف

گاهی با تمام تلاش برای نگهداری مناسب باز حسن یوسف ما پژمرده می شودـ! اگر شما هم با سوال چرا حسن یوسف من پژمرده می شود؟» رو به رو هستید خواندن مقاله ای با همین عنوان را در وبلاگ گل بازار به شما پیشنهاد می کنیم.

به یاد داشته باشید که در هر ساعت از روز می توانید به سایت معتبر و گلفروشی آنلاین گل بازار مراجعه کرده و خرید اینترنتی حسن یوسف خود را با قیمت مناسب به راحتی انجام داده و درب منزل و یا محل کار خود و یا عزیزانتان تحویل بگیرید. ما تمامی تلاش خود را به کار بسته ایم تا زیباترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی را به شما معرفی کنیم تا شما را از داشت زیبایی این کیاهان در محیط خود بهره مند سازیم.

امیدواریم که توانسته باشیم با معرفی کامل گیاه حسن یوسف و طریقه های نگهداری آن، شما را در داشتن یک گیاه زیبا با نگهداری آسان هر چند ذره ای اندک، یاری رسانده باشیم. به خاطر داشته باشید حسن یوسف یک گیاه آپارتمانی با برگ هایی رنگی و زیباست که با مراقبت صحیح و طریقه نگهداری درست از آن می توانید آن را به عنوان یکی از المان های دکوراسیون منزل استفاده کنید تا از زیبایی و جلوه آن در گوشه ای از خانه لذت ببرید.

 

 

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found