صفر تا صد روش نگهداری از گل شفلرا در منزل

روش نگهداری گل شفلرا
۱۳ اوت ۲۰۲۲

صفر تا صد روش نگهداری از گل شفلرا در منزل

گلدان شفلرا یکی از گلدان های محبوب و زینتی است که جزو گیاهان مقاوم آپارتمانی محسوب می شود. به همین دلیل این روزها طرفداران بسیاری دارد. این گیاه زیبا رشد نسبتا سریعی دارد و میتواند در مدت زمانی کوتاه تبدیل به درختچه ای زیبا شده و فضای منزل یا محیط کار شما را تلطیف کند.

معرفی گیاه شفلرا

گیاه شفلرا با نام انگلیسی (tree umbrella ) و نام علمی ( arboricola Schefflera ) یک گیاه گرمسیری و بومی مناطق استرالیا و جزایر اقیانوس آرام است که دارای برگ های سبز رنگ و یا ابلق بوده و بوسیله ی دمبرگ ها به شاخه وصل می شوند. نام شفلرا به افتخار یک گیاه شناس آلانی به نام جکوب شفلرا که در قرن هجدهم میلادی می زیست انتخاب شده است. این گیاه با نام های گیاه چتری و پنجه کلاغی نیز معروف است. برگ های شفلرا براق، چرمی و تخم مرغی شکل هستند و هر برگ گلدان آپارتمانی شفلرا بین ۸ تا ۱۵ سانتی متر طول خواهد داشت. برخلاف خرید سایر گیاهان آپارتمانی، گلدان شفلرا دارای یک شاخه ی اصلی بوده و به ندرت شاخه ی فرعی میدهد. در هوای آزاد ارتفاع این گیاه از ۳ به ۶ متر هم میرسد اما در فضای داخل خانه حداکثر ارتفاع آن 1.5 متر خواهد بود.

گل شفلرا

تصفیه کنندگی هوا

شفلرا که از انواع بونسای به حساب می آید علاوه بر زیبایی و مقاوم بودن به عنوان یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا نیز شناخته می شود و کمک موثری به پاکیزه تر شدن هوای خانه و تلطیف هوای اطراف خود می کند، به طوری که عده ای از گیاه شناسان لقب دستگاه تهویه ی چند منظوره را به آن داده اند. این گیاه قادر است علاوه بر تولید اکسیژن، آلاینده هایی مانند بنزن و فرمالدئید را به خوبی جذب کند.

آیا گیاه شفلرا سمی است؟

گل شفلرا حاوی کلسیم اکسالت بوده که خوردن آن باعث سوزش و التهاب در نواحی دهان، لب ها و زبان می شود و در برخی از موارد موجب اسهال و استفراغ و سختی در بلع خواهد شد. به طور کلی این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی تلقی می شود و در صورت خوردن و جویدن می تواند مشکلات تنفسی نیز به همراه داشته باشد. بنابراین ای گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید و مراقب باشید توسط آنها جویده و بلعیده نشود.

گلدهی شفلرا

گیاه شفلرا از آن زمره گیاهانی است که به ندرت در محیط گلخانه ای و خانه گل می دهد. میوه های این گیاه به رنگ نارنجی و ریز بوده که عمدتا در موطن اصلی خود ظاهر می شوند.

میوه شفلرا

شرایط و روش نگهداری گل شفلرا

نور مناسب:

گیاه شفلرا مانند نحوه نگهداری سایر گیاهان آپارتمانی نیاز به نور غیر مستقیم دارد . بهترین مکان برای نگهداری گلدان شفلرا پنجره های جنوبی و یا شرقی منزل است که نور گیر بوده ولی نور مستقیم به آن نمی تابد. سعی کنید هر هفته گیاه را بچرخانید تا تمامی قسمت های آن نور را دریافت کنند. به یاد داشته باشید که شفلرا در صورت کمبود نور دچار ریزش برگ خواهد شد. در هنگام صبح که نور آفتاب شدید و مستقیم نیست می توانید هر چند وقت یکبار آن را در بیرون و در هوای آزاد قرار دهید اما به خاطر داشته باشید که نور شدید باعث سوختگی برگ ها خواهد شد.

آبیاری مناسب:

گلدان شفلرا گیاهی نسبتا مقاوم در برابر کم آبی است و بهترین زمان آبیاری آن زمانیست که سطح خاک این گیاه خشک شده باشد. در فصول گرم سال هفته ای ۲ الی ۳ مرتبه و در فصول سرد سال هفته ای ۱ مرتبه آبیاری برای این گیاه مناسب است .آبیاری زیاد از حد باعث خفگی ریشه شده و در نهایت سبب زرد شدن برگ های گیاه می شود.

رطوبت مناسب:

تمامی گیاهان در شرایط محیطی زادگاه خود رشد بهتری دارند. با توجه به گرمسیری بودن شفلرا، این گیاه به رطوبت زیادی نیاز دارد. رطوبت ۴۰ الی ۵۰ درصدی برای رشد این گیاه بسیار مناسب است. برای تامین رطوبت مورد نیاز شفلرا بهتر است ۲ بار در هفته برگ ها و محیط اطراف را غبار پاشی کنید. افزودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار (در اصطلاح ایجاد جزیره) نیز رطوبت پایدار ایجاد می کند.

دمای مناسب:

همانگونه که قبل گفته شد چون شفلرا گیاهی گرمسیری است دمای ایده آلی بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد دارد. هوای بسیار سرد و یا بسیار گرم برای شفلرا مضر است و سبب ریزش برگ هایش می شود. در فصل زمستان بهتر است گلدان را از پنجره دورتر نگه دارید و به محیط گرمتری منتقل کنید. از قرار دادن گلدان در نزدیکی دستگاه های سرمایش و گرمایشی جدا خودداری کنید.

خاک مناسب:

بدلیل آنکه شفلرا به آبیاری زیاد حساس است بنابراین خاک آن باید سبک و دارای زهکشی عالی باشد تا آب اضافی را براحتی از خود عبور دهد. بهترین خاک برای شفلرا خاک کوکوپیت است که با خاک و کود آماده مخلوط می شود.

کوددهی شفلرا:

کود های محلول در آب مناسب ترین گزینه برای کود دهی شفلرا است و شما میتوانید ماهی یکبار در فصول رشد، گیاه را با کود دهی تقویت کنید و از پژمردگی برگ ها جلوگیری کنید. از میان کود های شیمیایی کود سه بیست برای شفلرا بسیار مناسب است زیرا که تمامی مواد مغذی مانند پتاسیم، فسفر و نیتروژن را یک جا دارا است و به گیاه می رساند. لازم به ذکر است که کود دهی زیاد سبب بیمار شدن شفلرا و سوختن ریشه ها می شود.

زمان تعویض گلدان شفلرا و تمیز کردن برگ ها:

اصولا هرگاه متوجه شدید رشد گیاه متوقف شده و یا مشاهده کردید ریشه ها از زیر گلدان خارج شده، اقدام به تعویض گلدان گیاه کنید. به طور معمول گیاه جوان شفلرا در حال رشد سالی یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد که البته با افزایش سن گیاه، این رقم به سالی دو بار هم میرسد. در صورتی که نمی خواهید گلدان گیاه را عوض کنید می توانید سالیانه خاک های سطحی و روی گیاه را با خاک نو و کمپوست و غنی از ترکیبات آلی عوض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی، اواخر زمستان و اوایل بهار است تا گیاه به رشد جدید تشویق شود.

گلدان گل شفلرا

گیاهان برای تنفس نیاز به روزنه های روی برگ هایشان دارند و در صورتی که این روزنه ها با گرد و غبار پوشیده شده باشد قادر نخواهند بود به درستی نفس کشیده و لذا شادابی خود را از دست میدهند. بنابر این بهتر است هر چند هفته یکبار با دستمالی تمیز و مرطوب سطح برگ ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن برگ ها می توانید به لیوان آب را با چند قطره شیر ترکیب کرده و با دستمال آغشته به این ترکیب سطح برگ ها را تمیز نمایید. به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید.

روش هرس شفلرا:

اصولا عمل هرس کردن برای کنترل ارتفاع و مرتب کردن ظاهر گیاه انجام می شود. اگر میخواهید یک گیاه با یک تنه ی اصلی داشته باشید ابتدا از ساقه اصلی گیاه شروع کنید و تمامی ساقه هایی کوچکی که از آن بیرون آمده اند را تا قبل از اینکه طول آنان بیش از 5 سانتیمتر شود، از ساقه اصلی جدا کنید و این کار را با دست خود انجام دهید و نیاز به استفاده از چاقو نیست. البته به یاد داشته باشید که ساقه های ضخیم تر باید با کمک چاقو و یا قیچی های تیز باغبانی از گیاه جدا شوند.

حال تاج گیاه را بررسی باید کرد و ارتفاع ساقه هایی که به شکل افقی رشد می کنند را در نظر بگیرید تا همگی تقریبا مانند یکدیگر باشند. اگر ساقه ای بیش از اندازه رشد کرده است می توان آن را تا اندازهای که مناسب است قطع کرد تا کل تاج گیاه به شکل کروی یا بیضوی باشد. عمل قطع را نیز از قسمت بالای محل اتصال ساقه فرعی به ساقه اصلی انجام دهید.

هرس گل شفلرا

اگر میخواهید گیاهی با چند ساقه داشته باشید زمانی که گیاه جوان است ساقه گیاه را از ارتفاع 15 سانتیمتری سطح خاک قطع کنید تا رشد جوانه های جانبی تحریک شود. در طی عمل هرس کردن شفلرا، شاخه های آسیب دیده را نیز حذف کنید. در مورد زمان هرس شفلرا باید گفت که اگر گیاه در محیط داخل خانه نگهداری می شود در هر زمانی می توان آن را هرس کرد اما هرس گیاه شفلرا در فصل پاییز و البته قبل از آمدن فصل سرما به آن اجازه می دهد که ریشه های جدید و در نتیجه رشدی جدید بعد از هرس داشته باشد.

روش های تکثیر گیاه شفلرا

این گیاه به سه روش زیر تکثیر می شود:

۱-ثکثیر شفلرا از طریق بذر:

در تکثیر گل شفلرا با بذر در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد، بذرها را در سینی حاوی کمپوست، به صورت پراکنده بکارید. وقتی که نهال های بذری به طول ۲٫۵-۴ سانتیمتر رسیدند، آنها را بیرون آوردید. حال هر یک از نهال ها را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و حاوی کمپوست بکارید. در نهایت گلدان را در نور مناسب و کافی قرار دهید.

۲-تکثیر شفلرا با قلمه زدن:

در روش تکثیر گل شفلرا با قلمه زدن ، قلمه هایی به طول ۸-۱۰ سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا کنید. همچنین برگ های اضافی و زائد قسمت پایین قلمه ها را جدا کنید. انتهای آن ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۹-۶ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. روی گلدانها را جهت حفظ رطوبت و ایجاد شرایط گلخانه ای با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دما را روی ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد ریشه می شود. تا زمانیکه در بالی قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود، شرایط محیطی ذکر شده در بالا را حفظ کنید.

پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید. زمان مناسب قلمه زدن شفلرا اواسط بهار تا اوایل فصل تابستان،که بهترین فصول برای تکثیر است.

تکثیر و قلمه زدن شفلرا

نکته: ریشه دار کردن شفلرا در آب و همچنین قلمه زدن شفلرا در آب مرسوم نیست و بهتر است آن را داخل کوکوپیت بکارید و در جای نیمه سایه و خنک قرار دهید.

۳-تکثیر شفلرا از طریق خوابانیدن ساقه ها:

مزیت این روش این است که کلیه مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده ارسال شده تا شاخه مورد نظر ریشه دار شود و بعد از ریشه دار شدن آن را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدان جداگانه ای کشت می کنیم. شاخه ها را میتوان خم کرد و قسمتی از آنان را در خاک کاشت به نحوی که خاک به ارتفاع   ۶-۸ سانتیمتر بر روی آنان قرار گیرد. برای جلوگیری از جابجایی ساقه ها میتوان قطعه ای سنگ بر روی منطقه ای که ساقه ها به زیر خاک رفته اند، گذاشت. همواره خاک را باید مرطوب نگهداشت. در ناحیه تماس شاخه با بستر خاک، حدود ۶-۸ هفته بعد از عمل خوابانیدن، ریشه ها شکل می گیرند که در این  زمان می توان گیاه جدید را از گیاه مادری جدا کرد و به طور مستقل آن را در گلدانی جداگانه کاشت.

۴-تکثیر شفلرا از طریق ریشه هوایی

در این روش یک ساقه بلند از گیاه شفلرا را انتخاب می کنیم، در صورت داشتن برگ در نزدیکی محل برش ساقه، برگ را حذف کنید تا فضا برای کار کردن فراهم باشد. به وسیله کاتر یا چاقو مناسب که تیز، تمیز و استریل باشد، پوست ساقه گیاه را جدا کنید. مراقب باشید تا به آوندهای آبکش و آوندهای چوبی گیاه آسیبی وارد نشود. سپس قسمتی از ساقه که خراشیده شده را به وسیله خزه اسفاگنوم بپوشانید، نکته مهم اینکه خزه اسفاگنوم را از قبل درون ظرف آب گذاشته تا خوب مرطوب شده باشد و قبل از گذاشتن روی ساقه گیاه کمی خزه اسفاگنوم را فشار داده تا آب اضافی تجمع شده در خزه خارج شود. خزه را به دور ساقه گیاه گذاشته و روی آن را به وسیله کیسه پلاستیک محکم بپیچید، به گونه ای که هوا داخل کیسه نباشد و جوری با چسب بالا و پایین کیسه را محکم ببندید که تبادل هوایی صورت نگیرد.

بعد از گذشت زمان حدود 20 الی 30 روز محل خراشیده شده روی ساقه گیاه ریشه خواهد داد. بعد از گذشت مدت زمانی که ریشه کامل شکل گرفت، کمی پایین تر از محل ریشه داده شده را به وسیله قیچی جدا کرده و با انتخاب خاک خوب و مرغوب، گلدان مناسب، گیاه را به گلدان جدید منتقل نمایید.

بیماری و مشکلات گل شفلرا

مشکلات و بیماری های مربوط به گیاهان همواره یکی از دغدغه های مهم در نگهداری از گیاهان آپارتمانی است. با ما همراه شوید تا شما را با تنی چند از بیماری شفلرا و آفات شفلرا که این گیاه را در معرض نابودی قرار می دهد آشنا کنیم.

علت ریزش برگ های شفلرا ابلق:

آبیاری بیش از اندازه باعث ریزش برگ های شفلرا می شود. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله ی دو آبیاری کامل خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید و آب زیر گلدانی را مرتبا خالی کنید. علت زرد شدن برگ های شفلرا نیز همان آبیاری بیش از حد است، البته عوامل قارچی و باکتریایی نیز در این امر دخیل هستند.

علت ریزش برگ های سالم و سبز شفلرا:

به طور کلی و به صورت طبیعی در گیاه شفلرا برگ های پایینی برای تحریک رشد جدید می ریزند اما اگر برگ های بالایی دچار ریزش شوند علت باز هم آبیاری بیش از حد است. زهکشی خاک را مرتبا برسی کنید تا منافذ آن باز باشند.

ریزش برگ های شفلرا

سیاه شدن و جمع شدن برگ شفلرا:

گاهی اوقات لکه های خاکستری مایل به قهوه ای به دلیل حمله قارچ ها است که این امر با قارچ کش قابل حل است ولی گاهی آفتاب سوختگی و نور شدید و مستقیم باعث ایجاد لکه های قهوه ای رو برگ ها می شود. این لکه ها حالت سوختگی دارند و علت آن خیس بودن برگ ها و یا غبار پاشی زیاد برگ ها است. به خاطر داشته باشید که عمل غبار پاشی باید زمانی باشد که آفتاب مستقیم رو گیاه نیوفتد. بهترین زمان برای غبار پاشی صبح گاه و یا هنگام عصر است که آفتاب شدید نیست. قطرات آب روی برگ ها مانند عدسی رفتار کرده و باعث سوختگی شدید آنها می شود.

سیاه شدن برگ های شفلرا

آفات شفلرا و بیماری های مربوط شفلرا:

از جمله آفات این گیاه می توان کنه تار عنکبوتی ، شپشک آرد آلود، شته و انواع شپشک های سپردار را نام برد. در صورت کم بودن تعداد آفات میتوان با کمک غبار پاشی و یا تکه ای پنبه که آغشته به صابون است، آفات را از روی گیاه برداشت. اما اگر تعداد آنان زیاد است می توان از سموم سیستمیک استفاده کرد.

قارچ پیتیوم:

از بیماریهای این گیاه میتوان به خشکیدگی قلمه ها و گیاهچه های جوان آن اشاره کرد که نتیجه وجود قارچ پیتیوم در بستر ریشه زایی است. در مورد این بیماری ، پیشگیری نقش اصلی را ایفا می کند. بنابراین باید اولا از گیاهان مادری قلمه تهیه کرد که سالم و عاری از هر گونه بیماری هستند و دوما از بستر کاشت ضدعفونی شده استفاده کرد.

سوختگی برگ با عامل باکتریایی:

این مورد یکی از بیماری های دیگر گیاه شفلرا است که ابتدا بر روی برگ ها لکه های سیاه رنگی شکل می گیرد و در نتیجه آن تعداد زیادی از برگ های گیاه می ریزند و گیاه به شدت ضعیف می شود. در این بیماری نیز پیشگیری بهتر از درمان است. شرایط مرطوب برگسار به شیوع این بیماری کمک می کند بنابراین سعی کنید خاک زهکش خوبی داشته باشد و برگسار نیز در زمان آبیاری مرطوب نشوند. برگهای آلوده را به محض مشاهده جدا کرده و حتما آنان را از بین ببرید. اصولا وجود برگه ای آلوده به بیماری در روی خاک و باقی گذاشت آنان برای مدتی می تواند یکی از عوامل شیوع عامل بیماریزا باشد.

بیماری ها و مشکلات شفلرا

بیماری لکه برگی قارچی:

  این بیماری موجب ظهور لکه های قهوه ای روی برگ گیاه و ساقه می شود. لکه برگی فیتوفترا بیشتر بر روی برگ هایی که در قسمت پایین گیاه و در نزدیکی سطح خاک هستند لکه ایجاد می کند. و لکه برگی سرکوسپورا در سطح زیرین برگ، لکه هایی آبدار بوجود می آورد که در اثر آن برگ ها زرد و پژمرده شده که زخم ها بعدا قرمز – قهوه ای می شوند که حاشیه آنها زرد رنگ است. مرطوب شدن برگها در طی آبیاری و تراکم بیش از اندازه برگسار و جلوگیری از تهویه مناسب هوا، از جمله شرایط مناسب برای شیوع بیماریهای قارچی است. اگر آلودگی به چند برگ محدود شده است آن برگها را از گیاه جدا کنید اما در صورتی که بیماری در حال گسترش و شیوع است می توانید از سموم قارچکش برای از بین بردن این بیماریها استفاده کنید.

بیماری ادم (oedema):

زمانی ایجاد می شود که گیاه شفلرا بیشتر از آنچه که از طریق برگ هایش آب از دست بدهد آب جذب میکند بنابراین زخم های آبکی بر روی برگسار شکل می گیرد و برگها زرد شده و می ریزند. زمانی که هوا سرد است اما آبیاری را ادامه می دهید این مشکل ممکن است پیش آید. بنابراین آبیاری را با توجه به شرایط دمای محیط انجام دهید.

بیماری قارچی شفلرا

سفیدک پودری :

بیماری قارچی است که این گیاه را گرفتار می کند و در آن پودری سفید رنگ بر روی برگسار ایجاد می شود . این بیماری بخصوص در هوای مرطوب ایجاد می شود و نتیجه آن ضعیف شدن گیاه است. برای مبارزه با این بیماری باید از قارچکش استفاده کرد.

امید است با افزودن ذره ای اطلاعات به شما عزیزان توانسته باشیم شما را اندکی بیشتر و بهتر با گیاه شفلرا، روش نگهداری شفلرا آشنا کرده باشیم تا شما بتوانید از داشتن این گیاه سبز و زیبا در منزل لذت ببرید. سایت گل بازار با سال ها تجربه در زمینه فروش گیاه شفلرا می تواند یک بستر عالی برای خرید گل شفلراعالی و خوب را برای شما و عزیزان تان فراهم کند.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found