5 روش تکثیر آسان گل سانسوریا در خانه

روش تکثیر گل سانسوریا
۲۵ فوریهٔ ۲۰۲۳
5 روش تکثیر آسان گل سانسوریا در خانه

گل سانسوریا که در انگلیسی به snake plant  و در لغت نامه گیاه شناسی به sansvieria trifasciata شهرت دارد از خانواده مارچوبه سانان و ساکولنت ها است که به دلیل مقاومت بالا و نگهداری آسان، جایگاه ویژه ای در خانه ها، دکوراسیون داخلی و محیط های اداری دارد و جز گیاهان آپارتمانی معروف و سازگار است. این گیاه که در زبان فارسی به زبان مادر شوهر نیز معروف است، دارای ساقه های زیر زمینی است که برگ ها به صورت مستقیم بر روی آنها رشد می نماید. سانسوریا بومی آفریقا، ماداگاسکار و دارای بیش از 70 نوع گونه های متنوع است. که اندازه هر کدام، از 15 سانتی متر تا 2 متر متغیر است .

اگر این گیاه را تازه خریداری کرده اید و در نگهداری گل و گیاه مبتدی هستید و یا قصد پرورش گیاه مقاوم و زیبا را دارید، به شما تبریک میگوییم چرا که پرورش و نگهداری گل سانسوریا، بهترین انتخاب است. سانسوریا یا گیاه مادرشوهر، یکی از گیاهان آسان‌ترین و پرطرفدارترین گیاهانی است که در مناطق مختلف جهان برای تزئین فضاهای داخلی استفاده می‌شود. این گیاه از ریزش قسمت‌های برگی خود، توانایی تکثیر طبیعی دارد، اما در صورتی که بخواهید بدانید تکثیر سانسوریا چگونه است و یا می خواهید بیشترین تعداد را از آن تولید کنید، روش‌های زیر را می‌توانید امتحان کنید

نحوه تکثیر گل سانسوریا

زمان تکثیر گیاه سانسوریا

بهترین زمان تکثیر گیاه سانسوریا فصل بهار و تابستان است. تکثیر صحیح گل سانسوریا در یکی از این دو فصل انجام می شود. اگر شما در فصل پاییز و یا زمستان اقدام به تکثیر سانسوریا نمایید موفقیت کمی در انتظارتان خواهد بود. تکثیر سانسوریا در تابستان بیشترین موفقیت را نصیب تان میکند.  در دو فصل بهار و تابستان شما می توانید از طریق روش های مختلف تکثیر گل سانسوریا که در ادامه متن برای شما توضیح خواهیم داد به تکثیر گیاه بپردازید

روش های تکثیر گل سانسوریا

طرز تکثیر گل سانسوریا بسیار متفاوت است ولی ما می خواهیم چهار روش تکثیر سانسوریا را به شما آموزش دهیم. شما می توانید بنا به شرایط و سلیقه خود یکی از روش ها را انتخاب کرده و برای افزایش این گل زیبا اقدام کنید.

۱-تکثیر به روش قلمه زدن سانسوریا

۲- تکثیر سانسوریا در آب

۳–روش تکثیر سانسوریا از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم

۴-تکثیر به روش پاجوش

۵-تکثیر سانسوریا از طریق کاشت بذر

روش تکثیر از طریق قلمه زدن گل سانسوریا

تکثیر سانسوریا از طریق برگ به دو صورت انجام می شود، تکثیر از طریق ریشه دار کردن قلمه برگ در آب و تکثیر از طریق ریشه دار کردن قلمه برگ در خاک.

1. روش قلمه زدن سانسوریا در خاک

برای قلمه زدن سانسوریا از طریق برگ، در ابتدا 1 یا چند برگ بزرگ و سالم را جدا کنید و آنها را از پایین ترین قسمتی که می‌توانید ببرید.

سپس آن ها را به قسمت های 8-10 سانتیمتری تقسیم کنید. برگ ها را به مدت یک یا دو روز در جایی نگهدارید تا قسمت برش خورده پینه ببندد.

بعد از خشک شدن قسمت بریده شده، برگ ها را به طور عمودی و دقیقا از همانجایی که برش زده‌اید، تا نصف داخل بستری از ماسه قرار دهید و دقت کنید که برگ ها را سر و ته نکارید.

دقت کنید که گلدان انتخابی شما برای قلمه ها خیلی بزرگ نباشد.قلمه ها را آبیاری کنید و بعد از آن روی گلدان را با کاور پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت بیشتر شده و سریع تر رشد کنند. بعد از گذشت حدود 2 الی 3 هفته بسته به عوامل محیطی، قلمه ها ریشه می‌دهند و می‌توانید آن ها را در گلدانی جداگانه بکارید و منتظر رشد پاجوش ها از کنار آنها بمانید. تکثیر سانسوریا ابلق یک نکته مهم دارد با این تفاوت که برای ابلق ماندن گیاه باید قسمت پایین برگ را به صورت عدد 8 به برش داده و قسمت برش داده شده را درون خاک قرار دهید.  توجه کنید که در این روش باید گیاهی که آن را قلمه می‌زنید خودش ابلق باشد تا پاجوش آن نیز ابلق رشد کند. با حذف قسمت سبز رنگ از برگ، گياه ناچار مي شود براي جوانه زدن از دو پايه خود كه داراي نوارهاي طلايي رنگ هست استفاده کند و به همين دليل ساقه ی جوان ابلق مي‌شود.

 نحوه ی تکثیر سانسوریا شمشیری اغلب به روش بالا انجام می گیرد. گیاه سانسوریا شمشیری، گیاهی زیبا، مقاوم و از جمله گیاهان تصفیه کننده هوا محسوب می‌شود.

وجود سانسوریا در خانه، علاوه بر زیبایی، فواید بسیاری برای ما دارد و می‌توان آن را در دکوراسیون اتاق خواب، پذیرایی و حتی حمام استفاده کرد. خاک مناسب تکثیر سانسوریا مخلوطي از 2 قسمت خاک برگ پوسيده و يك قسمت خاک لومي است.

تکثیر سانسوریا در خاک

2.روش تکثیر در آب گل سانسوریا

ریشه زدن سانسوریا در آب  بسیار ساده اما زمانبر است.برای تکثیر سانسوریا با برگ در آب و ریشه زایی  سانسوریا در آب میتوانید به روش زیر اقدام به تکثیر نمایید.

1. یک برگ سالم انتخاب کنید

بهتر است از یک گیاه سالم، یک با چند برگ جوان انتخاب کنید. برگهای پیر درست مانند ما انسانها دیگر عملکرد زمان گذشته را ندارند و قوی نیستند بنابراین تکثیر آنها ممکن است سخت تر و یا بی نتیجه بماند. برگهای با رنگ سبز کمرنگ برگهای جوان و برگهای تیره برگهای قدیمی هستند.

توجه داشته باشید که برای افزایش شانس در تکثیر، بهتر است چند قلمه داشته باشید. برای داشتن قلمه های بیشتر نیاز نیست برگ های بیشتری را جدا کنید. می‌توانید برگ ها را به چند قسمت کوچکتر ( 5 الی 7.5 سانتی متر ) تقسیم کنید و هر قسمت را مجزا ریشه دار کنید، بنابراین از یک برگ می‌توان چندین گیاه به دست آورد.

2. اجازه دهید قلمه ها در محیط خشک شوند

خشک شدن محل برش در گیاه سانسوریا ضروری نیست اما اینکار شانس شما در تکثیر را بیشتر می‌کند. برش های خشک شده سبب ریشه زایی زودتر و جلوگیری از پوسیده شدن برگ می‌شوند.

3. قلمه ها را در آب قرار دهید

ریشه زدن این گل مدت زیادی طول می‌کشد و یکی از دلایلی که مردم علاقه بیشتری به خرید سانسوریا دارند تا تکثیر آن، همین انتظار طولانی است. با این حال ریشه زایی قلمه ها در آب خیلی سریعتر از ریشه زایی آنها در خاک است.

نکته : در صورتی که برگ را به چند قسمت تقسیم کرده اید باید توجه کنید که قسمت برش خورده را در آب قرار دهید در غیر اینصورت قلمه ریشه نمی‌زند.

برگهای کامل و یا تکه های کوچکتر را در یک لیوان شیشه ای با نصف آب قرار دهید. در صورتی که از یک لیوان با دهانه کوچک استفاده کنید بهتر است زیرا هم هوای کمتری به محل برش می‌رسد و هم می‌تواند قلمه ها را در جای خودشان ثابت نگه دارد و مانع رسیدن انتهای آنها به ته لیوان بشود. همچنین می‌توانید از یک گیره استفاده کنید و برگها را کمی بالاتر ثابت نگه دارید. توجه داشته باشید که حتی با چسبیدن محل برش قلمه ها به انتهای ظرف نیز ریشه ها رشد می‌کنند اما بالا نگه داشتن آنها برای سلامتی قلمه بهتر است.

حتما مرتب آب داخل لیوان را تعویض کنید. هفته ای یک یا دو بار اینکار را انجام دهید. در صورتی که مشاهده کردید آب لیوان کدر و یا کثیف شده است نیز آب را سریعا عوض کنید. حتی ممکن است با تعویض مکرر آب نیز باز تکثیر شما نتیجه مثبتی نداشته باشد. در اینجا راز موفقیت تکثیر سانسوریا را با شما در میان می‌گذاریم!

تکثیر سانسوریا در آب

اگر تا به حال روش قلمه گیری سانسوریا در اّب را انجام داده باشید، متوجه شده اید که گاهی اوقات انتهای قلمه ها لزج و قهوه ای می‌شود و بعد از مدتی خراب می‌شوند. در این حالت باید قلمه ها را از آب خارج کنید و تمامی قسمت هایی از برگ که احساس می‌کنید لزج است را زیر آب گرم بگیرید و با مایع ظرفشویی به آرامی آنها را بمالید تا لجن ها از بین بروند.

بعد از تمیز شدن تمام قلمه ها، ظرف خود را نیز با آب و صابون کاملا بشویید و قلمه ها را درون آن قرار دهید و آب تازه بریزید. با این روش احتمال پوسیدگی مجدد قلمه های شما بسیار کاهش می‌یابد.

4. محل قرار گیری قلمه ها

قلمه ها را در کنار پنجره قرار دهید. نور غیر مستقیم روشن و یا کمی آفتاب صبحگاهی برای رشد قلمه ها مناسب است. از قرار دادن قلمه ها در آفتاب کامل و یا تاریکی خودداری کنید.

زمان ریشه زایی

از بین تمام زمان هایی که برای رشد ریشه های قلمه ها ثبت شده است، کوتاه ترین زمان به مدت 15 روز بوده است که بسیار عجیب است. میانگین مدت زمان ریشه زایی حدودا 2 ماه ثبت شده است اما ممکن است خیلی بیشتر نیز طول بکشد بعد از تشکیل ریشه ها باید مجدد صبر کنید تا پاجوش ها خودی نشان بدهند.

3. روش تکثیر با بذر گل سانسوریا

معمولا تکثیر با بذر گیاه راحت ترین و بهترین روش برای تکثیر گیاه است اما میزان موفقیت در تکثیر سانسوریا با بذر بسیار اندک است و این روش سختی برای تکثیر این گیاه محسوب می شود. چنانچه قصد تکثیر سانسوریا از طریق بذر را دارید از سالم بودن بذر های خریداری شده خود کاملا مطمئن شود و سپس اقدام به کاشت دانه ها نمایید.

4.روش تکثیر با ریزوم گل سانسوریا

شاید بهترین روش تکثیر سانسوریا تکثیر سانسوریا با ریزوم  باشد، گل سانسوریا ریزروم های زیادی تولید می‌کند، ریزروم از روی ریشه ها تولید می شود و پس از تولید برگ از خاک بیرون می آید که ما به آن پاجوش میگوییم، این پاجوش ها تمامی اعضای یک گیاه بالغ را دارا هستند و تنها کافی است آنها را از گیاه مادری جدا کرده و در گلدان جدید بکاریم.

گیاه مادری که پاجوش های آن بیرون آمده را با احتیاط و به آرامی از گلدان خارج کنید، پاجوش ها را با دقت از ریشه گیاه مادری جدا کرده و در خاک و گلدان جدید بکارید، پس از دو تا سه روز بعد از کاشت آبیاری را شروع کنید، الان دیگه یک گیاه جدید دارید. از ریزروم ها قبل از بیرون آمدن از خاک یا قبل از تولید برگ نیز می توان برای تکثیر استفاده کرد.

تکثیر سانسوریا با ریزوم

5. روش تکثیر با پاجوش گل سانسوریا

برای تکثیر پاجوش سانسوریا پس از مراقبت های درست و به خصوص ازگیاه، شاهد رشد پاجوش ها در کنار گیاه اصلی (مادر) خواهیم بود. در تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش ابتدا صبر کنید تا پاجوش ها به ارتفاع ۲۰ سانتی متر برسند. سپس گیاه و خاک را از گلدان خارج کنید و با دقت ریشه پاجوش را از دیگر ریشه ها جدا کنید. پاجوش را در گلدانی با اندازه مناسب و خاک مخصوص سانسوریا بکارید و به طور منظم به آن رسیدگی کنید تا گیاه مستحکم شود. اگر تا مدتی پاجوش شما رشد نکرد، نگران نشوید؛ گیاه به زمان نیاز دارد تا مواد معدنی را جذب و رشد کند.

تکثیر با پاجوش گل سانسوریا

روش تکثیر سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق چون نوارهای طلایی در اطراف خود دارد، هنگام  قلمه زدن ممکن است نوار طلایی خود را از دست بدهد برای همین هنگام تکثیر سانسوریا ابلق باید دقت بیشتری به خرج دهید و آن را به گونه ای قلمه بزنید که نوار طلایی را حفظ کنید.

روش ثکثیر سانسوریا ابلق نیز مانند  نحوه تکثیر سانسوریا شمشیری است و همه مراحل گفته شده را باید برای تکثیر سانسوریا ابلق نیز رعایت کنید. تنها تفاوت در نوع برش قلمه ها است که برای حفظ ابلق ماندن گیاه، باید در پایین برش های ۸ سانتی که از برگ ایجاد می کنید، برشی به صورت ۸ بدهید و قسمت برش خورده را مستقیم درون خاک کنید. با این کار گیاه برای جوانه زدن ناچار به استفاده از دوپایه خود می شود و گیاه جوان دارای پایه های طلایی می شود. برای همین ساقه گیاه جوان نیز به صورت ابلق جوانه زده و رشد می کند. دقت کنید که بستر کاشت و اطراف قلمه ها باید مرطوب باشد، اشتباه نکنید مرطوب بودن به معنای غرقاب بودن گیاه نیست. و در نهایت به یاد داشته باشید ازسانسوریا ساده که ابلق نیست نباید انتظار تولید سانسوریا ابلق داشته باشید. این روش تکثیر سانسوریا ابلق در خاک است. برای تکثیر سانسوریا ابلق در آب نیز میتوانید به همان روش تکثیر سانسوریا سبز در آب عمل کنید ولی همانگونه که ذکر شد از برگ های ابلق استفاده نمایید.

تکثیر سانسوریا ابلق

یک نکته کلیدی در تکثیر سانسوریا در خاک انتخاب خاک مناسب برای تکثیر گیاه است. خاک سانسوریا باید یک خاک نسبتا سنگین باشد که ترکیبی از شن، ماسه، رس و مواد آلی را در خود داشته باشد از طرفی سانسوریا خاکی که خاصیت اسیدی دارد و PH آن بین 4 الی 7 است را دوست دارد پس بهتر است خاک و کود آماده کاشت را با کمی شن و ماسه و خاک رس مخلوط کنید و گیاه را داخل آن بکارید.

امیدواریم با روش های ذکر شده توانسته باشیم نحوه تکثیر سانسوریا را با زبانی ساده به شما آموزش داده باشیم. به این نکته دقت کنید که تکثیر باید از گیاهی سالم صورت بگیرد، بدین معنی که گیاه مادر باید گیاهی سالم باشد تا بتواند قلمه های سالم به شما تحویل دهد. برای تهیه گیاه سالم مادر ما به شما گل فروشی آنلاین گل بازار را پیشنهاد میکنیم. گل فروشی اینترنتی گل بازار با سال ها تجربه در زمینه خرید و فروش گل سانسوریا، می تواند شما را در داشتن یک سانسوریای سالم در منزل یاری کند. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را با خواندن این مقاله در اختیار شما قرار داده باشیم.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found
در حال بار گذاری...