آموزش روش های تکثیر و کاشت نخل ماداگاسکار در خانه

تکثیر نخل ماداگاسکار
۱۴ مارس ۲۰۲۳

آموزش روش های تکثیر و کاشت نخل ماداگاسکار در خانه

این روز ها به هر بوستان و یا فضای سبزی سر بزنید، قطعا شاهد چندین درخت نخل خواهید بود که در کنار دیگر گیاهان سبز در حال رشد هستند. در واقع می توان گفت این درختان در سال های اخیر به عنوان گیاهان تزیینی بسیار طرفدار پیدا کرده اند. اما سوالی که پیش می آید این است که آیا می توان از این گیاهان به عنوان گل های آپارتمانی در منزل پرورش داد؟

اگر این سوال هم برای شما پیش آمده باید بگوییم گیاهان نخل و یا گیاهان مشابه نخل زیادی وجود دارند که می توانید آن ها را به عنوان گیاه آپارتمانی زیبا در خانه نگهداری کنید. یکی از این گیاهان گل آپارتمانی نخل ماداگاسکار است. اگر می خواهید به جای خرید نخل ماداگاسکار به تکثیر آن به پردازید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید نخل ماداگاسکار را در خانه پرورش دهیم؟

ماداگاسکار هرچند ظاهری شبیه به نخل دارد و با اسم نخل ماداگاسکار شناخته می شود اما در دسته خانواده ساکولنت ها قرار می گیرد. بومگاه اصلی این گیاه جزایر ماداگاسکار است. یکی از دلایل تکثیر و پرورش گل ماداگاسکار ظاهر زیبای آن است. یک درختچه کوچک با ظاهری شبیه به نخل، یعنی با تنه ای قطور که برگ های چرمی و باریکی در انتهای آن رشد کرده اند. بر روی تنه این گیاه تیغ هایی تیز بیرون آمده که از مهم ترین جذابیت های اصلی و دلایل نگهداری و تکثیر نخل ماداگاسکار به حساب می آید. اما مهم ترین دلیل دیگری که شما را به بررسی روش های تکثیر ماداگاسکار سوق می دهد، نگهداری آسان آن است. از آنجایی که این گیاه بسیار آفتاب دوست است می توانید آن را در محیط های پر نور و ترجیحا به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. نخل ماداگاسکار چون از دسته ساکولنت ها است توانایی ذخیره آب را در خود دارد. این گیاه آب را در تنه قطور خود ذخیره می کند. این بدان معنی است می تواند تا حدی کم آبی را تحمل کند. برای آبیاری این نخل کافی است پس از خشک شدن خاک آن اقدام به آبیاری کنید. همه این دلایل حاکی از این است که می توانید با آشنایی با روش تکثیر نخل ماداگاسکار یک گیاه زیبا و با نگهداری آسان را در منزل داشته باشید.

تکثیر نخل ماداگاسکار

بهترین زمان برای تکثیر نخل ماداگاسکار

روش تکثیر نخل ماداگاسکار هم مانند دیگر گیاهان دارای نکات خاص به خود است. یکی از مهم ترین نکات آن دانستن بهترین زمان برای تکثیر نخل ماداگاسکار است. این گیاه همچون دیگر گیاهان در فصول سرد پاییز و زمستان به خواب فرو می رود. در واقع در این زمان رشد آن متوقف می شود. با این تفاسیر می تواند گفت بهترین زمان برای تکثیر نخل ماداگاسکار اوایل بهار تا اوایل تابستان است. زیرا که نخل ماداگاسکار در این فصول رشد خود را از سر می گیرد.

روش های تکثیر نخل ماداگاسکار

تکثیر ماداگاسکار از طریق کاشت بذر

تکثیر نخل ماداگاسکار از بذر به آسانی تکثیر به روش قلمه زدن از ساقه است. برای تکثیر با بذر، ازگلدانی با مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید. همچنین می توانید از کمپوست مخلوط با پرلیت و ماسه نیز استفاده کنید. عمق بذرها در خاک باید حداقل 1 سانتی متر باشد. مخلوط گلدانی کاکتوس و ساکولنت زهکشی خوبی دارد، بنابراین خاک نسبتاً مرطوب خواهد بود تا جوانه زنی بذر ماداگاسکار را تحریک کند.

بهترین مکان برای تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق بذر، محیطی با دمای بین 21 تا 25 درجه  سانتیگراد است. می توانید یک پارچه نازک و شفاف روی گلدان قرار دهید تا یک محیط رشد پایدار و خوب برای جوانه زدن بذرها ایجاد کنید.

اگر همه شرایط لازم فراهم باشد، بذرها باید در سه تا هشت هفته جوانه بزنند. زمانی که نهال ها حدود پنج برگ تولید کردند، می توانید پارچه نخی را بردارید و گیاه را به یک گلدان بزرگتر منتقل کنید.

تکثیر نخل ماداگاسکار از طریق بذر

تکثیر نخل ماداگاسکار با روش قلمه زدن

برای تکثیر نخل ماداگاسکار به این روش در ابتدا باید یک ساقه کاملا بالغ و سالم را انتخاب کنید. سپس با یک تیغ و یا کاتر کاملا تیز و استریل شده اقدام به قطع کرده آن به طول حداقل 10 سانتی متر کنید. برای اینکه نتیجه مطلوبی از این روش کاشت نخل ماداگاسکار حاصل شود، بهتر است برگ های آن را جدا کنید تا حدود 2 برگ روی گیاه باقی بماند. با این روش انرژی گیاه بیشتر صرف ریشه زایی خواهد شد.

پس از قطع کردن قلمه، آن را در یک دستمال تمیز برای مدت 3 روز قرار دهید تا شیره های سمی از قسمت برش خورده خاج شده و  محل برش بسته شده و یا در اصطلاح پینه ببندد. پس طی شدن این مرحله قلمه شما آماده کاشته شدن در خاک می شود. برای ریشه زائی سریع می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. برای همین قبل از کاشت بهتر است قلمه را از قسمت برش خورده داخل هورمون زده و سپس بکارید. خاک مناسب برای این قلمه، همانند روش قبل ترکیبی از خاک کاکتوس و ساکولنت و یا مخلوط کمپوست، پرلیت و ماسه است. بعد از کاشت می توانید با کشیدن یک لایه نایلون بر روی گلدان و ایجاد چند سوراخ در آن، شرایط گلخانه ای را برای قلمه ایجاد کنید. با قرار دادن گلدان در محیطی با دمای 20 تا 30 درجه بعد از یک تا یک ماه و نیم می توانید شاهد ریشه زدن ساقه خود باشید.

تکثیر ماداگاسکار از طریق قلمه زدن

روش تکثیر گیاه ماداگاسکار از طریق پاجوش

یکی از راحت ترین روش های تکثیر نخل ماداگاسکار، تکثیر از طریق پاجوش است. پاجوش ها به ساقه های و جوانه هایی گفته می شود که در پایین ترین نقطه از ساقه های گیاه و بر روی خاک رشد می کنند. این پاجوش ها بهترین راه برای تکثیر گیاهان هستند. برای تکثیر از طریق پاجوش بهتر است اجازه بدهید تا پاجوش شما بین 2 تا 4 سانتی متر رشد کرده و بزرگ شود. سپس با استفاده از یک چاقو و یا تیغ تیز که با الکل استریل شده پاجوش را از گیاه جدا کنید. می توانید با زدن دارچین به قسمت برش خورده گیاه اصلی به پینه بستن آن قسمت کمک کنید.

تکثیر نخل ماداگاسکار

حال به پاجوش برش خورده تا 3 روز زمان بدهید تا سم های سفید رنگ از قسمت بریده شده خارج شده و آن محل پینه ببیند. سپس پاجوش آماده شده را از قسمتی که برش خورده که می خواهید در خاک قرار دهید، داخل هورمون ریشه زایی بزنید. در نهایت گیاه کوچک را در یک گلدان و در خاک کاکتوس و یا مخلوط کمپوست، پرلیت و ماسه بکارید. پس از کاشت می توانی آن را اندکی آبیاری کنید. در این حالت بهتر است گیاه را کم آبیاری کنید تا زمانی که کاملا ریشه بزند. پس از تشکیل ریشه ها می توانید گیاه را به یک گلدان بزرگ تر منتقل کرده و طبق روال عادی نخل ماداگاسکار آن را آبیاری کنید.

نکاتی که باید هنگام تکثیر گل ماداگاسکار رعایت کنید

گلدان

از آنجایی که برای نگهداری از نخل ماداگاسکار به خاک و گلدانی با قابلیت نگهداری آب نیاز است، استفاده از گلدان های سفالی بهترین گزینه برای تکثیر و پرورش نخل ماداگاسکار هستند. به علاوه این نخل ها چون به صورت عمودی رشد می کنند باید گلدانی انتخاب کنید که از واژگون شدن و افتادن گیاه جلوگیری کنند. از آنجایی که گلدان های سفالی وزن بیشتری دارند برای انجام روش نحوه نخل ماداگاسکار بسیار مناسب هستند.

گلدان تکثیر نخل آپارتمانی

آفتاب

یکی از نکات مهم برای تکثیر نخل ماداگاسکار نور است. این گیاه برای انجام عمل فتوسنتز خود نیاز به نور فراوان دارد. پس بهتر است برای نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی ماداگاسکار اتاق و مکانی انتخاب کنید که نور فراوان و زیاد داشته باشد.

نخل ماداگاسکار نیاز به کود زیاد ندارد

یکی از دلایل اینکه این گیاه برای کاشت مناسب است، این است که نیاز زیادی به کود ندارد. یک خاک عالی برای تغذیه گیاه کافی است. اما در صورتی که می خواهید گیاه را مقداری بیشتر تغذیه کنید، یک کود با مواد آلی که با آب رقیق شده می تواند به رشد و تکثیر نخل ماداگاسکار کمک بیشتری کند.برای تکثیر نخل ماداگاسکار تنها چیزی که باید رعایت شود دفعات آبیاری و رسیدن نور خورشید به گیاه است.

انتخاب خاک و مخلوط گلدانی مناسب برای تکثیر نخل ماداگاسکار

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام انجام روش تکثیر ماداگاسکار باید رعایت کنید، استفاده از خاکی با زهکشی مناسب است. خاک کاکتوس که حاوی مقدار زیادی شن است می تواند برای این امر بسیار مناسب باشد. به علاوه همانطور که قبلا گفته شد ترکیبی از کمپوست، پرلیت و ماسه نیز که به راحتی از آن آب عبور می کند، می تواند یک گزینه مناسب برای تکثیر نخل ماداگاسکار باشد. به خاطر داشته باشید که کف گلدان شما سوراخ هایی برای انجام عمل زهکشی داشته باشد.

خاک مناسب تکثیر نخل ماداگاسکار

استفاده از هورمون ریشه زایی

نخل ماداگاسکار از جمله گیاهانی است که ممکن است در تکثیر آن به مشکل بخورید. زمان ریشه زدن این گیاه طولانی است و ممکن است شما را خسته کند و یا اینکه در این مدت گیاه دچار مشکل شده و عمل نتواند ریشه بزند. پس بهتر است حتما از هورمون ریشه زایی برای تکثیر نخل ماداگاسکار استفاده کنید تا سرعت ریشه زایی آن بیشتر شود.

نخل ماداگاسکار یک گیاه سمی

از آنجایی که شیره این گیاه سمی است، بهتر است در هنگام تکثیر نخل ماداگاسکار از دستکش زخیم استفاده کنید. زیرا که این گیاه دارای خارهایی تیز است که ممکن است به پوست شما آسیب بزند به علاوه شیره سمی آن نیز باعث تحریک و التهاب پوست می شود. پس بهتر است تا جایی که ممکن است از تماس با آن اجتناب کنید.

امیدواریم توانسته باشیم شما را هرچند اندک با نحوه تکثیر نخل ماداگاسکار در منزل آشنا کرده باشیم. در نظر داشته باشید که برای نخل ماداگاسکار فقط 3 روش وجود دارد و شما نمی توانید از طریق تکثیر در آب نخل ماداگاسکار و روش های دیگر آن را پرورش دهید. بهتر است یکی از روش های بالا را برای این امر انتخاب کنید. ما در این مقاله شما را با روش های تکثیر نخل ماداگاسکار آشنا کردیم. اگر از جمله افرادی هستید که علاقه زیادی به پرورش گیاهان دارید این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید یک گیاه زیبا را از ابتدا خودتان بکارید. اما اگر از جمله افرادی هستید که زمان و وقت زیادی برای این کار ندارید می توانید با خرید اینترنتی نخل ماداگاسکار از سایت گل بازار این گیاه زیبا را در خانه خود داشته باشید.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found