معرفی 16 نوع گل یاس برای نگهداری در حیاط و باغچه

انواع درختچه گل یاس
۱۶ آوریل ۲۰۲۳

معرفی 16 نوع گل یاس برای نگهداری در حیاط و باغچه

قطعا تا کنون پیش آمده که از کنار پارک یا فضای سبزی رد شده باشید و یک بوی سرمست کننده به مشام تان خورده باشد و یا یک بوته بزرگ از خوشه های پر یاس شما را به خود جذب کرده باشد. گل یاس به دلیل گل های ستاره ای و ظریف و همچنین رایحه دلنشینی که دارد بسیار محبوب است و به راحتی می توان آن را در باغچه های خانه کشت کرد. اگر شما هم دوست دارید که یک گل یاس گلدانی را به عنوان گیاه آپارتمانی داشته باشید و یا بخواهید یک درختچه یاس رنگی در گوشه حیاط خود بکارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع رنگ گل های یاس آشنا کنیم

معرفی گل یاس

 این گل های بالا رونده، بسیار زیبا هستند که می توانند از یک تکیه گاه با انواع سازه مانند دیوار ها، آلاچیق ها، ایوان ها و ستون ها با رفته و یک منظره بسیار زیبا را به وجود آورد. اما انواع گل یاس نیز به عنوان درختچه نیز وجود دارد که می توانید آن را برای ایجاد یک منظره چشم نواز برای باغ، پارک و یا باغچه های کوچک در نظر گرفت. یاس های درختچه ای معمولا از نظر قد کوتاه تر و دارای ساقه های سفت تری هستند. این گل ها معمولا کوچک و ستاره ای شکل که به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، زرد و... هستند که یکی از گزینه های مورد علاقه برای زنبور ها و مرغ های مگس خوار برای تغذیه به حساب می آیند.

انواع گونه های گل یاس معمولا در تابستان گل می دهند. اما گونه های گل دار زمستانی آن نیز وجود دارند که منبع غذایی اولیه را برای گرده افشانی فراهم می کنند. در نظر داشته باشید که همه گل های یاس عطری نیستند. اگر معطر بودن یا نبودن آن برای شما مهم است حتما مشخصات انواع آن را با دقت بررسی کنید.

انواع گل یاس رونده

لیست انواع گل یاس به همراه عکس

انواع گل یاس بالارونده

این نوع از یاس ها برای بالا رفتن و رشد عمودی نیاز به یک داربست و یا تکیه گاه برای رشد دارند. یاس های بالارونده دارای ساقه های نازک هستند. هرچند این ساقه ها فاقد پیچک هستند اما با پیچاندن محکم شاخه های خود به دور تکیه گاه، به صورت مارپیچ بالا می روند.

در هنگام کاشت می توانید با تهیه یک پرده و یا توری، ساقه های را به آرامی دور یک تخته و یا ستون پوشیده از توری بپیچانید و آن ها را با گیره، طناب و یا نوار چسب بچسبانید. وقتی که این کار را انجام دادید نوک ساقه های به خودی خود با رشد بیشتر به دنبال تکیه گاه می گردند تا دور آن بپیچند.

در ادامه با چند نمونه از گل های یاس بالا روند آشنا می شویم:

1.گل یاس آزوران (Azorean)

این نوع یاس بومی جزیره پرتقالی مادیرا است که با رایحه لیمو همچون یک درخت تاک می تواند دیوارها و حصار های شما را زیبا کند. گل یاس آزوران با رایحه شیرین و لیمویی و همچنین با گل های سفید یکی از جذاب ترین گل های یاس بالا رونده است. خوشه های این گل ها از اواخر بهار تا رسیدن پاییز شکوفا می شوند.

گل یاس رونده زیبا

2.گل یاس جنگلی (Forest)

این گل ها بومی جنگل های سبز افریقای مرکزی و جنوبی هستند. شما می توانید این گل ها را به عنوان یکی از انواع یاس رونده، به عنوان یک سایبان کوچک در باغ و یا باغچه در نظر بگیرید. جوانه های یاس جنگلی در ابتدا صورتی هستن که پس از شکوفا شدن جای خود را به گل های سفید و خوشبو می دهند. شما می توانید از اواسط تابستان تا اوایل پاییز شاهد شکوفا شدن گل های آن باشید. از ویژگی های این یاس رشد سریع ساقه های آن است که برای بالا رفتن به یک داربست محکم یا ستون نیاز دارد. اگر به خوبی از این گیاه مراقبت کنید می توانید شاید یک پوشش جذاب، درهم و متراکم از آن بر روی دیوار و یا طاق های باغ خود باشید.

گل یاس معطر

3.گل یاس صورتی (Pink)

گل های یاس صورتی نیز یکی دیگر از انواع یاس است که بومی جنگل های جنوب غربی چین محسوب می شود. غنچه های شرابی رنگ این گل به صورت انبوه روی هر شاخه رشد می کنند که بعد از باز شدن به رنگ صورتی یا سفید تبدیل می شوند. گل های این نوع یاس از اواخر زمستان تا اوایل بهار شکوفا می شوند که می توانند درختان، آلاچیق ها، ایوان ها، دیوارها و پرچین ها را به وجود خود مزین کند. هرچند گل های یاس صورتی را می توانید به عنوان گیاه آپارتمانی در گلدان گل بکارید اما باید بدانید که برای نگهداری آن به شدت دست به قیچی خواهید شد.

گل یاس صورتی

4.گل یاس شاعر (Poet’s)

گل یاس شاعر یکی از محبوب ترین انواع گل یاس به حساب می آید که بومی دامنه های قفقاز و کوه های هندوکش در آسیای مرکزی است. در ابتدا غنچه های خود را  به رنگ صورتی تمشکی به نمایش می گذارد، سپس در طول تابستان این شکوفه ها با گل های سفید و معطر ستاره ای جایگزین می گردد. این گل یاس جزء گیاهان سریع الرشد نیز به حساب می آیند که با بالا رفتن از آلاچیق ها، ایوان ها و حصارهای توری می تواند منظره چشم گیری ایجاد کند. یکی از ویژگی های این گل قابلیت نگهداری آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی است.

گل یاس خوش بو

5.گل یاس اسپانیایی (Spanish)

این نوع یاس بومی شمال شرقی آفریقا و شبه جزیره عربستان و جنوب آسیا است. اگر به دنبال یک گل یاس معطر با گل های بزرگ هستید گل های یاس اسپانیایی یک گزینه عالی برای شما خواهد بود. ساقه های نازک، برگ های سبز تیره و براق، و جوانه های صورتی با گل های سفید از مهم ترین ویژگی های ظاهری این گل یاس محسوب می شود. این گل ها از اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می شوند. این گل های زیبا مناسب برای گل کاری داربست ها، دیوار ها و... است.

نواع گل یاس برای حیاط

6.گل یاس استفان (Stephan)

اگر در میان انواع گل یاس به دنبال یک گل یاس رنگی هستید، گل یاس استفان با رنگ گل های صورتی می تواند نظر شما را به خود جلب کند. به علاوه این گل ها دارای عطر و بویی خوش هستند که می توانند فضای اطراف خود را در فصل تابستان معطر کنند. گل های یاس استفان بومی جنگل های مرتفع جنوب غربی چین و یکی از سخت ترین انواع یاس با رشد سریع به حساب می آید. اگر قصد دارید، ایوان، آلاچیق و یا تراس خود را گل کاری کنید پیشنهاد ما به شما گل های یاس استفان است.

گل یاس رنگی

7.گل یاس امین الدوله (Lonicera caprifolium)

این نوع گل یاس رونده یکی از آشنا ترین انواع گل یاس ها در ایران به حساب می آید. یک یاس بسیار خوش عطر و بو که در ابتدا گل های خود را به رنگ سفید نمایان می کند و با گذشت زمان رنگ آن به سمت زرد مایل می شود. از دیگر ویژگی های ظاهری این گل وجود پرچم های بلند در وسط آن است که آن را به یک گل با ظاهری شلوغ تبدیل کرده است. این گل به دلیل رشد بسیار سریعی که دارد بیشتر مناسب برای رشد برای باغ ها و حیاط های بزرگ است. این گیاه از ابتدای بهار شروع به گل دادن می کند و تا مدت ها پس از فصل تابستان نیز همچنان به شکوفا شدن ادامه می دهد.

گل یاس امین الدوله

انواع درختچه گل یاس

گونه های درختچه ای یاس معمولا اندازه کوچکتر دارند و ساقه های آن نسبت به انواع یاس رونده سفت ترهستند که معمولا در هم نمی پیچند. می توانید آن ها را در باغ ها و در امتداد حصار ها و دیوار با هرس کردن به شکل درختچه های زیبا دربیاورید. شما می توانید برای حفظ شکل درختچه ای، این نوع گل ها را پس از فصل گلدهی هرس کنید.

اگر می خواهید با انواع گل یاس درختچه ای آشنا شوید در ادامه مقاله با ما همراه باشید:

8.گل یاس خوشه ای (Lilac)

قطعا این نوع گل های یاس درختچه ای را در ایران و پارک ها، خانه و باغ ها به وفور دیده اید . خاستگاه این گیاه شبه جزیره بالکان است. این نوع یاس به رنگ های سفید و عمدتا به رنگ بنفش دیده می شود. از این رو به گل یاس بنفش نیز شناخته می شود. شما می توانید در اوایل بهار شاهد شکوفا شدن گل های خوش بو با عطر شیرین باشید.

گل یاس خوشه ای

9.گل یاس بال فرشته (Angel Wing)

از انواع گونه های یاس بومی گینه نو است که با بویی همیشه معطر دارای گل های سفید با گلبرگ های بلند و غنچه هایی با بنفش است. این گیاه در تابستان گل می دهد. شما می توانید این گل را در گلدان بکارید . با آویزان کردن آن در پاسیو یا بالکن شاهد آویزان شدن آبشاری آن ها از گلدان باشید.

گل یاس بال فرشته

10.گل یاس رازقی یا گل یاس عربی (Arabian)

این درختچه همیشه سبز بومی جنوب شرقی آسیا و شبه قاره هند است. دلیل محبوبیت این گیاه، گل های کوچک و سفید با رایحه ای شدید از بوی وانیل است. گلبرگ های زیاد تر و بیضی شکل آن دلیل تمایز این گل ها با دیگر گونه های یاس است. اگر علاقه به گل رز و یاس دارید می توانید این گل را انتخاب کنید زیرا که گل های کوچک یاس رازقی شباهت زیادی به گل های رز دارد. رنگ سفید این گلبرگ ها با گذشت زمان به صورتی کمرنگ تغییر رنگ می دهد. شما می توانید با هرس مناسب گل یاس رازقی آن را تبدیل به یک گل آپارتمانی جذاب کنید. این نوع یاس در فصل تابستان گل های سفید و پر از گلبرگ خود را شکوفا می کند. در ایران معمولا این نوع یاس را با نام یاس عمامه ای نیز می شناسند.

گل یاس رازقی

11.گل یاس کوتوله (Dwarf)

گل های یاس کوتوله با گل های زرد و معطر خود بومی شمال هند محسوب می شود. این درختچه زیبا با ساقه های قوسی، گل های کوچک، زرد و معطر خود را در فصل تابستان شکوفا می کند. این گل ها برای پرچین ها و یا پرورش دادن به عنوان یک گل آویز و آبشاری در گلدان مناسب است. همچنین گل های زرد این نوع یاس را به عنوان یک گل شاخه بریده کوچک در چیدمان دسته گل ها و یا سبد گل مورد استفاده قرار می دهند.

گل یاس زرد رنگ

12.گل یاس هندی (Indian)

یاس هندی یک درختچه کوچک و تا حدودی رونده است که بومی شبه قاره هند است. این گل ها به دلیل داشتن یک رایحه بسیار معطر به صورت تجاری در هند و تایلند کشت می شود. این گل های سفید و ستاره ای رایحه ای عمیق شبیه به گل گاردنیا دارند که در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفا می شوند.

گل یاس سفید

14.گل یاس ایتالیایی (Italian)

جالب است بدانید که این گل با اینکه نام ایتالیا را دارد اما بومی ایران و چین مرکزی به حساب می آید. با این حال پرورش گل یاس ایتالیایی در جنوب اروپا کاملا رایج شده و به گونه ای تبدیل به یکی از انواع یاس بومی این منطقه گردیده است. شکوفا شدن این گل ها از اواخر بهار تا اوایل پاییز ادامه دارد.

گل یاس زرد رنگ

15.گل یاس زمستانی (Winter)

اگر در انواع گل یاس به دنبال گلی هستید که در زمستان نیز گل بدهد، گل یاس زمستانی از اواخر زمستان تا رسیدن فصل بهار باغچه شما را آراسته به گل های زرد می کند. این نوع یاس بومی مرکز و غرب چین است. در واقع شما با یک درختچه غیر معطر، برگریز و با گل های ستاره ای زرد روشن بر روی شاخه های برهنه مواجه خواهید بود. شما می توانید با هرس مناسب این گل ها را برای زیبا کردن حصارها، دیوارها، فنس ها و یا داربست ها پرورش دهید تا به صورت آبشاری باغ و یا باغچه شما را چشمنواز کند.

گل یاس زمستانی

16.گل یاس چمپا یا گل یاس رویال (Royal )

یکی دیگر از انواع یاس، گل یاس چمپا است. این یاس ها بومی شبه قاره هند است. شما می توانید گل های سفید با ته رنگ بنفش آن را از فصل بهار تا رسیدن پاییز ببینید. بوی خوش و معطر گل های آن یکی دیگر از ویژگی های این گیاه است.

گل یاس سفید زیبا

کلام آخر

در این مقاله گل بازار تلاش کردیم شما را با انواعی از گل های یاس آشنا کنیم تا به راحتی بتوانید برای داشتن یک حیاط، باغچه و یا باغ زیبا بهترین انتخاب را داشته باشید. انواع گل یاس نماد پاکی، صمیمیت و احساسات خوب است. شما با اضافه کردن گل های یاس در گلدان و یا محیط های باز خانه، بهترین احساسات و مثبت اندیشی را در محیط منزل خود ایحاد کنید.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found