صفر تا صد روش نگهداری گل ارکیده در خانه

صفر تا صد روش نگهداری گل ارکیده در خانه
۶ اوت ۲۰۲۲

صفر تا صد روش نگهداری گل ارکیده در خانه

گل ارکیده یکی از انواع گیاهان آپارتمانی گلدار زیبا است که بر اساس علم فنک شویی انرژی مثبت را جذب می کند، از این رو طرفداران زیادی دارد. خرید گل ارکیده از جمله گل های فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است که دارای اشکال و اندازه های متفاوتی است و با توجه به ماندگاری بالایی که دارد می تواند دکوراسیون منزل و یا محل کار شما را هر چه زیباتر کند. شما می توانید با مطالعه مقاله فوق با روش نگهداری گل ارکیده به صورت تخصصی آشنا شده و از داشتن این گیاه زیبا لذت ببرید. 

معرفی گل ارکید

ارکیده با نام علمی (Orchidaceae ) گیاهان بسیار زیبا و جذاب بومی ایالت متحده، تایلند و سایر مناطق گرمسیری هستند که امروزه در تمام دنیا مخصوصا در آمریکا، اروپا و آسیای دور از پرفروش ترین گیاهان برای منازل، محل کار، هتل ها و رستورانها است. در حدود 28000 گونه مختلف از گل ارکیده در طبیعت وجود دارد. اگرچه گونه های بی شماری از ارکیده در طبیعت است، اما همه آنها ویژگی های فیزیکی مشابهی دارند و دارای یک شاخه بلند قوس دار هستند که با شکوفه های رنگی زیبا پوشانده شده اند.
گلبرگ ها و کاسبرگ های ارکیده (داخلی ترین گلبرگ ها) معمولاً در گروه های سه تایی یافت می شوند. هندسه گلبرگ پایینی به شکلی است که اگر در فضای باز رشد کند، می تواند میزبان گرده افشان هایی مانند زنبورها باشد. بسته به نوع ارکیده، گلبرگ ها می توانند لبه های مختلفی داشته باشند. برگ های ارکیده اصولاً با یک لایه مومی پوشانیده می شود به این دلیل که بتواند از هدر رفتن آب درون برگ ها جلوگیری کند.
روش نگهداری گل ارکیده بسیار آسان است و این گل زیبا در لیست گیاهان کم نور و کم آب قرار میگیرد. گل های زیبای آن حدود 3 تا 6 ماه ماندگاری دارند و بعد از آن با چیدن گلهای خشک شده، دوباره در فصل رشد به گل می نشینند. انواع ارکیده از
خانواده ثعلب ها هستند و گونه های وحشی آنها در ایران (شمال و مناطق گرمتر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که ثعلب بستنی سنتی از همین گیاهان گرفته می شود. گل ارکیده دارای رنگ های مختلفی مانند: سفید، ارغوانی، ارغوانی رگدار، صورتی، زرد، ترکیبی از صورتی و سفید، آبی و ... است.

گل ارکیده نماد چیست؟

هر رنگ و گونه از گیاه ارکیده برای خود نمادی دارد ولی در حالت کلی این گیاه نماد زندگی دوباره، شکوه و عشق می باشد که می تواند یکی از بهترین و جذاب ترین هدیه ها برای تولد نوزاد باشد که در ادامه برخی از نمادهای رنگی این گیاه را بررسی می کنیم.

گل ارکیده سفید نماد معصومیت و آراستگی است و برای ادای احترام مورد استفاده قرار می گیرد. گل ارکیده صورتی را می توان یکی از نمادهای مهم زنانگی و شادی دانست، یعنی به عنوان یک هدیه عالی برای روز زن یک گزینه مناسب است. گل ارکیده زرد نیز نماد دوستی و آغاز است و اگر با شخصی یک ارتباط صمیمانه آغاز می کنید می توانید گل ارکیده زرد را به عنوان یک هدیه عالی برای او در نظر بگیرید. گل ارکیده بنفش را نمادی از تحسین میدانند که در سنت نشانه ای از احترام هم به حساب می آید. گل ارکیده نارنجی نیز یکی از نمادهای غرور، شجاعت و اشتیاق است.

روش نگهداری گل ارکیده

عمر گل و دوران گلدهی ارکیده

گل ارکیده از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی است و اگر روش نگهداری گل ارکیده مناسب باشد برای حداقل ۱۰ سال مهمان خانه های شما خواهد بود. دوران گلدهی این گیاه به طور معمول ۲ تا ۴ ماه می باشد.
در ادامه مقاله شما را با روش نگهداری گل ارکیده آشنا خواهیم کرد تا شما به راحتی بتوانید از داشتن این گیاه زیبا در محیط اطراف خود لذت ببرید.

روش نگهداری گل ارکیده

از آنجایی که هر روش نگهداری گل های آپارتمانی باهم متفاوت است برای همین در ادامه این مقاله شما را با نحوه نگهداری از گل ارکیده آشنا می کنیم:

نور مناسب:

انواع ارکیده در دریافت نور خورشید با یکدیگر متفاوتند. اما گونه هایی از آنها مانند گل ارکیده فالنوپسیس که در ایران بیشتر یافت می شوند، نیاز نوری کمی دارند و حتی سایه را ترجیح می دهند. این نیاز آن ها به دلیل پرورش در گلخانه هایی با سقف شیشه ای سفید است و از این رو آنها به این نور کم عادت می کنند. به طور کلی نور غیر مستقیم متوسط تا زیاد برای ارکیده بهترین شرایط نوری است.

گل ارکیده
دمای مناسب:

دمای مناسب جهت نگهداری گل ارکیده حدود ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. دمای پاییز موجب تحریک گلدهی و بیشتر شدن طول ساقه گل دهنده می شود. اما دمای سرد زمستان موجب سیاه شدن غنچه ها می شود. دماهای بالی ۳۰ درجه یا به عبارتی دمای زیاد باعث رشد کند گیاه ارکیده می گردد. ارکیده به جریان هوا در اطراف ریشه ها نیاز دارد پس لازم نیست آن را در خاک فراوان قرار دهید. ارکیده را در در معرض هوای
سرد یا نور مستقیم خورشید یا دریچه های گرمایش هوا قرار ندهید. هوای خشک، گرمای مستقیم و سرما دشمن این گل های ظریف هستند و محیطی ملایم، گرم و تا حدودی مرطوب، دوام شکوفه های ارکیده را بیشتر میکند.

آبیاری مناسب:

ارکیده به آب بسیار کمی نیاز دارد. ریشه های این گل اندام های بسیار تخصصی هستند که برای جذب سریع آب و تنفس طراحی شده اند. این ریشه ها نیاز دارند که بین دو آبیاری کامل خشک شوند و سپس آبیاری عمیق بر روی آنها صورت گیرد. در طول ماه های تابستان، هر هفته گل ارکیده خود را عمیق آبیاری کنید و بگذارید ریشه ها کامل خیس شوند و از جزیره نیز استفاده کنید. از آبیاری بیش از حد ارکیده خودداری کنید چرا که آبیاری زیاد ریشه ها را از بین میبرد. در زمستان، گیاه خود را گرم نگه دارید و دفعات آبیاری را به یک بار در ماه کاهش دهید. هر چند وقت یکبار گیاه را غبارپاشی کنید تا مطمئن شوید که هیدراته باقی می ماند، اما در آبپاشی زیاده روی نکنید و در صورت آبیاری زیاد رطوبت روی برگ ها را پاک کنید. در زمان آبیاری بهتر است روی گل ها آب نریزید. دما و آبیاری از نکات بسیار مهم در روش نگهداری گل ارکیده بوده و نیاز به دقت فراوانی دارد.

رطوبت مناسب:

در فصول رشد یعنی بهار و تابستان به غبار پاشی با آب ولرم و بدون املاح ( آب جوشیده‌ی سرد شده ) نیاز دارد. همچنین در خاک این گیاه از سنگ های سبک معدنی مانند پرلیت و یا یا پوکه های معدنی درشت استفاده کنید تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت مورد نیاز خود را تامین کند.
یکی از راههای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان، استفاده از جزیره است. در این روش، زیر گلدانی گلدان را پر از آب و سنگریزه کرده و گلدان را بر روی سنگ ها قرار دهید. آب موجود در زیر گلدانی تبخیر شده و رطوبت آن از طریق زهکش زیر گلدان، جذب خاک می شود.

خاک :

بهتر است بعد از اتمام گلدهی خاک گلدان تعویض شود. بهترین ترکیب ، استفاده از مواد سبک و جذب کننده رطوبت مانند پرلیت، پوکه معدنی درشت و خرد نشده و کوکوپیت همراه با بقایای پوسیده گیاهان یا پیت ماس بعلاوه مقداری ذغال چوب و مقدار کمی شن است.

خاک گل ارکیده

کود دهی :

کودها و تقویت کننده هایی که به مرور زمان تجزیه و آزاد شوند و یا کودهایی که با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ هستند برای این گل مفیدند. همچنین کود مخصوص ارکیده نیز برای تقویت آن توصیه می شود. پیشنهاد می شود در زمان گلدهی، میزان فسفر را افزایش دهید مثل از کود ۱۰-۳۰-۲۰ استفاده کنید و همچنین در طول ماه های سرد و زمانی که گیاه به گل نشسته است، کود دهی را متوقف کنید. شما با به کار گیری روش نگهداری گل ارکیده به صورت صحیح و با به کارگیری نکات ذکر شده گیاهی سالم داشته باشید.

هرس گل ارکیده:

برای پرورش ارکیده بعد از اتمام غنچه ها و ریختن گل ها ساقه گل دهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانک های سبز یا قهوه ای هستند که از ساقه های گل دهنده جانبی حفاظت می کند. در صورت وجود چنین زبانک هایی ، ساقه گلدهنده را قطع نکنید و اجازه بدهید که ساقه های جانبی رشد کرده و شکوفا شوند. نوع ارکیده ای که دارید در هرس شاخه نقش بسزایی دارد، زیرا بعضی از انواع ارکیده در همان شاخه بدون گل، مجدد گلدهی دارند اما بیشتر آنها یک شاخه جدید تولید میکنند. برای هرس کردن ارکیده از ابزار استریل و تیز استفاده کنید. یک برش تمیز ارکیده را سالمتر نگه میدارد.

تعویض گلدان ارکیده:

ارکیده ها در طبیعت معمولاً روی درختان یا سنگها رشد می کنند و ریشه های آنها اندام های جمع آوری آب هستند که برای سالم ماندن به جریان هوای تازه نیاز دارند. ریشه های ارکیده نسبت به آبیاری زیاد حساسند و باید از گلدانی استفاده کنید که زهکشی بالایی داشته باشد و آب اضافی را از خود عبور دهد.

برای یک تعویض گلدان ایده آل مراحل زیر را دنبال کنید :

1 .گیاه را از گلدان فعلی خارج کنید و تا جایی که می توانید با احتیاط خزه ها را جدا کنید.
2 .قسمت ریشه ها را بررسی کنید. ریشه های سالم باید سفید و سفت و دارای نقطه رشد سبز کوچک باشند. ریشه های چروکیده، پوسیده یا سیاه شده را با یک ابزار برش استریل و تیز ببرید.
3 .گیاه را در گلدان جدید قرار دهید و اطراف آن را با خاک مخصوص ارکیده پر کنید. گیاه باید محکم در محل قرار گیرد.
4 .با قرار دادن گیاه در یک سینی عریض و عمیق و پر کردن سینی با شن یا سنگ یک جزیره درست کنید و رطوبت لازم را تامین و آب خروجی را مدیریت کنید.
نکته مهم : هرگز گلدان یک گل ارکیده را در زمان گلدهی تعویض نکنید، حتی در صورتی که گلدان فعلی ایده آل نباشد.

تعویض گلدان ارکیده

چگونه ارکیده را دوباره شکوفا کنیم

گل ارکیده باید حداقل یک بار در سال شکوفا شود، اما زمان گلدهی انواع آن متفاوت است. ارکیده ها، نور متوسط و رطوبت زیاد را ترجیح می دهند. برخی از ارکیده ها در صورت کاهش دما برای چند شب به شکوفه دادن تحریک می شوند، مانند ارکیده phalaenopsisکه خوشبختانه یکی از محبوب ترین گیاهانی است که در ایران به عنوان گیاه آپارتمانی فروخته می شود. اما بعد از به پایان رسیدن عمر شکوفه های ارکیده چه باید کرد. زمان گلدهی ارکیده متفاوت است اما معمول از دی ماه شروع شده و ماندگاری گل آن حدودا سه تا شش ماه است. پس از این دوره گیاه نیاز به استراحت دارد. معمول گیاه ارکیده یک تا سه بار در سال می تواند گل دهد. وقتی عمر شکوفه های ارکیده به پایان رسید، زمان آن فرا رسیده است که تفکر خود را از مراقبت کوتاه مدت به نگهداری طولانی مدت تغییر دهید. بیشتر پرورش دهندگان سنبله گل قدیمی را در نزدیکی خاک جدا می کنند. همچنین در این زمان، می توانید ارکیده خود را در ظرف مناسب تری با محیط رشد مناسب قرار دهید. برای داشت گل ارکیده سرحال و شاداب روش نگهداری گل ارکیده که در بال ذکر شد را به درستی رعایت کنید.

گل دادن ارکیده

روش تکثیر گل ارکیده

این گیاه را می توان به دو روش کاشت بذر و تقسیم ریشه تکثیر کرد، تکثیر ارکیده با بذر خیلی سخت است چون دانه های کوچک به شرایط بسیار خاصی برای رشد نیاز دارند و به هیچ وجه برای کاشت در خانه مناسب نیست.
رایج ترین روش تکثیر ارکیده از طریق تقسیم ریشه است. اگر در حال حاضر یک ارکیده تا حدودی بالغ یا بزرگ دارید و می خواهید آن را به دو گیاه مستقل تقسیم کنید، این مراحل را انجام دهید. گیاه رو آبیاری کنید تا راحت تر از گلدان خارج شود. ریشه های ارکیده را بررسی کنید و قسمت های آسیب دیده یا مرده (سیاه شده)، پوسیده یا نازک شده را از گیاه جدا کنید و فقط ریشه های سالم را نگهدارید.

حال سعی کنید ریشه و ساقه ها (که دارای غده پیاز مانند دارند) را جدا کنید. اگر جدا کردن آن ها با دست راحت نبود از یک چاقوی تیز و استریل استفاده کنید. حال می توانید هر گیاه که ریشه جدا دارد را در گلدانی با خاک مناسب بکارید.

تکثیر گل ارکیده
برگ دهی مجدد گل ارکیده

یکی از ضروری ترین اعضای ارکیده، برگ های آن است که نشان می دهد گیاه در چه وضعیتی قرار دارد. برگهای سالم، براق و سبز نشان دهنده یک گیاه سالم و برگ های لک دار، زرد و چروک نشاندهنده یک گیاه بیمار است. در صورتی که گیاه شما برگ های بزرگ خود را از دست داده است، باید ریشه های گیاه را چک کنید تا از قسمت آنها مطمئن شوید. در صورتی که ریشه ها سالم باشند، باید شرایط نگهداری را به خوبی رعایت کنید تا گیاه مجدد برگ جدید بدهد. برای پرورش یک ارکیده باید شرایط طبیعی زادگاه این گیاه را تا حد امکان به وجود آورید. بیشتر ارکیده ها از نوع اپی فیت هستند، یعنی برای حیات خود نیاز به اجسام دیگر دارند که روی آن ها رشد کنند و با چسبیدن به پوست خشن درختان و یا حتی سنگ ها ریشه های آنها در معرض هوا قرار می گیرد. بنابراین از پوشاندن ریشه ها با خاک سفت خودداری کنید و گیاه را در معرض جریان هوا قرار دهید تا برگها دوباره بر روی گیاه نمایان شوند.

خواب زمستانی گل ارکیده

گل ارکیده معمول در طول فصول سرد سال به خواب زمستانی رفته و از رشد کند تری برخوردار خواهند شد . مکان مناسب برای این گیاهان در طول خواب زمستانی ، در نزدیکی پنجره ها است و از کوددهی این گیاه در طول ماه های زمستان خودداری کنید. امیدواریم تا این قسمت از مقاله نکات گفته شده در روش نگهداری گل ارکیده برای شما مفید واقع شده باشد. در ادامه به بیماری ها، آفات و مشکلات این گل زیبا خواهیم پرداخت.
گاهی اوقات شته ها به گیاهان ارکیده حمله می کنند . برای از بین بردن این گونه آفات با استفاده از اسفنج مرطوب و صابون مخصوص دفع آفات گیاه مورد نظر را پاکسازی کنید . استفاده از سموم دفع آفات نیز برای از بین بردن شته ها کارآمد خواهد بود اما با این حال از برخورد این سموم با گل های این گیاه خودداری کنید.

مشکلات و بیماری های گل ارکیده

حشرات مقیاس


برای از بین بردن این حشرات که بیضی شکل و قهوه ای رنگ هستند ، گیاه مورد نظر را با حشره کش های مخصوص پاکسازی کنید . کافیست مقداری از این مواد را درون آب حل کرده و با استفاده از پارچه ، گیاه را تمیز کنید.

آفات گل ارکیده

بیماری گل ارکیده

گیاهان ارکیده به ندرت دچار بیماری می شوند و شما می توانید با روش نگهداری گل ارکیده که در بالا توضیح داده شد به راحتی از این مراقبت کنید اما با این وجود در صورت عدم نگهداری صحیح از این گیاهان ، امکان ابتلای آن ها به بیماری های قارچی و یا لکه های قهوه ای رنگ، وجود خواهد داشت . قسمت های آلوده گیاه را قبل از آلوده شدن سایر قسمت های گیاه جدا کرده و از بین ببرید. لکه های قهوه ای معمول به دلیل قرار گرفتن بیش از حد گیاه در معرض نور خورشید بروز پیدا خواهند کرد و تغییر مکان گیاه به برطرف شدن این لکه ها کمک می کنند. تامین سیستم تهویه مناسب برای گیاه نیز به جلوگیری از بروز این گونه بیماری ها کمک خواهد کرد.

با امید که نکات گفته شده در روش نگهداری گل ارکیده توانسته باشد شما را در نگهداری هر چه بهتر این گیاه کمک کرده باشد. لازم میدانیم تا شما را با نحوه خرید گلدان گل ارکیده مطمئن و آسان آشنا سازیم. برای اینکار به سایت فروشگاه آنلاین گل بازار اعتماد کنید، تا شما را در خرید گل ارکیده سرحال و شاداب زیبا کمک کنیم. گل بازار با سال ها تجربه در زمینه فروش گل ارکیده شما را در تمامی مراحل تهیه این گل زیبا و دوست داشتنی یاری خواهد کرد.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tina Razian
۱۱ اوت ۲۰۲۲
ممنون از نکات جالب و مفیدتون, من واقعن نمیدونستم اگه گلهای ارکیده بریزه باز درمیاد. خیلی جالب بود'
Maria
۱۱ اوت ۲۰۲۲
متن جالب و آموزنده ای بود. ممنون که به ما در نگهداری گل همون کمک میکنید
Tags were not found