10 گل و گیاه مناسب فصل پاییز و زمستان

10 گل و گیاه مناسب فصل پاییز و زمستان
۱۳ ژانویهٔ ۲۰۲۱

10 گل و گیاه مناسب فصل پاییز و زمستان

گل های مناسب نگهداری در فصل پاییز و زمستان کدامند؟

آمدن فصل پاییز و زمستان به معنی خالی شدن گلدان ها و باغچه ها از گل و گیاه نیست و با کاشتن گل های مناسب فصل پاییز و زمستان، می توان فضای خانه و باغچه را همچنان با طراوت و سرزنده نگاه داشت. اگر علاقمند به خرید گل آپارتمانی هستید، گیاهان بسیاری هستند که در پاییز و زمستان همچنان به رشد خود ادامه می دهند و می توانند زیبایی محیط ما را دوچندان کنند. در این نوشتار از وبلاگ گل بازار قصد داریم به معرفی گل و گیاهان مناسب فصل پاییز و زمستان و روش نگهداری از آن ها بپردازیم.

زاموفیلیا

گل های مناسب کاشت در فصل پاییز و زمستان

گل های پاییزی و زمستانی اغلب گل هایی مقاوم هستند و نگهداری از آن ها نسبت به گل های تابستانی آسان تر است. با کمی دقت و داشتن اطلاعات کافی در مورد گل های پاییزی و زمستانی می توان در این فصل هم باغچه و گلدان هایی زیبا داشت. بعضی از بهترین انتخاب هایی که می توان برای انتخاب گل های پاییزی و زمستانی مناسب داشت، شامل موارد زیر هستند :

1- بگونیا

اگر به دنبال گیاهی ظریف و جذاب هستید، بگونیا انتخابی مناسب برای شما خواهد بود. گیاه بگونیا یکی از زیباترین و مقاوم ترین گل های فصل پاییز و زمستان است. از آنجا که بعضی از گونه های این گل می توانند هوای سرد را به خوبی تحمل کنند، در فصول پاییز و زمستان از این گل برای تزئین باغچه و گلدان استفاده می شود. بگونیا گل هایی بسیار زیبا و ظریف قرمز، صورتی یا نارنجی دارد که می توان آن را در فصل پاییز و زمستان چه در باغچه و چه در گلدان در آپارتمان کاشت و نگهداری کرد.

زاموفیلیا

در صورتی که بگونیا در فصل پاییز در دمایی مناسب قرار داده شوند، در زمستان گل خواهند داد و زیبایی چشم نوازی به باغچه و گلدان های منزل می بخشند. گیاه بگونیا از آن دسته گیاهانی است که به نور نسبتاً زیاد غیر مستقیم احتیاج دارند پس اگر محیطی که قصد نگهداری از گیاه را در آن دارید نور کافی ندارد بهتر است گزینه ی دیگری را انتخاب کنید، چرا که این گیاه در نور کم به سرعت پژمرده می شود و گل های آن شروع به ریزش می کنند.

 

2- بنفشه

بنفشه یکی دیگر از گل های مناسب فصل پاییز و زمستان است. به بنفشه گل زیربرف نیز گفته می شود، زیرا این گیاه زیبا را در فصل زمستان می کارند. این گیاه زیبا هم در برابر سرما مقاومت بسیاری دارد و هم بسیاری از گونه های درصورت مساعد بودن شرایط در تمامی فصول گل می دهند. بنفشه ها گرمادوست نیستند و در گرمای زیاد زنده نمی مانند و به همین علت در فصول سرد و در مناطق سردسیر بهتر رشد می کنند.

زاموفیلیا

بنفشه خاک اسیدی را بیشتر دوست دارد و رشد بهتری در این گونه خاکها خواهد داشت. گل بنفشه بیشتر در نیمکره شمالی رشد می کند. بنفشه احتیاج به آبیاری منظم دارد. اجازه دهید بین دو نوبت آبیاری، خاک خشک شود. آبیاری منظم تاثیر بسزایی در شکوفایی و طراوت این گیاه خواهد داشت.

 

3- گل جعفری

گل جعفری یکی دیگر از گل های مناسب فصل پاییز و زمستان است. این گیاه در برابر سرما مقاوم است و هم در تابستان و هم در زمستان گل می دهد. گل جعفری به عنوان گیاهی سازگار با شرایط شناخته می شود. این گیاه رشد سریعی دارد و می تواند به خوبی در باغچه رشد کند و گل بدهد.

زاموفیلیا

اگرچه گونه های مختلف گل جعفری فضای باز و باغچه را به فضای بسته ترجیح می دهند، می توان آن ها را در گلدان هم نگهداری کرد و با فراهم کردن شرایط محیطی در تمامی فصول سال از زیبایی گل های آن ها لذت برد. رطوبت محیط و خاک و نور دو فاکتور مهم دیگر در زنده ماندن و گل دهی گل جعفری هستند.

 

4- گل داوودی

رنگ گل های داوودی در طیفی از رنگها شامل سفید، نارنجی، بنفش و قرمز قرار دارد. بهترین زمان کاشت گل داوودی در باغچه فصل پاییز است و از این رو می توان آن را یکی دیگر از گل های مناسب فصل پاییز معرفی کرد.  

گل های زمستانی

گل داوودی از گل هایی است که به نور آفتاب نیاز دارند و کمبود نور باعث می شود گیاه گلدهی نداشته باشد و هرچه گیاه نور بیشتری دریافت کند گل های بزرگ تری می دهد، اما باید توجه داشت که نور مستقیم تند ممکن است باعث سوختن برگ های گل داوودی شود و درنتیجه نباید اجازه داد این گیاه در تابستان برای ساعات طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و مکانی را برای کاشت آن انتخاب کرد که ظهرها دارای سایه باشد. گل داوودی در خاک غنی و دارای زهکش مناسب، رشد بهتری دارد. گل داوودی را می توان در اواخر تابستان یا اوایل پاییز کاشت.

گل داوودی از گل های پرطرفدار فروشگاه اینترنتی گل بازار است و اگر خواستار هدیه گل داوودی به عزیزانتان هستید دسته گل ویشکا ، دسته گل روناک و دسته گل رویای رنگی از جمله انتخاب های مناسب خواهد بود.

5- گیاه پیراکانتا

گیاه پیراکانتا با میوه‌های آلبالو شکل خود می تواند یکی از زیباترین گیاهان باغچه در فصل پاییز و زمستان باشد.

زاموفیلیا

این گیاه مخصوص اقلیم سرد و مرطوب است و مقاومت بالایی نسبت به سرما و حتی وزش باد دارد. زیبایی میوه های این گیاه، مقاومت آن در برابر سرما و رایحه خوبی که دارد درمجموع باعث شده اند گیاه پیراکانتا را به عنوان یکی از زیباترین و بهترین گل های مناسب فصل پاییز و زمستان معرفی کنیم. گیاه پیراکانتا به نور مستقیم خورشید احتیاج دارد و اگرچه دربرابر کم آبی هم مقاوم است نباید بیش از اندازه تشنگی بکشد و با آبیاری منظم رشد بیشتری خواهد داشت. بهترین زمان برای هرس پیراکانتا، اواخر زمستان است که باعث باروری هر چه بیشتر گیاه می شود.

6- گل نرگس زرد

یکی دیگر از گیاهان مناسب فصل پاییز نرگس زرد است. بهترین زمان کاشت پیاز این نوع نرگس اواخر پاییز و زمان گلدهی آن هم در همین فصل است و می توان از آن به عنوان یک گل زمستانی باغچه ای یا گلدانی مناسب برای هرچه زیباتر کردن فضا استفاده کرد.

گل نرگس زرد

درصورتی که پیازهای سالم نرگس زرد در خاک دارای زهکش مناسب کاشته شوند، گیاه کمی بعد جوانه خواهد زد و رشد آن تا اواخر پاییز تقریباً کامل می شود. زمان گلدهی نرگس زرد هم اواسط زمستان و اوایل بهار است. نرگس به طور کلی به آبیاری زیادی نیاز ندارد و آبیاری زیاد به سرعت به آن آسیب می زند. در زمانی که نرگس زرد در حال رشد است و پس از پایان گلدهی، آبیاری لازم است. اگر شما هم از علاقمندان گل نرگس هستید می توانید از طریق خدمات فروشگاه آنلاین گل بازار ، خرید اینترنتی دسته گل نرگس نیز داشته باشید.

 

7- گل سیکلامن

گل سیکلامن یکی از گیاهان زیبا، چشمگیر و رنگارنگ است که در عین زیبایی سرشار از لطافت است. گل سیکلامن از آن دسته گل هایی است که در سرما یعنی در پاییز و زمستان گل می دهند و از آن جا که گل های آن طراوت و زیبایی بسیاری دارند، اغلب از آن ها به عنوان گل مناسب فصل پاییز برای تزئین خانه ها، فروشگاه ها و سایر محیط هایی که طراوت فضا در آن ها اهمیت دارد استفاده می شود.

گل سیکلامن

 گل سیکلامن در زمان گلدهی به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. اگر نور محیطی برای گل سیکلامن، محیط با نور غیرمستقیم باشد، شکوفه های گل های سیکلامن شاداب تری خواهید داشت.

گیاه سیکلامن در زمان رشد باید خاک مرطوبی داشته باشد. البته در نظر داشته باشید بین دو آبیاری خاک گیاه کمی خشک شود زیرا آبیاری زیاد خطر پوسیدگی ریشه را در پی دارد.

 

8- گل همیشه بهار

یکی دیگر از گل های پاییزی که مقاومت زیادی دربرابر سرما دارد و در فصل پاییز و زمستان هم گل می دهد گل همیشه بهار است. این گل حساسیت زیادی به دمای پایین ندارد و فقط باید به این نکته توجه کرد که این گیاه مناسب آب و هوای شرجی نیست.

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار نیز در خاک زهکش شده رشد مناسبی دارد و بهتر است اندکی خاک اسیدی باشد. گل همیشه بهار نیاز به آبیاری متوسط دارد و باید در آبیاری و مرطوب نگاه داشتن هوای اطراف و خاک گل دقت زیادی به خرج داد.

 

9- گیاه آنتریوم

بسیاری از گونه های گیاه آنتوریوم در تمامی طول سال گل می دهند و در تمام شرایط نوری به زندگی خود ادامه می دهد. اگر گل آنتریوم در مقابل نور نسبتا زیاد قرار بگیرد رشد بهتری دارد اما اگر در نور متوسط و کم باشد گل های آن شکوفا نخواهد شد.

زاموفیلیا

گل آنتریوم به خاک مرطوب مداوم نیازمند است. خاک گیاه آنتریوم نیز باید دارای زهکش مناسب باشد. دمای محیط منزل در فصل زمستان برای زندگی این گیاه مناسب است و درصورت تأمین بودن دیگر شرایط رشد و گلدهی آن می تواند در پاییز و زمستان هم زنده بماند و گل دهد.

 

10- گیاه کلم زینتی

گیاه کلم زینتی از گل هایی ست که در فصل پاییز کشت می شوند و مانند سایر گل های پاییزی باغچه و گلدان که تا اینجا معرفی کرده ایم مقاومت بالایی نسبت به سرما دارد.

زاموفیلیا

گیاه کلم زینتی بیش از هر چیز به آب و هوای خنک احتیاج دارد و به همین علت است که از آن برای تزئین فضاهای سبز شهرهای سرد استفاده می شود. کلم تزئینی به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد و درصورت زیاد یا کم بودن آبیاری خوب رشد نمی کند.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found