شرایط نگهداری گل فیکوس الاستیکا در آپارتمان با معرفی کامل آن

نگهداری فیکوس الاستیکا
۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۲۴
شرایط نگهداری گل فیکوس الاستیکا در آپارتمان با معرفی کامل آن

فیکوس الاستیکا درختچه ‌ای است که به راحتی قابل مراقبت است و در سال‌ های اخیر به دلیل زیبایی و آسانی در نگهداری، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. می توان گفت که گل فیکوس الاستیکا شرایط نگهداری آسانی دارد و علاوه بر استفاده در محیط کار و منزل، به دلیل زیبایی خاص خود، به گونه ‌ای جذاب نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با این حال، نگهداری از زیبایی این گیاه کمی زمان ‌بر است اما با اطلاعاتی که در ادامه ارائه می ‌دهیم، می ‌توانید به سادگی از آن مراقبت کنید. در این مقاله به معرفی و راهکارهای مراقبتی از گل آپارتمانی فیکوس الاستیکا پرداخته ‌ایم. همچنین به مشخصات گل فیکوس الاستیکا نیز اشاره کرده ایم. 


فهرست مطالب:

درباره گل فیکوس الاستیکا
خصوصیات گل فیکوس الاستیکا
انواع گل فیکوس الاستیکا
گلدهی فیکوس الاستیکا
نحوه نگهداری گل فیکوس الاستیکا در منزل
نور مناسب فیکوس الاستیکا
آبیاری فیکوس الاستیکا
دمای مناسب فیکوس الاستیکا
خاک مناسب برای گیاه فیکوس الاستیکا
کود مناسب برای فیکوس الاستیکا
تمیز کردن برگ ها
هرس فیکوس الاستیکا
جابجایی فیکوس الاستیکا
نگهداری گل فیکوس الاستیکا در زمستان

درباره گل فیکوس الاستیکا

گیاه فیکوس الاستیکا با نام علمی (Ficus elastica)، معروف به گیاه لاستیکی یا درخت لاستیکی، به دلیل برگ‌ های واکسی (چرمی) و ظاهر بزرگی که دارد، یکی از گیاهان آپارتمانی برگ پهن محبوب محسوب می‌ شود. نام فیکوس الاستیکا از شیره گیاهی ‌اش گرفته شده است که گاها در صنعت لاستیک ‌سازی به کار می ‌رود.

این گیاه با برگ ‌های بزرگ و زیبا، به دکوراسیون هر خانه ای جلوه ای زیبا و خاص می ‌بخشد. این گیاه زیبا بومی کشور های هند، چین و مالزی است و در زیست بوم خود در جنوب شرقی آسیا می ‌تواند تا ارتفاع بیش از 30 متر رشد کند. به عنوان یک گیاه آپارتمانی، الاستیکا معمولا تا ارتفاعی بین 1 تا 3 متر در هر محیطی می تواند رشد کند.

برگ ‌های این گیاه زیبا ضخیم و به صورت لاستیکی (چرمی)، با ظاهری براق به رنگ سبز تیره یا برگ ‌های رنگارنگ هستند. همچنین، طرز نگهداری گل فیکوس الاستیکا تقریبا آسان و راحت است و به همین دلیل افراد زیادی از این گیاه استقبال می کنند.

درباره فیکوس الاستیکا

خصوصیات گل فیکوس الاستیکا

گیاه فیکوس الاستیکا به عنوان یک گیاه آپارتمانی با خواص بهداشتی و درمانی مختلف شناخته می ‌شود. در این قسمت، به بررسی برخی از فواید بهداشتی و خصوصیات این گیاه می پردازیم.

  • یکی از خواص برجسته فیکوس الاستیکا، توانایی تصفیه ‌کنندگی هوا است. این گیاه با انجام فرآیند جذب گازها و آلاینده ‌های هوا مانند فرمالدهید، تولوئن و بنزن، به بهبود کیفیت هوای اطراف خود کمک می‌ کند. با این تفاسیر الاستیکا در دسته گیاهان آپارتمانی برای تصفیه کردن هوا قرار میگیرد.
  • در حوزه کاربرد دارویی، فیکوس الاستیکا در طب سنتی نیز جایگاه ویژه ای دارد. برگ‌ های این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی هستند و برای درمان برخی از بیماری ‌ها به کار می ‌روند.
  • همچنین، از گیاه فیکوس الاستیکا به عنوان یک گیاه زینتی و تزئینی نیز به وفور استفاده می‌ شود. برگ های بزرگ و چرمی این گیاه به طرح‌ ها و دکوراسیون ‌های داخلی زیبایی خاصی می ‌بخشند، که باعث جلوه‌ ی دلنشین و شگفت ‌انگیز در فضا ها می ‌شود. استفاده از فیکوس در تزئین منازل یا محیط ‌های کاری، جلب توجه و افزایش جذابیت این فضا ها را به همراه دارد.

خصوصیات گل فیکوس الاستیکا

انواع گل فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا به عنوان یک گیاه آپارتمانی جذاب شناخته شده است که با برگ ‌های بزرگ و براق خود، ظاهری بی ‌نظیر دارد. این گیاه اغلب برگ ‌های استاندارد به رنگ سبز دارد، اما در انواع مختلف، رنگ ساقه و برگ‌ ها کاملا متفاوت است. در ادامه، به برخی از انواع گل فیکوس الاستیکا اشاره کرده ایم.

1- فیکوس الاستیکا روبرا (Rubra): این گونه دارای برگ ‌های سبز تیره با نوار میانی قرمز، طراحی جذابی دارد

2- فیکوس الاستیکا دکورا (Decora): این گیاه با برگ‌ های سبز تیره و نوار میانی سفید بسیار زیبا است.

3- فیکوس الاستیکا سه رنگ (Tricolor): این گیاه با برگ‌ های سبز، تکه ‌های صورتی و کرم، ظاهری زیبا و جذاب دارد.

4- فیکوس الاستیکا دوشری (Doescheri): این گیاه با برگ‌ های متنوع به رنگ ‌های خاکستری و کرم، هماهنگی زیبایی را ایجاد می‌ کند.

5- فیکوس الاستیکا روبوستا (Robusta): این گونه با برگ‌ های سبز بزرگ به طول ۴۵ سانتی‌ متر، طراحی ایستاده و چشم ‌نوازی دارد.

6- فیکوس الاستیکا واریگاتا (Variegata): این گیاه برگ‌ های کوچک تر به رنگ‌ های زرد و سبز دارد.

7- فیکوس الاستیکا شرابی (Burgundy): این گونه با برگ‌ های شرابی مایل به سیاه، تنوع رنگی و زیبایی منحصر به فردی دارد.

8- فیکوس الاستیکا بلک (Black): این گیاه برگ ‌های سبز تیره که از دور به نظر سیاه می ‌آیند، دارد.

انواه گل فیکوس الاستیکا

گلدهی فیکوس الاستیکا

این گیاه معمولا در شرایط طبیعی، گل‌ های کوچک و بی ‌رنگی دارد که به طور معمول در پاییز ظاهر می ‌شوند. همچنین، در شرایطی که شاخه ‌های فیکوس، کوتاه شده‌ اند و شاخه‌ های جدیدی با اندازه کوچک تر شروع به رشد کرده‌ اند، ممکن است گل‌ های بزرگتری نیز ظاهر شوند. این گل‌ ها معمولا به شکل خوشه‌ های جذابی روی شاخه ‌ها ظاهر می ‌شوند و به فیکوس الاستیکا زیبایی می ‌بخشند. این خصوصیت ‌ها به جمال و تنوع ظاهری گیاه فیکوس افزوده و جلب توجه بیشتری به آن نیز می ‌دهد. با رعایت نکات نگهداری فیکوس الاستیکا، شاهد گل های زیبایی خواهید بود.

نحوه نگهداری گل فیکوس الاستیکا در منزل

راز نگهداری فیکوس الاستیکا، تعادل مناسب در آبیاری و نور است. با فراهم کردن مقدار مناسب از هر دو عامل، شما می ‌توانید یک درخت فیکوس سلامت، شاداب و بلند داشته باشید. در صورتی که گیاه فیکوس پژمرده شد، این نشان‌ دهنده آن است که گیاه شما نیاز به نور یا آب بیشتری دارد. گل فیکوس الاستیکا نگهداری نسبتا آسانی دارد که در ادامه، به بررسی شرایط ایده ‌آل و نکات مهم در نگهداری فیکوس الاستیکا می ‌پردازیم. پس با ما همراه باشید تا روش نگهداری گل فیکوس الاستیکا را به شما عزیزان آموزش دهیم.

گلدهی فیکوس الاستیکا

نور مناسب فیکوس الاستیکا

یکی از نکات نگهداری فیکوس الاستیکا، نور مناسب است. گیاه فیکوس ترجیح می ‌دهد که در معرض نور غیر مستقیم قرار گیرد و از نور خورشید که گرمی زیادی نداشته باشد، بهره‌ مند شود. توجه داشته باشید که نور مستقیم خورشید ممکن است باعث سوختگی برگ‌ های گیاه شود. بهترین محل برای قرار دادن فیکوس الاستیکا، نزدیک به پنجره و پشت پرده است تا مقدار مناسبی از نور به گیاه برسد.

گونه‌ هایی که برگ ‌های رنگی دارند، نیاز به مقدار بیشتری نور دارند تا رنگ زیبای برگ ‌ها بیشتر به چشم بیاید. بنابراین، اگر گیاه فیکوس شما از نوعی با برگ رنگی است، اطمینان حاصل کنید که از نور کافی برخوردار باشد تا رنگ‌ های زیبای برگ ‌ها به خوبی به چشم بیاید.

آبیاری فیکوس الاستیکا

آبیاری، یکی دیگر از نکات نگهداری فیکوس الاستیکا است. این گیاهان در طول فصل رشد، به خصوص در تابستان، به مقدار بیشتری آب نیاز دارند. برای حفظ رطوبت خاک، آن را مرطوب نگه دارید، اما توجه داشته باشید که زیاده روی در آبیاری ممکن است به گیاه آسیب بزند. برای حفظ سلامت برگ ‌ها، می‌ توانید آن ها را با دستمال پارچه ‌ای نمناک تمیز کنید تا رطوبت آن ها حفظ شود و گیاه بهتر بتواند نور بیشتری را جذب کند.

در صورتی که نمی ‌خواهید هر برگ را با دستمال پارچه ‌ای پاک کنید، می‌ توانید از آب ‌پاش استفاده کنید. اجازه دهید چند سانتی ‌متر بالای خاک بین دو آبیاری خشک شود تا از آبیاری زیاد جلوگیری شود. همچنین، با پژمرده شدن برگ‌ ها، متوجه می شوید که گیاه به آب بیشتری نیاز دارد.

نگهداری فیکوس الاستیکا

دمای مناسب فیکوس الاستیکا

یکی از نکات مهم در نگهداری فیکوس الاستیکا نیز دما است. فیکوس الاستیکا به طور کلی در دما های بین 15 تا 23 درجه سانتی گراد رشد بهتری دارد. با این حال، در فصل زمستان، می‌ تواند در دما های پایین ‌تر تا 10 درجه سانتی گراد نیز زنده بماند.

همانند نیازهای آبی و نوری، دمای متعادل و ایده‌ آل برای رشد این گیاه حائز اهمیت است. فیکوس الاستیکا از هوای شرجی و مرطوب به دلیل شباهت با هوای خاستگاه خود، لذت می ‌برد. اما در دما های پایین ‌تر نیز می ‌تواند زنده بماند. توجه داشته باشید که این گیاه به تغییرات دمایی حساس بوده و بیشتر از همه در مناطق با دما و رطوبت ثابت، بهتر رشد می ‌کند.

خاک مناسب برای گیاه فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا، اگرچه می ‌تواند با شرایط خاک متنوعی سازگار باشد، اما حتما به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد. زیرا که این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی در گلدان کاشته می‌ شود، استفاده از یک مخلوط خاک با کیفیت و حاصل خیز ضروری است تا شرایط رشد بهینه برای گیاه ایجاد شود.

استفاده از خاک خالص مناسب نیست، زیرا خاک سنگین است و ممکن است رطوبت را در خود نگه دارد که به پوسیدگی ریشه گیاه منجر می ‌شود. بهتر است خاک گلدان را با موادی مانند مخلوط خاک گلدان یا پیت ترکیب کرده و تنها حدود ۵۰ درصد از خاک خالص را در ترکیب استفاده کنید. همچنین، خاک را به حدی سبک کنید که به خوبی زهکشی انجام شود.

کود مناسب برای فیکوس الاستیکا

تقویت فیکوس الاستیکا با کود های مناسب یکی دیگر از نکات نگهداری فیکوس الاستیکا است. به طور کلی، این گیاه به کود زیادی نیاز ندارد. با این حال، تغذیه فیکوس الاستیکا با استفاده منظم از کود در فصل رشد باعث ایجاد برگ‌ های بزرگ و براق می ‌شود و به حفظ سلامتی گیاه کمک می ‌کند.

زمان مناسب برای اعمال کود، در فصل‌ های بهار و تابستان است که گیاه در حال رشد فعال است. در فصل زمستان که گیاه به حالت استراحت و رشد کم وارد می ‌شود، بهتر است از کوددهی خودداری کنید. در طول فصل رشد، می ‌توانید از کود محلول در آب استفاده کنید و هنگام آبیاری گیاه، کود را به آن اضافه کنید. این کوددهی ماهی یکبار کافی است و به گیاه شادابی و به رشد مناسب آن نیز کمک می کند.

فیکوس الاستیکا نگهداری

تمیز کردن برگ ها

یکی از نکات مهم در طریقه نگهداری گل فیکوس الاستیکا، تمیز کردن برگ های آن است. در فصول رشد، به ویژه تابستان، با یک دستمال نرم، سطح برگ ‌ها را تمیز کنید. این کار به برگ ‌ها کمک می ‌کند تا مرطوب بمانند و همچنین با پاکسازی گرد و غبار، به جذب بیشتر نور کمک خواهد کرد.

 اگر زمان و حوصله کافی برای این کار ندارید، می‌ توانید با یک اسپری آب آن ها را مرطوب کنید. برای جلوگیری از فعالیت افات و حفظ شادابی برگ‌ ها، در یک لیتر آب، به اندازه یک قاشق چای ‌خوری آب لیمو بریزید. آب را خوب تکان دهید و سپس با یک پارچه نخی برگ ‌ها را تمیز کنید. با رعایت این نکات در نگهداری فیکوس الاستیکا، گیاهی شاداب و سالم خواهید داشت.

هرس فیکوس الاستیکا

برای بهبود رشد فیکوس الاستیکا، فرآیند هرس و کنترل رشد شاخه ‌های جدید امری ضروری است. این اقدامات به شکلی که رشد گیاه بیش از حد نشود و شاخه ‌ها به طور متعادل توسعه یابند، بسیار اهمیت دارد. بهترین زمان برای هرس گیاه فیکوس الاستیکا بهار است.

در فصل زمستان، به هیچ وجه گیاه را هرس نکنید و این نکته را بدانید که شاخه‌ هایی که بریده می ‌شوند، می ‌توانند شیره گیاهی را آزاد کنند، لذا از دستکش در این فرآیند استفاده کنید. در نگهداری فیکوس الاستیکا، هرس کردن نیز بسیار مهم است.

جابجایی فیکوس الاستیکا

نگهداری فیکوس الاستیکا بدون دردسر است و این گیاه می ‌تواند تا چند سال در یک گلدان به خوبی رشد کند. اگر گیاه را به تازگی خریده ‌اید و گلدان آن کوچک است، شاید لازم باشد گلدان فیکوس الاستیکا را عوض کنید. این کار باعث می‌ شود گیاه شما فضای کافی برای رشد داشته باشد.

 همیشه گیاه را به گلدانی مناسب تر منتقل کنید که بزرگ ‌تر از گلدان قبلی است. کاشتن فیکوس الاستیکا در گلدان بسیار بزرگ باعث می ‌شود خاک بیشتر خیس بماند و در نتیجه سلامتی گیاه به خطر بیفتد. بعلاوه، اگر گلدان کوچک باشد، ریشه ‌های فیکوس الاستیکا فضای کافی نخواهند داشت و رشد گیاه متوقف می ‌شود.

نگهداری از گل الاستیکا در زمستان

 در بیشتر مواقع، وقتی گلدان کوچک است، ریشه ‌ها از سوراخ ‌های زهکشی بیرون می‌ آیند. برای تعویض گلدان فیکوس الاستیکا می‌ توانید از هر گلدانی که دارای سوراخ زهکشی است، استفاده کنید. فرآیند تعویض گلدان این گیاه آسان است و نیاز به کار خاصی نیست. مراحل این کار را می ‌توانید در ادامه دنبال کنید:

  1. گیاه فیکوس الاستیکا را به آرامی از ظرفی که در آن رشد می ‌کند، در بیاورید و ریشه ‌ها را با دقت از هم جدا کنید.
  2. یک چهارم از ارتفاع گلدان جدید را با یک مخلوط گلدانی بارور و با زهکشی خوب پر کنید و گیاه را داخل آن قرار دهید، باقی گلدان را نیز با خاک پر کنید.
  3. اطمینان حاصل کنید گیاه را در گلدانی بسیار عمیق ‌تر از گلدان قبلی نمی‌ کارید. خاک اطراف گیاه را با دست محکم کنید.
  4. پس از کاشت، گیاه را آبیاری کنید تا ریشه اشباع شود. تا زمانی آبیاری کنید که آب از سوراخ ‌های زهکشی زیر گلدان خارج شود.
  5. گلدان فیکوس الاستیکا را در جایی قرار دهید که نور روشن و غیر مستقیم آفتاب دریافت کند.

نگهداری گل فیکوس الاستیکا در زمستان

در نگهداری فیکوس الاستیکا در زمستان که رشد آن کند می ‌شود، آبیاری یک هفته در میان کافی است. برای آبیاری در زمستان نیز، انگشت خود را در خاک فرو ببرید و اگر احساس کردید چند سانتی ‌متر بالای خاک خشک است، به آن آب بدهید تا زمانی که از سوراخ ‌های زهکشی پایین گلدان خارج شود.

برای بهترین نتیجه، از آبی استفاده کنید که در طول شب مانده و به دمای اتاق رسیده است و همچنین می ‌توانید از آب باران برای آبیاری گیاه فیکوس الاستیکا استفاده کنید. اگر متوجه شدید که شاخ و برگ‌ های گیاه شما شروع به زرد شدن کردند، احتمالا به این خاطر است که گیاه شما آب کافی دریافت نکرده است.

 همچنین مراقب دما در فصل زمستان باشید که کمتر از 10 درجه سانتی گراد نباشد. علاوه بر آن، در طول زمستان فیکوس الاستیکا به نور بیشتری نسبت به تابستان نیاز دارد.

نگهداری فیکوس الاستیکا در زمستان

نتیجه گیری

اگر به ‌تازگی گیاه فیکوس را خریده ‌اید و درباره شرایط نگهداری آن نگرانی دارید، خوب است بدانید که فیکوس یکی از آسان‌ ترین گیاهان برای پرورش در محیط کار و منزل است. در واقع مراقبت از فیکوس الاستیکا تقریبا ساده  و بی دردسر است. برای نگهداری فیکوس، تنها باید به نیازهایش مثل نور متوسط و غیر مستقیم، استفاده از خاک با زهکشی کافی و آبیاری در زمان خشکی خاک توجه کنید. در هنگام نگهداری فیکوس الاستیکا، حواستان باید باشد که اگر اندازه ریشه‌ های گیاه از سایز گلدان بیشتر شد، باید برای تعویض گلدان اقدام کنید.

همچنین، هرس یک مرحله دیگر از فرایند نگهداری فیکوس الاستیکا است که برای گرفتن نتیجه دلخواه باید در زمان خاصی انجام شود. هرس فیکوس را بهتر است در آخر بهار و اوایل تابستان انجام دهید. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید باشند.

 

سوالات پرسیده شده درباره فیکوس الاستیکا
آیا فیکوس الاستیکا سمی است؟
بله، فیکوس الاستیکا تا حدی سمی است. تمام قسمت های گیاه، از جمله برگ ها، ساقه و شیره آن حاوی لاتکس است که می تواند در صورت بلعیدن یا تماس با پوست یا چشم باعث تحریک شود.
چگونه از گیاه فیکوس الاستیکا نگهداری کنیم؟
همانطور که در بالا گفته شد به طور خلاصه، نور روشن و غیر مستقیم، آبیاری منظم بعد از خشک شدن سطح خاک، رطوبت متوسط، دمای بین 15 تا 23 درجه سانتی گراد و... از جمله شرایط است که باید برای نگهداری الاستیکا رعایت کنید.
چرا گل فیکوس الاستیکا رشد نمی کند؟
نور کم، نور مستقیم خورشید، آبیاری بیش از حد و یا کم، نبود رطوب مناسب، کمبود مواد مغذی و عدم استفاده از کود مناسب، بیماری ها و آفات، گلدان کوچک یا بزرگ، خاک نامناسب، شوک ناشی از جابجایی هرکدام از این عوامل می تواند باعث ایجاد استرس در فیکوس الاستیکای شما شده و مانع رشد آن شود.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found