معرفی و راهنمای روش نگهداری از گل قاشقی

روش نگهداری گل قاشقی
۲۳ اوت ۲۰۲۲

معرفی و راهنمای روش نگهداری از گل قاشقی

گیاه برگ قاشقی یکی از گیاهان آپارتمانی خاص و زیبا است که به دلیل نگهداری آسان، مقاومت بالا و سازگاری با شرایط مختلف از جمله نور کم، برای نگهداری در داخل منزل، ادارات و شرکت ها بسیار مناسب است. این گیاه زیبا همانند اسمش برگ هایی همیشه سبز به شکل قاشق دارد و در رنگ بندی سبز و ابلق وجود دارد. در این مقاله همراه فروشگاه آنلاین گل بازار باشید تا با روش نگهداری گل برگ قاشقی بیشتر آشنا شوید. گیاه برگ قاشقی از گیاهان شگفت انگیز آپارتمانی اند که ویژگیهای مثبت زیادی دارند و همین ویژگیها باعث شده که به یکی از گیاهان ایده آل و محبوب آپارتمانی تبدیل شوند. برگهای زیبای این گیاه که انواع مختلفی دارند، با شرایط نامساعد محیط زندگی تا حد زیادی کنار می آیند و می توانند یکی از گیاهان مناسب در منزل و یا محل کار شما باشد. برگ های زیبا، براق و سبز رنگ این گیاه باعث شده که برگ قاشقی در تمامی لیست های خرید گل و گیاه آپارتمانی نقش مهمی را ایفا کند.

گیاه برگ قاشقی

معرفی گیاه آپارتمانی برگ قاشقی

گیاه برگ قاشقی با نام انگلیسی (magnoliifolia Peperomia ) از خانواده پپرومیاها (Piperaceae ) است که این خانواده شامل بیش از 1000 گونه متفاوت است که در لیست گیاهان چند ساله بومی مناطق گرمسیری در سراسر جهان قرار می گیرد. زادگاه اصلی گیاه پپرومیا مکزیک، آمریکای جنوبی و جنگل های انبوه و همیشه سایه آمازون است و از مهمترین انواع آن می توان به پپرومیا هندوانه ای، پپرومیا قطره باران، پپرومیا طلایی و ... اشاره کرد. برگ قاشقی گیاهی علفی و چند ساله است که رشد کندی دارد و ارتفاع آن به 30 سانتی متر میرسد، اما شاخه های آن با افزایش سن شکل آویزان به خود میگیرند.

این گیاه دارای برگ های گوشتی و بزرگ با سطح صاف و چرم مانند است که در رنگ بندی سبز، ابلق و طلایی وجود دارد. برگ قاشقی در شرایط مناسب شبیه به زادگاهش گلهای خوشه ای به رنگ سفید و یا سبز کمرنگ با ساقه بلند تولید میکند که جنبه زیبایی ندارند. کوچک بودن گیاه برگ قاشقی آن را در دسته گیاهان ایده آل برای خانه های آپارتمانی و فضاهای کوچک قرار داده است. ساقه های گیاه برگ قاشقی معمول ضخیم و محکم است و برگ های سفت و گوشتی دارد که این ویژگیها شبیه به ساکولنت ها است. این گیاه را می توانید همانند نگهداری گیاهان آپارتمانی دیگر در فضای بسته آپارتمان و یا داخل تراس یا پاسیو نگهداری کنید. یکی از نکات جالب در مورد این گیاه قدرت تشخیص آلودگی هوا است چرا که به دلیل داشتن ریشه های سطحی، در صورت آلوده بودن هوا گیاه زرد و خشک خواهد شد.

زمان گلدهی گل برگ قاشقی:

روش نگهداری گل برگ قاشقی اگر به درستی انجام شود به گلدهی راحت گیاه ختم می شود. پپرومیا نوعی گیاه خانگی گرمسیری گلدار است که ساقه های گل دهنده تولید می کند. ساقه های سبز یا صورتی نمایان نیستند (خودنمایی نمی کنند) و به زیبایی شاخ و برگ گیاه پپرومیا زیاد نمی افزایند. برخی می گویند که گل های پپرومیا مانند دم موش های صورتی عمودی به نظر می رسند که گل های ریزی روی آن قرار دارد. ساقه های گل دهنده ممکن است فقط ۵ تا ۷ سانتی متر طول داشته باشند. گل های غیر جذاب هیچ عطر و بویی ندارند. یک نکته خوب در مورد گل های گیاه پپرومیا این است که آن ها نشانه ای از رشد سالم هستند. اگر گیاه شما گل نداد می توانید نور نامناسب را علت گل ندادن برگ قاشقی بدانید. اگر از گیاه خود خوب مراقبت کنید و رفتار خوبی داشته باشید، در اواخر تابستان یا اوایل پاییز به شما گل خواهد داد.

گلدهی برگ قاشقی

با ما در ادامه متن همراه شوید تا شما را هر چه بیشتر با روش نگهداری گل برگ قاشقی آشنا کنیم.

روش نگهداری از گل برگ قاشقی

نور مناسب گل برگ قاشقی:

گیاه برگ قاشقی بهترین رشدش را در نور زیاد و غیرمستقیم دارد. در واقع پشت پنجره های رو به شرق یا جنوب خانه در تمام فصل های سال برای این گیاه بسیار مناسب است. تنها نکته ای که باید حواس تان به آن باشد این است که در مقابل نور مستقیم و شدید خورشید مخصوصا در فصل تابستان قرار نگیرد، چون باعث سوختن برگ ها می شود. اگر گیاه قاشقی را در جایی کم نور بگذارید، ساقه هایش بلند و کشیده می شود چون به دنبال نور کافی می گردد. اگر چنین اتفاقی افتاد به راحتی ساقه های بلند و اضافی اش را بچینید تا ظاهر کوچکش را حفظ کند و سپس آن را به جای پر نور تری انتقال بدهید.

نور مناسب برگ قاشقی

آبیاری مناسب گل برگ قاشقی:

گل برگ قاشقی به دلیل داشتن برگ های گوشتی و آبدار به آبیاری کمی نیاز دارد و در لیست گیاهان مقاوم به خشکی قرار می گیرد. مانند باقی گیاهان تنها زمانی اقدام به آبیاری کنید که بین دو آبیاری سطح خاک کامل خشک شده باشد. همانطور که آبیاری زیاد سبب پوسیده شدن ریشه و ساقه می گردد، آبیاری کم و خشکی کشیدن بیش از حد گیاه نیز سبب پژمرده شدن برگ ها خواهد شد. در تابستان به دلیل قرار داشتن گیاه در هوای گرم و خشک، آبیاری را بیشتر کنید و برعکس در زمستان، با آب ولرم و دفعات آبیاری کمتر گیاه را سیراب کنید. آبیاری مناسب از نکات مهم در روش نگهداری گل برگ قاشقی است.

دمای مناسب گل برگ قاشقی:

دمای متوسط اتاق، محیطی مناسب برای رشد گیاه برگ قاشقی است. میزان دمای مناسب برای این گیاه بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است. به یاد داشته باشید که پپرومیاها گیاهان مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند و در دماهای سرد از بین می روند. حداقل دمای مطلق گل برگ قاشقی ۱۰درجه سانتیگراد است. به همین دلیل، اکثر مردم گل های قاشقی را به عنوان گیاهان خانگی نگهداری می کنند و آنها را در فضای باز پرورش نمی دهند. برای مراقبت صحیح از گل قاشقی، باید از تغییر ناگهانی دما جلوگیری کنید. بهتر است آنها را از معرض جریان هوای سرد دور نگه دارید. همچنین، اگر گل برگ قاشقی را در زمستان از گلخانه تهیه می کنید بهتر است هنگام انتقال گل ها به خانه از آنها در مقابل سرما محافظت کنید.

گل برگ قاشقی

رطوبت مناسب گل برگ قاشقی:

اکثر گونه های گل برگ قاشقی برای رشد در محیط های خانگی به رطوبت زیادی احتیاج ندارند. گل های برگ قاشقی دارای برگ هایی مانند ساکولنت هستند که می توانند رطوبت را در خود ذخیره کنند. با این حال، برخی از انواع گیاه برگ قاشقی به رطوبت بالا  احتیاج دارند. ضخامت برگ ها بهترین راه برای اندازه گیری میزان رطوبت مورد نیاز گیاه خانگی شما است. اگر گیاه برگ های نازکی دارد، باید مرتبا آنها را غبار پاشی کنید تا سطح رطوبت را حفظ کنند. روش دیگر برای افزایش رطوبت، قرار دادن گلدان روی سینی پر از سنگریزه ای است که درون آن آب وجود دارد. هنگام روشن بودن سیستم گرمایش خانگی، غبارپاشی کردن و حفظ سطح رطوبت گیاه ضروری است. گرمایش مرکزی باعث خشک شدن هوای خانه می شود و در نتیجه می تواند روی رشد گیاه تأثیر بگذارد. حفظ رطوبت مناسب برای گیاه از نکات مهم در روش نگهداری گل برگ قاشقی است.

خاک مناسب گل برگ قاشقی:

برای گیاه قاشقی تان از خاکی استفاده کنید که زهکشی بالایی داشته باشد. مقدار مساوی خاک پیت ماس و خاک پرلیت یا ماسه ی درشت برای این گیاه مناسب است. توصیه ی ما این است که هر دو تا سه سال یک بار خاک آن را عوض کنید. چون منافذ بین ذرات خاک به مرور زمان بسته می شود و مواد مغذی اش را از دست می دهد. به همین خاطر اگر گیاه خاک تازه و مغذی دریافت کند، سالم تر خواهد بود و بهتر رشد می کند.

کود مناسب گل برگ قاشقی:

کود مناسب نقش بسزایی در روش نگهداری گل برگ قاشقی را ایفا می کند. از آنجا که گل های برگ قاشقی گیاهان خانگی کوچک و با رشد کندی هستند، به کود زیادی احتیاج ندارند. معمولا خاکی که از نظر مواد آلی غنی باشد، مواد مغذی کافی برای رشد سالم گیاه را فراهم می کند. یکی از اشتباهات رایج هنگام مراقبت از گیاه پپرومیا استفاده بیش از حد از کود است. بنابراین، وقتی نوبت به تغذیه گیاه میرسد، میزان کمتر برای آنها بهتر است. در صورت نیاز به افزودن کود، از کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. فقط در طی فصل رشد (یعنی بهار و تابستان) ماهی یک بار باید به گیاه برگ دار کود بدهید. یک نکته مهم برای نگهداری صحیح از گل برگ قاشقی در محیط خانه این است که بین زمان تغذیه کود را با فشار آب خارج کنید. این کار از تجمع نمک های معدنی جلوگیری می کند که باعث ریزش برگ و ایجاد مشکلات رشد دیگر می شود. معمولا متوجه می شوید که پپرومیاها بدون هیچ کود اضافی به خوبی رشد می کنند. این گیاهان خانگی فقط به نور آفتاب کافی و آبیاری گاه به گاه نیاز دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند.

روش تعویض گلدان قاشقی

بیشتر گیاهان برگ قاشقی می توانند چندین سال در گلدان اولیه شان زندگی کنند و نیازی به تعویض گلدان ندارند و معمولا در گلدان کوچک رشد بهتری دارند. پس خیال تان از بابت گلدانش راحت باشد و فقط در صورتی نیاز به عوض کردن گلدان دارد که اندازه ی کوچک گلدان آسیب زیادی به آن وارد کند. گلدان می تواند یک سایز از گلدان قبلی بزرگ تر باشد.

همانطور که گفتیم با وجود تنوع زیاد برگ قاشقی، همه ی آن ها کوچک با رشد کم هستند. رشد عرضی آنها حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر است و فقط هرچند وقت یک بار نیاز به عوض کردن گلدان دارند. مخلوط مناسب خاک را از قبل آماده کنید. گلدان جدید را بیاورید و نصف آن را با خاک تازه پر کنید. حال به آرامی گیاه را از گلدان قبلی بیرون بیاورید. برای راحت شدن کار می توانید گلدان را کمی وارونه کنید تا گیاه بیرون بیاید. حال با دقت و تا جای ممکن، خاک قبلی را از اطراف ریشه ها جدا کنید. گیاه را در گلدان جدید بگذارید و باقیمانده ی خاک جدید را دور گیاه بریزید. خاک را کمی با دست فشار دهید تا گیاه در جایش محکم بایستد اما زیاد فشار نیاورید که خاک زیاده از حد فشرده شود. در پایان گلدان را به طور کامل آبیاری کنید.

گلدان گل برگ قاشقی

هرس کردن گل برگ قاشقی:

یکی از دلیل محبوبیت گیاه قاشقی همین ظاهر ظریف و فشردگی آن است. برای همین به راحتی آن را هرس می کنیم و شکل های زیبا به آن می دهیم. به جز موارد زیبایی، بهتر است به طور مرتب هرگونه ساقه یا برگ خشکیده یا آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. هر زمان که برگی با علائم بیماری را در گیاه دیدید، آن را بچینید و علت آن مشکل را بررسی و رفع کنید. چون بی توجهی به بیماری یا آفت گیاه باعث می شود که آفت یا بیماری سراسر گیاه را بگیرد و دیگر جای بهبودی نگذارد. از طرفی ممکن است به گیاهان و گلدان های اطرافش هم سرایت کند.

روش های تکثیر گل برگ قاشقی:

تکثیر پپرومیا معمولا توسط قلمه های ساقه یا قلمه برگ در بهار یا اوایل تابستان انجام می شود. در اینجا بهترین نکات برای تکثیر گیاه سالم پپرومیا آورده شده است.

تکثیر برگ قاشقی با قلمه (قلمه زدن گل قاشقی)

تکثیر گل برگ قاشقی از قلمه های ساقه برای انواع مختلف آویزی یا بلند قامت گیاهان بهتر است. ساقه را دقیقا زیر جفت سوم برگ از بالا ببرید. دو برگ پایین را جدا کرده و انتهای ساقه را به مقداری پودر ریشه آغشته کنید. قلمه ها را در یک گلدان کوچک که مخلوط (خاک) گلدان است قرار دهید و خاک را کاملا آبیاری کنید.

یک روش جایگزین قرار دادن قلمه در یک لیوان کوچک آب است. بسته به گونه، ریشه ها باید از حدود ۲ تا ۳ هفته خود را نشان دهند. به گلدان کوچک حاوی خاک گلدان آن را منتقل کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام ریشه زدن در خاک، قلمه گرم و مرطوب نگه داشته می شود. تقریبا چهار هفته طول می کشد تا ریشه ها به درستی شکل بگیرند و رشد کنند.

قلمه زدن برگ قاشقی

تکثیر گل برگ قاشقی از طریق قلمه های برگ

اگر گل برگ قاشقی بوته ای دارید، تکثیر از قلمه های برگ معمولا عملی تر و بهتر است. ساقه های برگ قاشقی بوته ای بسیار نرم هستند و سریعتر می پوسند و از بین میروند. برای رشد بیشتر پپرمیاهای قلمه های برگ، باید یک برگ سالم را که به ساقه می چسبد را قطع کنید. ساقه برگ را کوتاه کنید، به طوری که دارای برش مورب باشد. سپس، یک سوراخ کوچک در خاک گلدان ایجاد کرده و قلمه برگ را با دقت وارد آن کنید. خاک را در اطراف ساقه فشار دهید و به آرامی آبیاری کنید. همانند قلمه های ساقه ای، برگ قاشقی تکثیر شده را گرم و مرطوب نگه دارید تا زمانی که رشد جدید و دوباره آن شروع شود.

تکثیر برگ قاشقی

مشکلات، آفات و بیماری های گل آپارتمانی برگ قاشقی:

گیاه برگ قاشقی نیز مثل همه گیاهان ممکن است دچار حمله آفات و قارچ های مسموم شود. البته گاهی ممکن است به واسطه عدم دریافت نور مناسب و یا آبیاری منظم در شکل ظاهری و طراوت و شادابی آن تغییر حاصل شود که دانستن چند نکته ضروری است که در ادامه به آن می پردازیم.

علت متوقف شدن رشد و رنگ پریدگی گل قاشقی

یکی از اتفاقاتی که در تمامی گیاهان آپارتمانی ممکن است بیوفتد رشد ناکافی و یا توقف رشد گیاه است. این توقف رشد ارتباط مستقیم با تغذیه گیاه دارد و بر اثر کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان این اتفاق میافتد. در صورت بروز این مشکل می توانید با کود دهی منظم و البته بررسی آفات احتمالی نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. توجه داشته باشید که در هنگام کود دهی مقدار زیادی کود به گل اضافه نکنید، در غیر این صورت گل دچار سوختگی از ناحیه ریشه خواهد شد.

علت زرد شدن برگ های گل قاشقی

همانطور که قبل هم گفتیم این گیاه در برابر کم آبی مقاوم است و کمتر پیش می آید که به واسطه کمبود رطوبت دچار مشکلاتی در برگ ها و زیبایی خود شود. لذا یکی از دلیل عمده در زرد شدن برگ های گل قاشقی وجود آفات و کنه ها است. در صورت زرد شدن برگ گیاه خود و مشاهده تارهای سفید رنگی شبیه تار عنکبوت در زیر برگ گیاه خود حتما هر دو هفته یک بار اقدام به سمپاشی کنه کنید. البته با غبار پاشی و تمیز کردن برگ های گیاه نیز می توانید در کاهش این آسیب ها موثر باشد.

زرد شدن برگ قاشقی

علت کپک خاکستری در گل برگ قاشقی

گاهی ممکن است که بر روی گیاه خود لکه های خاکستری رنگی مشاهده کنید، این مشکل به واسطه قارچ ها است که به وجود می آید. هوای سرد و مرطوب اصلی ترین عامل به وجود آمدن کپک خاکستری بر روی گل های شما است. برای رفع این مشکل در قدم اول گلدان خود را به محیطی منتقل کنید که دارای دمای گرم تری است. قدم دوم استفاده از سم های قارچ کش می باشد. نکته مهم بعدی برای از بین بردن این آفت کاهش آبیاری و توقف غبار پاشی است.

چرا برگ گل قاشقی تاول می زند؟

این بیماری قارچی که شبیه تاول بر روی برگ های گیاه شما ظاهر می شود به واسطه آبیاری زیاد به وجود می آید. در آبیاری حتما توجه داشته باشید که آب زیر گلدانی را به طور مرتب و منظم باید تخلیه کنید. نکته بعدی این است که حد فاصل دو آبیاری زمانی باشد که خاک سطح گلدان شما کاملا خشک می شود، البته توجه به این نکته هم لازم است که آبیاری در مراحل بعد را به اندازه کمتری انجام دهید و در صورت امکان می توانید از سموم قارچ کش نیز استفاده کنید.

تاول زدن برگ قاشقی

علت خم شدن و افتادگی برگ های گل قاشقی

این گیاه با همه مقاومتی که در برابر نور و رطوبت کم دارد بعضا ممکن است به واسطه کم آبی دچار خم شدن برگ های زیبای خود شود. گل قاشقی نباید در هوای خیلی گرم و خشک نگهداری شود. این گیاه به واسطه زادگاه جنگلی خود انس عجیبی با فضای مرطوب دارد. برای رفع این مشکل آبیاری گیاه خود را باید تغییر دهید و در اولین قدم بهتر است که گلدان گل قاشقی را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشتی پر از آب قرار دهید. در قدم بعدی حتما گلدان گیاه خود را به محل خنک تری انتقال دهید.

خم شدن برگ قاشقی

ریزش و کوچک شدن برگ های قاشقی

اگر برگ های درشت و بزرگ گیاه شما در حال ریزش هست و برگ های جدید کوچک و ریز هستند، علت اصلی آن آبیاری بیش از اندازه و یا نور نامناسب است. برای این منظور حتما باید هنگام آبیاری خاک گیاه خشک شده باشد همچنین زهکشی مناسب و عدم جمع شدن آب زیر گلدان می تواند به برطرف شدن این مشکل کمک کند. اگر گیاه شما در مکان پر نور و یا حتی کم نوری قرار دارد بهتر است که آن را به یک مکان با نور ملایم مثلا پشت پنجره منتقل کنید تا نور مناسب را دریافت کند.

گیاه برگ قاشقی

 

همانطور که گفتیم گل برگ قاشقی از گیاهانی است که پرورش ساده ای دارد، در اینجا مهمترین نکات در روش نگهداری گل برگ قاشقی مثل آبیاری، خاک مناسب، رطوبت مورد نیاز، نور، کود و ... را مورد بررسی قرار دادیم. گل برگ قاشقی گیاهی است که به آسانی در منزل می توان آن را پرورش داد، این گیاه در خاک گلدان با زهکشی خوب رشد می کند، نور غیرمستقیم زیادی می خواهد و هنگامی که لایه بالایی خاک خشک شد باید آبیاری شود. اکثر انواع برگ قاشقی به رطوبت بالا احتیاج ندارند و در دمای متوسط اتاق بین ۱۸ تا ۲۴درجه سانتیگراد رشد خوبی دارند. فقط در طی فصل رشد هر دو ماه یکبار باید خاک را تغذیه کنید.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found