معرفی بهترین و محبوب ترین درختچه های زینتی آپارتمانی و حیاطی

انواع درختچه های آپارتمانی
۱۰ اکتبر ۲۰۲۳
معرفی بهترین و محبوب ترین درختچه های زینتی آپارتمانی و حیاطی

مراقبت از گیاهان کوچک آپارتمانی، زیبایی و تازگی منزل شما را افزایش می ‌دهد. اما علاوه بر گیاهان، نگهداری از درختچه‌ آپارتمانی نیز باعث تغییر چشمگیری در منزل شما می ‌شود. انواع مختلفی از درختچه‌ آپارتمانی در دکوراسیون منازل استفاده می شوند. همچنین، یک درختچه آپارتمانی زیبا می‌ تواند هدیه ‌ای ویژه و برجسته برای عزیزان شما باشد. در این مقاله، انواع مختلف درختچه‌ آپارتمانی را به شما معرفی می ‌کنیم پس با ما همراه باشید.


فهرست مطالب:

درختچه چیست؟
تفاوت درخت و درختچه
چگونه درختچه بکاریم
درختچه های آپارتمانی بزرگ
درختچه های آپارتمانی برگ پهن
درختچه مناسب برای بالکن، تراس و روف گاردن
درختچه آپارتمانی کم نور
درختچه های آپارتمانی میوه دار
انواع درختچه گرمسیری
لیست انواع گل و درختچه آپارتمانی همراه با نام و عکس

درختچه چیست؟

درختچه (نام انگلیسی درختچه: Shrub یا tree) به گونه ‌ای از گیاهان اشاره دارد که به صورت کوچکتر از درختان معمولی هستند. آن‌ ها شاخه ‌ها و برگ‌ های چوبی دارند و معمولا شاخه‌ های فرعی بسیاری را تولید می ‌کنند. درختچه ‌ها اغلب به عنوان گیاهان زینتی و تزئینی در منازل، آپارتمان‌ ها، باغ ‌ها و فضای داخلی استفاده می ‌شوند. آن‌ ها به دلیل اندازه کوچکتر خود، امکان قرار گرفتن در فضاهای محدودتر را دارند و معمولا نیاز کمتری به آبیاری و مراقبت دارند. درختچه‌ ها می ‌توانند زیبایی، طراوت و احساس طبیعت را به دکوراسیون و فضا های داخلی منزل شما بیاورند. در ادامه شما را با انواع درختچه های آپارتمانی تزئینی آشنا می کنیم.

انواع درختچه آپارتمانی

تفاوت درخت و درختچه

درختچه ‌ها و درختان دارای ویژگی‌ های مشابه هستند اما تفاوت هایی نیز دارند که در این بخش به بررسی  تفاوت های آن ها می پردازیم.

درختچه‌ ها و درختان از لحاظ بیولوژیکی تفاوت‌ هایی دارند. درختچه ‌ها عموما کوچکتر و کوتاه‌ تر از درختان هستند و ارتفاع آن ‌ها معمولا زیر 6 متر است. درختچه ‌ها معمولا چندین سال زندگی می‌ کنند و بعد از مدتی شاخه ‌های جدیدی را تولید می ‌کنند تا جایگزین شاخه ‌های قدیمی شوند. این شاخه‌ های جدید می‌ توانند در کنار شاخه‌ های قدیمی رشد کنند و شکل درختچه را تشکیل دهند. درختان به عنوان گیاهان بزرگتری تعریف می ‌شوند که عموما دارای تنه‌ های بلند و سفت هستند. آن ‌ها می ‌توانند ارتفاع بیشتری از 6 متر داشته باشند و ممکن است چندین قرن زندگی کنند. درختان دارای تنه، شاخه ‌ها و تاج هستند. از لحاظ ظاهری، درختچه ‌ها و درختان همچنین تفاوت ‌هایی دارند. درختچه ‌ها ممکن است شاخه ‌های باریک و تو در تو داشته باشند. در مقابل، درختان دارای تنه‌ های بزرگ و شاخه‌ های منظم‌ تری هستند و تاجی گسترده و منظم را ایجاد می ‌کنند. بنابراین، درختچه‌ ها و درختان در برخی از ویژگی‌ های بیولوژیکی و ظاهری متفاوت هستند، اما هر دو گروه اهمیت زیادی در اکوسیستم ‌ها و برای زندگی بشر دارند.

 

 

چگونه درختچه بکاریم؟

کاشت درختچه یک فرآیند مهم برای حفظ محیط زیست و افزایش سبزی و زیبایی مناطق مختلف است. روش‌ های صحیح کاشت درختچه می‌ توانند به رشد و توسعه سالم آن ها کمک کنند. در ادامه به نحوه کاشت درختچه می پردازیم.

 1. انتخاب مکان: انتخاب مکان مناسب برای کاشت درختچه بسیار مهم است. مکان باید دارای خاک مناسب، نور کافی و تهویه مناسب باشد.
 2. انتخاب نوع درختچه: برای انتخاب نوع درختچه، به محیط زیست و شرایط جغرافیایی منطقه توجه کنید. انتخاب درختچه‌ هایی که به خوبی با شرایط زمین و اقلیم منطقه سازگار هستند، بهترین گزینه خواهد بود.
 3. زمان کاشت: بهترین زمان برای کاشت درختچه ‌ها عموما بهار یا پاییز است. این زمان ‌ها به درختچه‌ ها فرصت کافی برای رشد ریشه می ‌دهند.
 4. حفر گودال: قبل از کاشت درختچه، یک گودال عمیق و وسیع با ابعاد مناسب برای ریشه‌ ها حفر کنید. اندازه گودال بستگی به اندازه ریشه‌ های درختچه دارد.
 5. انتقال درختچه به گودال: درختچه را با دقت از محل پرورش خارج کنید و در گودال قرار دهید. مطمئن شوید که ریشه ‌ها کاملا در خاک جا می شوند و درختچه را با خاک بپوشانید.
 6. آبیاری: پس از کاشت، به درختچه آب دهید. آبیاری منظم و مراقبت از درختچه در روز های اول کاشت بسیار مهم است.
 7. مراقبت و حفاظت: مراقبت مداوم از درختچه شامل آبیاری، کنترل علف ‌های هرز، و محافظت از درختچه در برابر آفت‌ ها و بیماری ‌ها می باشد.

با رعایت این مراحل، می ‌توانید درختچه ‌ها را به صورت صحیح کاشته و به حفظ محیط زیست و زیبایی منطقه کمک کنید.

کاشت درختچه آپارتمانی

درختچه های آپارتمانی بزرگ

درختچه های بزرگ آپارتمانی دکور خانه را زیباتر می کنند. درختچه های بزرگ، انتخابی شیک و خاص برای محیط کار، محل زندگی و محیط ‌های روباز هستند. همچنین آن‌ ها تصفیه ‌کننده هوا نیز هستند. در این بخش از مقاله به معرفی انواع مختلفی از درختچه بزرگ آپارتمانی می پردازیم.

درختچه فیکوس الاستیکا

گیاه فیکوس الاستیکا، یکی از انواع درختچه آپارتمانی بزرگ محبوب است. در زیست بوم خود در جنوب شرقی آسیا، می ‌تواند بیش از 30 متر رشد کند. اما به عنوان یک گیاه آپارتمانی، معمولا در ارتفاعی بین 1 تا 3 متر رشد می کند.اگر شما هم به این درختچه با برگ های پهن و زیبا علاقمند هستید، باید بگوییم که نگهداری فیکوس الاستیکا در خانه بسیار راحت و آسان است. با این اوصاف خرید درختچه فیکوس الاستیکا به خانه شما جذابیت بی وصفی می بخشد.

 

درختچه لیندا

نخل لیندا، یک درختچه آپارتمانی بزرگ است که برگ‌ های آن سبزتیره و بلند هستند و از بالای ساقه رشد می ‌کنند و به پایین می ‌افتند. این گیاه بومی جنوب مکزیک است. 

درختچه بابا آدم

گیاه بابا آدم نیز یک درختچه آپارتمانی بزرگ، زیبا و جذاب از جنگل ‌های گرمسیری به حساب می آید  که برگ‌ هایی به شکل قلب یا نوک پیکانی دارد. بابا آدم بومی جنگل‌ های گرمسیری و نیمه گرمسیری مناطق آسیایی و شرق استرالیا است. خرید گل بابا آدم در کنار دیگر گیاهان تان می تواند فضای لذت بخشی برای شما ایجاد کند.

برگ انجیری

درختچه برگ انجیری یکی دیگر از درختچه آپارتمانی بزرگ است که بومی مکزیک می باشد. برگ انجیری گیاه مقاومی است و به نگهداری چندانی نیاز ندارد.

درختچه موز

درختچه موز، جزء درختچه آپارتمانی بزرگ است. این گیاه‌ ها ساقه چوبی ندارند و به جای آن، تنه ‌های قائم، محکم و استواری دارند که برگ ‌های بزرگ، دراز و سبز را در خود جای داده ‌اند. این گیاه بومی مناطق آسیا و آفریقا است.

درختچه های بزرگ آپارتمانی

درختچه بامبو

درمورد آشنایی با بامبو بد نیست بدانید جزء درختچه های زیبا و آپارتمانی بزرگ است، که بومی چین می باشد. برگ‌ های بامبو اغلب دارای رنگ ‌های زیبایی همچون سبز و زرد هستند. این برگ‌ ها به ارتفاع تا حدود پنج متر رشد می ‌کنند.

درختچه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین، درختی بزرگ با برگ‌ های همیشه سبز است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌ کند. بنجامین یک گیاه استثنایی است که به خوبی شرایط نور محدود در محیط ‌های داخلی را تحمل می ‌کند. این گیاه دارای شاخه‌ های باریک و تنه ‌ای با رنگ خاکستری روشن است و برگ‌ های تیره و زیبایی دارد. اگر فضای زیادی در خانه دارید خرید درختچه بنجامین می تواند فضای داخلی شما را جان تازه ببخشید.

 

 

درختچه پول

درختچه پول که با نام ‌های پاچیرا یا گیاه شانس نیز شناخته می ‌شود، یک درختچه آپارتمانی و زینتی است. این گیاه بومی مناطق آمریکای مرکزی و شرق آسیا می ‌باشد. ارتفاع آن حداکثر به یک متر و نیم می ‌رسد و ساقه ‌هایی صاف، بلند و مرتفع دارد.

درختچه دراسنا

گیاه دراسنا اصالتا از منطقه جنوب شرقی آفریقا نشات گرفته و در این منطقه یکی از گیاهان محبوب به حساب می ‌آید. برگ ‌های گیاه دراسنا تیره و زیبا هستند و با طرح ‌های ظریف خود، آن را بسیار منحصر به‌ فرد می ‌کنند.

درختچه پرنده بهشتی

پرنده بهشتی یکی دیگر از درختچه آپارتمانی بزرگ به حساب می آید که همیشه سبز و دائمی و همچنین بومی مناطق جنوبی آفریقا است.

درختچه آپارتمانی بزرگ

درختچه کاج مطبق

کاج مطبق، گیاهی همیشه سبز و دارای برگ ‌های سوزنی است که از خانواده (آراکارییاسه) محسوب می شود و شاخه ‌های مطبق دارد. این گیاه بومی استرالیا است.

درختچه های آپارتمانی برگ پهن

آیا شما هم به دنبال گیاهی با برگ ‌های پهن هستید که به محیط انرژی و تازگی بخشیده و در دکوراسیون داخلی خانه ‌تان جلوه زیبایی ایجاد کند؟ به علاوه با برگ های پهن خود به تصفیه هوای شما کمک کنید. در این بخش از مقاله به برخی از درختچه آپارتمانی برگ پهن می پردازیم.

درخت موز

درخت موز یکی از انواع درختچه آپارتمانی برگ پهن است که برگ ‌های آن معمولا سبز روشن هستند و ارتفاع آن حدود 60 سانتی ‌متر الی 9 متر می ‌باشد. این گیاه بومی مناطق آسیا و آفریقا است.

 

 

درختچه دیفن باخیا

دیفن باخیا، گیاهی بسیار زیبا و محبوب است که یکی دیگر از درختچه آپارتمانی برگ پهن به حساب می آید. این گیاه معمولا در بخش ‌های مرکزی و جنوبی آمریکا یافت می‌ شود. برگ ‌های سبز آن با ترکیبی از رنگ سفید وسبز که ظاهری دلنشین و جذاب به آن می ‌بخشد. پیشنهاد می شود برای دادن جذابیت به دکوراسیون خانه، خرید دیفن باخیا را مدنظرتان قرار دهید.

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا بومی غرب آفریقا است و برگ ‌هایی براق به شکل پنج ضلعی دارد و جزء گیاهان برگ پهن به حساب می آید. رنگ برگ‌ ها سبز تیره با رگبرگ ‌های روشن است.

درختچه های آپارتمانی برگ پهن

بابا آدم

درختچه بابا آدم یکی از انواع درختچه آپارتمانی برگ پهن است که برگ ‌های آن به شکل قلب یا نوک پیکانی هستند. بابا آدم بومی جنگل‌ های گرمسیری و نیمه گرمسیری مناطق آسیایی و شرق استرالیا است.

برگ انجیری

برگ انجیری یکی دیگر از درختچه آپارتمانی برگ پهن و بومی مکزیک است. این گیاه ریشه های بلندی دارد و برگ‌ های آن به رنگ سبز روشن و بعضی از آن ها به رنگ سبز تیره هستند.

 

 

درختچه کالاتیا

کالاتیا بومی مناطق گرمسیری و آمریکای مرکزی و جنوبی است و یکی از انواع درختچه آپارتمانی با برگ های بزرگ است.

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا نیز یک نوع درختچه های آپارتمانی با برگ های پهن و بزرگ است. این گیاه بومی جنوب شرق آسیا است. فیکوس الاستیکا معمولا برگ ‌های سبز تیره دارد.

درختچه مناسب برای بالکن، تراس، روف گاردن و فضای باز

روف ‌گاردن و تراس یا بالکن فضایی رو باز است که می توان درختچه ها و گیاهان متفاوتی را در آن جا پرورش داد. برای پرورش درختچه ها در فضای باز مانند بالکن و یا روف گاردن باید دقت کنید که گیاهی را انتخاب کنید که:

 1. اندازه درختچه ها باید کوچک و متناسب با فضا باشد.
 2. سرعت رشد زیادی نداشته باشند.
 3. مقاوم در برابر کم آبی و خشکی باشد.
 4. در برابر وزش باد مقاوم باشد.
 5. برگ ها و ظاهری زیبا داشته باشد.

درختچه آپارتمانی برای بالکن

 در این بخش به درختچه های آپارتمانی مناسب برای بالکن و روف گاردن می پردازیم.

درختچه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یکی از انواع درختچه آپارتمانی است که مناسب روف گاردن، تراس و فضاهای باز هم می باشد.

 

درختچه پرنده بهشتی

پرنده بهشتی برای روف گاردن و محیط های باز یک انتخاب عالی است. این گیاه بومی مناطق جنوبی آفریقا می ‌باشد و برگ ‌هایی نسبتا روشن، چرمی و به شکل تخم مرغ دارد که گل هایی زیبا به رنگ نارنجی تولید می کند.

درختچه یوکا

گیاه یوکا یکی از انواع درختچه آپارتمانی است که برای فضا های باز مانند بالکن و تراس هم مناسب است. یوکا بومی مناطق گرم و خشک قاره آمریکا و جزیره کارائیب است که دارای برگ ‌های بزرگ و کشیده با شکلی مانند خنجر است.

 

 

درختچه زیتون

درختچه زیتون از گیاهان گلدار به شمار می ‌آید. این گیاه تمایل به رشد آرامی دارد و اصالتا در مناطق مدیترانه ‌ای یافت می‌ شود و یک گزینه مناسب برای بالکن، روف گاردن و فضا های باز است. هر سال این گیاه تقریبا بین 5 تا 10 سانتی‌ متر رشد می ‌کند.

درختچه آپارتمانی

درختچه موز

درختچه موز با برگ های سبز روشن و ارتفاع حداقل 1 متر، برای نگهداری و پرورش در بالکن و روف گاردن آپارتمان نیز مناسب است.

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا یک گیاه همیشه سبز است که یک نوع درختچه آپارتمانی مناسب برای بالکن، تراس و حیاط به حساب می آید. شما به راحتی می توانید در تراس آپارتمان یا بالکن خود آن را پرورش دهید.

 

درختچه آپارتمانی کم نور

اگر خانه و آپارتمان کم نور است و دوست دارید یک درخت کوچک در خانه داشته باشید، باید بگوییم که برخی از درختچه ها و گیاهان در فضاهایی با نور کم هم رشد می کنند.  خانه ‌ها و آپارتمان‌ های امروزی به گونه ‌ای ساخته شده ‌اند که نور آفتاب به خوبی به داخل آن ‌ها نفوذ نمی ‌کند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال خرید گیاهان آپارتمانی سایه ‌دوست و مقاوم به نور کم هستند. در این بخش از مقاله لیستی از درختچه های آپارتمانی کم نور را به شما معرفی می کنیم.

دراسنا بلالی

گیاه دراسنا بلالی، گیاهی بومی شرق آفریقا می ‌باشد که در فضای آزاد رشد زیادی دارد و ارتفاع آن می‌ تواند به 4 متر هم برسد. در صورت نگهداری در گلدان، ارتفاع آن تنها تا 1.5 تا 2 متر می ‌رسد. این گیاه در محیط هایی با نور کم به راحتی زندگی و رشد می کند.

درختچه آپارتمانی کم نور

آرالیای دروغین

این گیاه بومی اسکاتلند است و در زیستگاه طبیعی خود می ‌تواند به ارتفاع حدود 15 متر برسد. البته در محیط‌ های آپارتمانی و دور از زیستگاه اصلی ‌اش، رشد کمتری دارد. این گیاه برگ ‌هایی با رنگ سبز تیره، بلند و ظریف دارد که می تواند در نور کم هم رشد کند.

درخت پول

درخت پول، یک درختچه آپارتمانی سایه دوست است که در نور کم هم به خوبی رشد می ‌کند، به همین دلیل در آپارتمان به راحتی قابل پرورش است. این گیاه بومی مناطق آمریکای مرکزی و شرق آسیا می ‌باشد که ارتفاع آن حداکثر به یک متر و نیم می ‌رسد و ساقه ‌هایی صاف و بلند با برگ های سبز پر رنگ دارد.

 

 

کاج مطبق

کاج مطبق، گیاهی سایه دوست است و در نور کم می تواند زندگی کند. این گیاه بومی استرالیا است که در محیط طبیعی، رشد زیادی دارد، اما در آپارتمان ‌ها رشد آن کند تر است. از آنجایی که این گیاه همیشه سبز است شم می توانید با خرید کاج مطبق، همیشه فضای خانه تان را سبز نگه دارید.

درختچه لیندا یا پافیلی

لیندا که با نام پافیلی هم شناخته می شود، یکی از انواع درختچه آپارتمانی سایه دوست است. برگ‌ های لیندا سبز تیره و بلند هستند که بومی جنوب مکزیک می باشد. نگهداری لیندا یک انتخاب خوب، برای آپارتمان هایی با نور کم است.

درختچه یوکا

گل یوکا هم نیز، گیاه سایه دوست است و در محیط های کم نور می تواند زندگی کند. پس نگهداری گیاه یوکا نیز برای آپارتمان های کم نور گزینه مناسبی است.

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا که قبل تر راجب آن صحبت کردیم، یکی از درختچه آپارتمانی کم نور است که به خوبی در سایه رشد می کند.

درختچه نخل لیدی

نخل لیدی گونه ‌ای کوچک از نخل است که در توده ‌های متراکم، ساقه ‌های سبز و باریکی دارد و بومی کشور چین است. این نخل به خوبی شرایط نور کم را تحمل می ‌کند، بنابراین برای پرورش در فضای داخل به عنوان یک درختچه آپارتمانی محبوب شناخته می‌ شود.

درختچه آپارتمانی کم نور

درختچه های آپارتمانی میوه دار

داخل خانه و آپارتمان، با کاشت درختچه آپارتمانی میوه دار، می ‌توان به زیبایی و دلنشینی بیشتری دست یافت. درختچه میوه مینیاتوری، گزینه‌ های عالی برای باغبان ‌هایی با فضای محدود هستند. آن ها می‌ توانند در پاسیو در ظروف کوچک یا در زمین کوچک کاشته شوند و با وجود فضای محدود، میوه‌ های با کیفیتی تولید کنند. پس با ما باشید تا با انواع درختچه آپارتمانی میوه دار آشنا شوید.

درختچه پرتقال

درختچه پرتقال، یک درختچه آپارتمانی میوه دار است که همیشه سبز بوده و از خانواده مرکبات، در مناطق مختلفی از جهان از جمله آسیای شرقی، هند، فلیپین، چین، شمال آمریکا و جزایر هاوایی رشد می‌ کند. ارتفاع این درختچه معمولا تا 5 الی 6 متر می ‌رسد.

درختچه لیمو

درختچه لیمو، جزء درختچه آپارتمانی میوه دار است که بومی مناطق آسیا بوده و دارای تاریخچه ‌ای که به حدود 1000 تا 1200 سال پس از میلاد مسیح برمی ‌گردد.

درختچه کامکوات

درختچه کامکوات، یک درخت میوه استوایی کوچک با جذابیت فوق ‌العاده ‌است که به عنوان یک گیاه زیبا در باغ و در ظروف بزرگ در پاسیوها نگهداری می ‌شود. این درخت همواره برگ ‌های پهن و براقی به رنگ سبز عمیق دارد.

درختچه آپارتمانی میوه دار

درختچه زیتون

درختچه زیتون هم جزوی از درختچه آپارتمانی میوه دار است که با کاشت و نگهداری آن در گلدان ها می توانید شاهد زیتون های زیبا  و زیادی باشید. این گیاه بومی مناطق مدیترانه ‌ای است. هر سال این گیاه بین 5 تا 10 سانتی‌ متر رشد می ‌کند.

درختچه آواکادو

آووکادو یکی از گیاهان همیشه سبز است که میوه ‌ای به شکل گلابی با پوسته سبز دارد و در مرکز آن یک دانه بزرگ تقریبا 10 تا 20 درصد از حجم کل میوه را تشکیل می ‌دهد. این گیاه بومی مناطق آمریکای مرکزی و مکزیک است و می ‌تواند به ارتفاع تا 20 متر رشد کند و یک درختچه آپارتمانی میوه دار مناسب برای نگهداری در منازل است.

درختچه زرد آلو

درختچه زردآلو به عنوان یکی از درختان میوه ده محسوب می ‌شود. این گیاه بومی چین است و هنوز هم در مناطق وحشی چین رشد می‌کند.

 

 

درختچه موز

درختچه موز هم نیز یک درختچه آپارتمانی میوه دار، با برگ های سبز روشن و ارتفاع حدود 1 متر است. این نوع از درختچه ها در شرایط مناسب می تواند موز های بسیار کوچک و ریزی تولید کند.

درختچه توت

درختچه توت یک گیاه بزرگ و پر تنوع که جزء درختچه آپارتمانی میوه دار است که می توان آن را به راحتی به شکل یک درختچه کوچک در خانه در آورد تا بسته به نوع آن میوه های کوچک سفید و یا قرمز و سیاه تولید کنند.

درختچه انار

درختچه انار، بومی مناطق جنوب غربی آسیا است و از جمله زیبا ترین درختچه آپارتمانی میوه دار است که در فضا های داخلی کاشته می‌ شود.. این گیاه زیبا تا ارتفاع حدود 1 متر رشد می‌ کند.

درختچه آپارتمانی میوه دار

درختچه انجیر

درختچه انجیر، یک گونه از درختچه آپارتمانی می ‌باشد که قادر به میوه دهی است. این درختچه بومی مناطق حوزه دریای مدیترانه و مناطق گرمسیری مانند آسیا و آفریقا است.

انواع درختچه گرمسیری

درختچه های گرمسیری و گیاهان مقاوم به گرما در شرایط آب و هوایی خشک و گرم به خوبی رشد می‌ کنند. در ادامه به معرفی انواع درختچه های گرمسیری می پردازیم.

درختچه موز

درختچه موز، همانطور که قبل تر گفتیم بومی آسیا و آفریقا است و جزء گیاهان گرمسیر است. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید، این گیاه یک گزینه مناسب برای نگهداری و پررورش در آپارتمان و منزل به حساب می آید.

 

 

بابا آدم

درختچه بابا آدم نیز یکی از انواع درختچه آپارتمانی و گرمسیری به حساب می آید که بومی جنگل‌ های گرمسیر و نیمه گرمسیر مناطق آسیایی و شرق استرالیا است. می توانید در محیط های گرم این گیاه زیبا را نگهداری کنید.

برگ انجیری

برگ انجیری یکی دیگر از درختچه آپارتمانی مناسب برای مناطق گرمسیری است که قبل تر گفتیم بومی کشور مکزیک می باشد.

پرنده بهشتی

درختچه پرنده بهشتی بومی مناطق جنوبی آفریقا است، پس یک گیاه گرمسیر به حساب می آید و توانایی رشد در محیط های گرم را دارد.

درختچه های آپارتمانی گرمسیری

پاچیرا

گیاه پاچیرا، بومی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است که جزء گیاهان گرمسیری می باشد. این گیاه همیشه سبز است و نگهداری آن بسیار ساده است.

یوکا

درختچه یوکا یکی از انواع درختچه آپارتمانی، که بومی مناطق گرم و خشک قاره آمریکا و جزیره کارائیب است و در محیط های گرمسیر هم می تواند رشد و زندگی کند. توصیه می شود اگر قصد نگهداری یک گیاه متفاوت را دارید،خرید درختچه یوکا را مدنظر خود قرار دهید.

لیراتا

لیراتا بومی غرب آفریقا است و یک گیاه مناسب برای محیط های گرمسیر می باشد. پس اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید لیراتا یک گزینه مناسب برای نگهداری و پرورش است.

درختچه دراسنا

گیاه دراسنا که قبل تر گفتیم، بومی جنوب شرقی آفریقا است و در این منطقه یکی از گیاهان محبوب به حساب می ‌آید. این گیاه به‌ طور معمول در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد. خرید درختچه دراسنا به خاطر ظاهر شیک و جذابش همواره یکی از گزینه  های مناسب برای گیاه دوستان بوده است. 

لیندا

همانطور که قبل تر گفتیم، لیندا بومی جنوب مکزیک است و در برابر خشکی خاک مقاوم بوده و یک گیاه گرمسیر می باشد.

درختچه سیکاس

سیکاس بومی مناطق گرمسیری ژاپن است که تنه ‌ای ضخیم دارد و بذر تولید می‌ کند اما گل یا میوه ندارد و می تواند و نواحی مرطوب و گرم به خوبی رشد کند.

 

 

لیدی پالم یا درختچه پول

لیدی پالم بومی جنوب چین و تایوان بوده و یک گیاه گرمسیر است. به طور کلی، گیاه لیدی پالم می ‌تواند به ارتفاع حدود 3 الی 4 متر رشد کند و یکی از ویژگی‌ های جالب آن داشتن چندین ساقه مختلف است.

نخل مرداب

این گیاه بومی مناطق ماداگاسکار، شبه‌ جزیره عربستان و شرق آفریقا است. این گیاه در جنگل ‌های گرمسیری و نیمه‌ گرمسیری مناطق مختلف جهان گوناگون، از جمله آمریکای جنوبی، نیوزلند و استرالیا نیز رشد می ‌کند. پس جزء گیاهان گرمسیر به حساب می آید.

درختچه های آپارتمانی

لیست انواع گل و درختچه آپارتمانی همراه با نام و عکس

در این بخش از مقاله به معرفی انواع درختچه های آپارتمانی همراه با اسم و عکس آن ها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

درختچه آپارتمانی بنجامین

درختچه فیکوس بنجامین بومی مناطق جنوبی، جنوب شرقی و جنگل‌های استوایی آسیا، به ‌ویژه هندوستان و استرالیا است. این درختچه زیبا دارای برگ ‌های چرمی، بیضی شکل و نوک تیز است.

درختچه آپارتمانی

درختچه بامبو

درختچه بامبو، علاوه بر زیبایی، مقاومت بسیار بالایی دارد. این گیاه زیبا جزء درختچه تزئینی آپارتمانی است و برای دکوراسیون داخلی گزینه مناسبی است. بامبو اصالتا از کوه ‌پایه‌ های چین نشات گرفته و توانایی تحمل بهترین‌ تغییرات آب ‌و هوایی را دارد. برگ‌ های بامبو اغلب دارای رنگ ‌های زیبایی همچون سبز و زرد هستند که این برگ‌ ها به ارتفاع حدود پنج متر رشد می ‌کنند. از آنجایی که این گیاه آبزی است شما می توانید با خرید درختچه بامبو به راحتی آن را در یک گلدان نگهداری کنید.

نخل آپارتمانی زیبا

درختچه بابا آدم

گیاه بابا آدم یکی از انواع درختچه تزیینی آپارتمانی، زیبا و جذاب از جنگل ‌های گرمسیری است. برگ‌ های شگفت ‌انگیز این گیاه به خوبی به چشم می ‌آیند. این گیاه دارای ریزوم ‌های بزرگ است که نه تنها نقش تغذیه و رشد گیاه را ایفا می ‌کنند بلکه شکلی خاص و زیبا به برگ‌ های آن می ‌بخشند. این برگ ‌ها به شکل قلب یا نوک پیکانی طراحی شده‌ اند و این ویژگی زیبا باعث می ‌شود که گیاه بابا آدم هر چشمی را به خود جلب کند. بابا آدم بومی جنگل‌ های گرمسیری و نیمه گرمسیری مناطق آسیایی و شرق استرالیا است.

درختچه برگ بو

درختچه برگ بو گیاهی همیشه سبز و بومی مناطق مدیترانه ‌ای و اروپای جنوبی است. این درختچه به عنوان یک گیاه تزیینی در باغچه‌ ها نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. برگ بوهایی که در گلدان کاشته می ‌شوند می‌ توانند تا 20 سال عمر کنند، و اگر در فضای باز نگهداری شوند، ممکن است تا 50 سال هم عمر کنند.

درختچه آپارتمانی

درختچه برگ انجیری

درختچه برگ انجیری یکی از انواع درختچه بونسای است که بومی مکزیک می باشد و  جزء درختچه آپارتمانی به حساب می آید. برگ انجیری گیاه مقاومی است و به نگهداری چندانی نیاز ندارد. این گیاه ریشه های بلندی دارد و برگ‌ های روشن و تیره رنگ برگ انجیری توانایی جذب زیاد نور خورشید را ندارند.

درختچه پاچیرا یا درختچه پول

درختچه پول، یک درختچه آپارتمانی و زینتی است. این گیاه به دلیل خصوصیت‌ های خوش شانسی، ثروت و خوش اقبالی که به آن نسبت داده می‌ شود، این نام را به خود اختصاص داده است. درختچه پول نسبت به گرما مقاوم است و در نور کم هم به خوبی رشد می ‌کند، به همین دلیل در منزل به راحتی قابل پرورش است. این گیاه بومی مناطق آمریکای مرکزی و شرق آسیا می ‌باشد. ارتفاع آن حداکثر به یک متر و نیم می ‌رسد. ساقه ‌های آن صاف، بلند و مرتعج هستند و برگ‌ های آن سبز پر رنگ، براق و چرمی هستند و طولی تقریبا کشیده و شکلی پنجه ‌مانند، باریک و کشیده دارند.

درختچه خانگی

درختچه پرنده بهشتی

پرنده بهشتی یکی دیگر از درختچه آپارتمانی زیبا و بزرگ می باشد که برگ ‌های نسبتا روشن، چرمی و شکل تخم مرغی دارد و همیشه سبز و دائمی است. این گیاه زیبا بومی مناطق جنوبی آفریقا است و جزء درختچه های آپارتمانی گلدار به حساب می آید.

درختچه دراسنا

گیاه دراسنا بومی منطقه جنوب شرقی آفریقا است. این گیاه از خانواده مارچوبه (Asparagaceae) به شمار می ‌رود و به‌ طور معمول در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد. برگ ‌های گیاه دراسنا تیره و زیبا هستند و با طرح ‌های ظریف خود، آن را بسیار منحصر به‌ فرد می ‌کنند. در محیط طبیعی خود، دراسنا رشد خوبی دارد و معمولا بلند می ‌شود، اما در شرایط آپارتمانی، ارتفاع آن به نسبت کمتر است.

 

 

درختچه دیفن باخیا

دیفن باخیا، گیاهی بسیار زیبا و محبوب است که یکی دیگر از درختچه هایی است که مناسب برای نگهداری درآپارتمانی به حساب می آید. این گیاه عاشق رطوبت است و بومی آمریکا مرکزی و جنوبی است. برگ ‌های سبز آن با ترکیبی از رنگ سفید، ظاهری دلنشین و جذاب به آن می ‌بخشد. دیفن باخیا همچنین یک گیاه تصفیه ‌کننده هوا است و آلودگی ‌های هوا را جذب کرده و هوای پاک‌ تری را برای شما ایجاد می‌ کند.

درختچه آپارتمانی تزیینی

درختچه یوکا

این گیاه نیز بومی مناطق گرم و خشک قاره آمریکا و جزیره کارائیب است و برگ ‌هایی بزرگ و کشیده با شکلی مانند خنجر دارد. این گیاه سالی یک بار گل می ‌دهد، و گل ‌های سفید و کرمی آن به شکل زنگوله ‌ای کوچک و واژگون ظاهر می ‌شوند.

درختچه سیکاس

گیاه سیکاس با برگ ‌های بلند و رشد آهسته شناخته می ‌شود. این گیاه گرمسیری و باستانی و قدیمی با برگ هایی بسیار سوزنی است. سیکاس بومی مناطق گرمسیری ژاپن است و در مناطق سردتر به عنوان گیاه آپارتمانی یا گلخانه ‌ای نگهداری می ‌شود.

درختچه دراسنا برگ ذرتی

گیاه دراسنا برگ ذرتی به عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوب شناخته می ‌شود و برگ ‌های آن به شکل برگ ‌های ذرتی به نظر می ‌آیند. این برگ ‌ها بلند و باریک هستند و شکلی خنجری دارند. آن ها از میانه ساقه به شکل خوشه ‌های پریده بیرون می ‌آیند و به رنگ سبز تیره یا آبی سبز معمولا با نقوشاتی از رنگ سبز و زرد تزئین شده ‌اند.

درختچجه زیبای اپارتمانی

درختچه شفلرا

گیاه شفلرا از گیاهان زیبا و بومی استرالیا می ‌باشد. در زادگاه خود، این گیاه به شکل درختچه‌ های همیشه سبز و به ارتفاع تقریبی ۳ تا ۶ متر رشد می ‌کند. شکل ظاهری این گیاه همیشه سبز است و رشد آهسته دارد. همچنین این گیاه برگ ‌هایی متراکم دارد.

درختچه فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا بومی غرب آفریقا است. این گیاه همیشه سبز است و دارای برگ ‌های براق به شکل پنج ضلعی می باشد. رنگ برگ‌ ها سبز تیره با رگبرگ ‌های روشن است و اندازه برگ‌ ها حدودا ۳۰ تا ۵۰ سانتی ‌متر است. در محیط اصلی خود، لیراتا به شکل یک درخت بزرگ با ارتفاع 12 متر رشد می ‌کند، اما در محیط آپارتمانی معمولا تا ۲ متر رشد می کند.

درختچه کاج مطبق

کاج مطبق، یک درختچه شبیه نخل است که همیشه سبز بوده. این گیاه بومی استرالیا است و در محیط طبیعی، به طور زیاد رشد می ‌کند، اما در آپارتمان ‌ها رشد آن کند تر است. ارتفاع معمولی این گیاه در محیط آپارتمانی حدود ۱ تا ۲ متر و گسترش آن حدود ۸۰ تا ۹۰ سانتیمتر می ‌باشد.

درختچه کوچک داخلی

درختچه پاپیروس مصری یا نخل مرداب

نخل مرداب، یک گیاه بومی از ماداگاسکار است. این گیاه دارای ساقه‌ های عمودی بلند و بدون برگ است که در راس آن دارای برگ ‌های کوچکی شبیه چتر هستند. نخل مرداب به دلیل شکل برگ‌ هایش، گاهی به نام "چتر پاپیروس" هم شناخته می ‌شود.

 

 

درختچه یاس

درختچه یاس، جزء درختچه های زینتی گلدار است که تا ارتفاع حدود 2 یا 3 متر رشد می ‌کند، اگرچه در برخی موارد ممکن است به ارتفاع 6 متر نیز برسد. این درختچه دارای تنه ای با پوست صاف و قهوه ‌ای رنگ می ‌باشد. برگ‌ های این گیاه در حدود 5 تا 10 سانتیمتر طول و 2 تا 5 سانتیمتر عرض دارند و دارای رنگ سبز تیره هستند.

فیکوس الاستیکا

گیاه فیکوس الاستیکا (معروف به گیاه لاستیکی یا درخت لاستیکی) با برگ‌ های واکسی و ظاهر بزرگ، یکی از درختچه های بزرگ آپارتمانی محبوب است. در زیست بوم خود در جنوب شرقی آسیا، می ‌تواند بیش از 30 متر رشد کند. اما به عنوان یک گیاه آپارتمانی، معمولا در ارتفاعی بین 1 تا 3 متر رشد می کند.

خرید گل فیکوس الاستیکا

درختچه لیندا یا پافیلی

گیاه لیندا، گیاهی با ساقه ‌ی ضخیم که به خوبی آب را ذخیره می ‌کند و در برابر خشکی خاک مقاوم است. برگ‌ های نخل لیندا سبزتیره و بلند هستند و از بالای ساقه رشد می ‌کنند و به پایین می ‌افتند. این گیاه بومی جنوب مکزیک است. اندازه‌ی نخل لیندا در محیط‌ های طبیعی و در فضای باز ممکن است به شش متر یا بیشتر برسد، اما در محیط ‌های کوچک مثل گلخانه ‌ها و در خانه به عنوان گیاه آپارتمانی ارتفاع آن معمولا زیر ۹۰ سانتی ‌متر باقی می ‌ماند. علاوه بر این، با گذر زمان، تنه ‌ی ضخیم نخل لیندا نیز بلند تر می ‌شود.

درختچه آپارتمانی لیندا

درخت موز

این گیاه‌ ها ساقه چوبی ندارند و به جای آن، تنه ‌های قائم، محکم و استواری دارند که برگ ‌های بزرگ، دراز و سبز را در خود جای داده ‌اند. برگ ‌های این گیاه‌ ها به طور عمومی دارای رنگ سبز روشن هستند. ارتفاع درخت موز بین 60 سانتی ‌متر تا 9 متر و پهنای آن بین 30 سانتی ‌متر تا 4.5 متر می ‌باشد. این گیاه بومی مناطق آسیا و آفریقا است.

درختچه لیدی پالم

درختچه لیدی پالم یکی از درختچه های زینتی آپارتمانی است که بومی جنوب چین و تایوان بوده و یک گیاه گرمسیر است. به طور کلی، لیدی پالم می ‌تواند به ارتفاع حدود 3 الی 4 متر رشد کند و یکی از ویژگی‌ های جالب آن داشتن چندین ساقه مختلف است و برگ هایی به رنگ سبز تیره دارد.

درختچه کالاتیا

کالاتیا بومی مناطق گرمسیری و آمریکای مرکزی و جنوبی است. به دلیل برگ‌ های خود با الگوهای راه راه و رگه‌ های چشم نواز در برخی از گونه ‌ها، گاهی به عنوان گیاه گورخر، گیاه طاووس یا گیاه مار زنگی هم شناخته می ‌شوند.

درختچه آپارتمانی

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع درختچه های آپارتمانی که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند آشنا کنیم. شما با توجه به نیاز خود و فضای خانه می توانید هر کدام از این درختچه ها را انتخاب کنید. اگر شما هم علاقمند به درختچه های آپارتمانی هستید می توانید با سر زدن به گلفروشی آنلاین گل بازار و صفحه فروش گل های آپارتمانی انواعی از گیاهان و درختچه ها را مشاهده کرده و متناسب با سلیقه خود آن را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرد.

توضیحات
Leave your comment
Your email address will not be published
Tags were not found